Tusserwozen SJAAK STORM Het zijn niet veel wedstrijden die Sjaak Storm voor Ajax speelde. Toch verdedigde de Amsterdammer tijdens de jaren tachtig - met tussenpozen - drie seizoenen het doel van Ajax. Dit jaar is Storm (41) or het tiende seizoen werkzaam als keeperstrainer van SC Heerenveen. VERDIENSTELIJK DE PROGNOSE VAN SJAAK STORM ®s§ sb iROOD FN WITill Op achtjarige leeftijd speelde Sjaak Storm zijn eerste testwedstrijd voor Ajax. Sindsdien doorliep de keeper alle pupillenelftallen van de Amsterdam mers, tot hij in 1978 een contract kreeg aangeboden. „Dat viel samen met mijn eindexamen op het atheneum. Ik was achttien jaar en moest de keuze maken tussen profvoetbal of studie. Ik wilde naar de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, maar besloot een contract te ondertekenen. Ik had al een tijdje mee- getraind met het eerste en daar was ik behoorlijk van onder de indruk. Ajax' eerste keeper was destijds Piet Schrijvers, die ook het doel van het Nederlands elftal verdedigde. Omdat de keepers achter hem, Peter Jager en Rob Tervoort, beiden geblesseerd waren, werd Storm erbij gehaald. Aan spelen kwam hij echter weinig toe, al herinnert hij zich nog wel zijn debuutwedstrijd. „Ik was zeventien jaar, het was tegen NEC. We wonnen met 3-2, maar ik weet nog goed dat we in die wedstrijd behoorlijk moesten improviseren. Ik geloof dat het verdedigingscentrum bestond uit Dick Schoenaker en Wim Meutstege." Na het vertrek van Jager en Tervoort liep Schrijvers begin jaren tachtig een ern stige knieblessure op. Hans Galjé werd daarop aangetrokken en Storm kwam wederom niet veel aan spelen toe. „Ik was 21 jaar en had de intentie me verder te ontwikkelen. Nadat ik met Ajax had gesproken, maakte ik bewust de keuze om ervaring op te doen bij Excelsior, dat toen in de eredivisie speelde. Dat was een mooie kans, ik speelde daar met Frans Struis en Ton Pattinama. Het is een goede keuze geweest, ik heb in Rotter dam een verdienstelijk jaar gekeept." De talentvolle Storm - die onder meer in Jong Oranje speelde - keerde na één seizoen terug in Amsterdam. „Normaal gesproken moet Ajax thuis van FC Groningen kunnen win nen. Ik verwacht dat het 3-0 wordt." De herstelde Schrijvers en de aanwezig heid van Galjé verhinderden wederom een doorbraak. „Hoewel ik er alles aan gedaan heb om de trainer zijn ongelijk te bewijzen." Een nieuwe uitleenperiode van een halfjaar aan Excelsior volgde. Het seizoen daarop deelden Storm en Menzo de bank achter Hans Galjé. Om beurten zaten beide keepers reserve. Nóg voordat de nieuwe trainer Johan Cruijff halverwege de jaren tachtig zijn voorkeur voorde meevoetballende Stan ley Menzo uitsprak, had Storm al een contact getekend bij FC Groningen. „Groningen deed in die tijd mee rond de vierde plaats, maakte de stap naar het full-professionalisme èn ik kon er eerste doelman worden. Bij Ajax was de situatie onzekerder, ik had het gevoel dat ik niet eens een kans zou krijgen. Ik besefte dat ik moest spelen om beter te worden." Na vier mooie jaren in Groningen, waarin hij met een elftal met onder meer Adri van Tiggelen en Peter Hout man zelfs Europees voetbal speelde, hing Ajax opnieuw aan de telefoon. FC Groningen verhuurde hem aan de Amsterdammers. „Onder tragische omstandigheden, want Lloyd Doesburg was zojuist verongelukt. Leo Beenhak ker benaderde mij, omdat ze iemand wilden met een Ajax-verleden. Het was een moeilijke keuze, maar de top lonkte weer en bovendien voelde ik me betrok ken bij Ajax. Uiteindelijk heb ik dat seizoen naar verhouding meer gekeept dan in de voor gaande periodes bij Ajax. De eerste wed strijd na mijn terugkomst was Vitesse-uit in de mist. Een duel dat nog regelmatig op televisie voorbij komt." Op 31-jarige leeftijd sloot Storm,vanwege privé-omstandigheden, zijn loopbaan af, na eerst nog twee jaar bij SC Heerenveen gespeeld te hebben. „Op een gegeven moment zijn andere dingen belangrijker dan voetbal. Ik had een profcarrière van 13 jaar achter de rug en het kostte me geen enkele moeite om de voorkeur aan mijn gezin te geven. Ik heb bij SC Heerenveen stage gelopen - heb trainerscursussen gevolgd - en ben in 1993 bij de Friezen aan de slag gegaan als keeperstrainer. Ik ben tevreden over mijn loopbaan. Ik heb een goede opleiding gehad, ben met verte genwoordigende elftallen veel in het bui tenland geweest. In m'n laatste jaar bij Ajax heb ik een kampioenschap meege maakt en ook de rest van m'n loopbaan heb ik goed ingevuld. Incidenteel kom ik nog jongens tegen waar ik mee heb gevoetbald. Frank Rijkaard en Ronald Koeman hebben in Heerenveen stage gelopen, Danny Blind komt hier wel eens met de Ai van Ajax. Als ik op televisie moet kiezen tussen een wedstrijd van Ajax, Feyenoord of PSV, ga ik toch naar Ajax kijken. Dat zal altijd zo blijven." Daan Schippers Sjaak Storm in het nauw tijdens de in Kerkrade verloren competitiewed strijd tegen Roda JC. Op 16 maart 1980 versloegen de Limburgers Ajax met 2-1. (foto: George Verberne) zaterdag 15 februari AJAX - FC GRONINGEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 17