BlessuresDOok MARTIN N lechts twee jaar droeg 'supertalent' Martin van Ceel het rood-witte shirt van Ajax. Blessureperikelen, rainerswisselingen en de doorbraak van meer jong talent dreven hem al op twintigjarige leeftijd weg it de hoofdstad. c DE VOORSPELLING VAN MARTIN VAN GEEL ROOD FN WIT: Als directeur voetbalzaken van AZ haalde Martin van Geel (42) vorig jaar Co Adriaanse naar de Alkmaarderhout. Al eerder bereikte het duo Van Geel/Adri- aanse grote successen in Tilburg, waar ze in eendrachtige samenwerking Willem II de Champions League in loodsten. Voor Van Geel was de cirkel daarmee mis schien wel rond. Immers, op achttienja rige leeftijd verliet de frêle middenvelder Willem II, om zijn geluk te zoeken bij Ajax. Al op 16-jarige leeftijd had Martin van Geel zijn debuut gemaakt in het eerste elftal van Willem II, dat toen nog in de Eerste Divisie speelde. Hij werd beschouwd als een 'supertalent' en speelde in diverse nationale jeugdselec- ties. Niet meer dan logisch dat Ajax belangstelling toonde voor de jongeling. „Ik had mijn HAVO in Goirle net op tijd afgerond en nam afscheid van Willem II nadat we de Nacompetitie hadden gewonnen." Hoewel hij - met dank aan een paar familieleden - van origine Feyenoord een warm hart toedroeg en halverwege de jaren zeventig alle UEFA Cup-wedstrij den van de Rotterdammers bezocht, twijfelde hij geen moment toen Ajax aanklopte. „Die voorkeur voor een bepaalde club gaat er snel af. Ik was gek van voetbal en mijn hele leven stond in het teken van fullprof worden. Bij Willem II had ik slechts de status van semiprof." Opgevoed in een beschermde omgeving, werd Van Geel in Amsterdam direct in het diepe gegooid. „Ik heb het in het begin toch wel moeilijk gehad. Bij Wil lem II werd ik onder de hoede van de rou tiniers genomen, bij Ajax waren dat juist miijn concurrenten. Ik moest de strijd aan met Lerby, Arnesen, Schoenaker en Jen sen. Daarnaast was ik nog niet volgroeid en heb ik net iets boven m'n macht gewerkt." De hoge werkdruk resulteerde in zijn tweede seizoen in een enorme portie blessures. Een jaar eerder had Van Geel met negen doelpunten een goede inbreng in het kampioenschap van Ajax, terwijl de KNVB-bekerfinale werd verlo ren. De eerste zes wedstrijden van het seizoen 1980/1981 was hij basisspeler, om vervolgens achtereenvolgens een meniscusblessure, gescheurde knieban den en gescheurde enkelbanden op te lopen. Op twintigjarige leeftijd kreeg Van Geel daarom te horen dat de club van hem af wilde. „Dat was niet alleen omdat ik vaak geblesseerd was, maar ook vanwege de vele trainerswisselingen. Toen ik kwam, was Cor Brom trainer. Hij werd opge volgd door Leo Beenhakker en in mijn tweedejaar werd die op zijn beurt weer vervangen door Aad de Mos. Bovendien brak er een lichting jeugdspelers door met Rijkaard, Kieft en Vanenburg. De eer lijkheid gebied te zeggen dat zij beter waren dan ik." Bij Roda JC kreeg Van Geel de moeilijke taak zijn imago te veranderen. „Ik was laatste jaren van zijn carrière bij Willem II af te sluiten. Maar nóóit meer in zijn loopbaan maakte hij een trainingskamp mee, dat zó zwaar was als in zijn eerste jaar bij Ajax. „We zaten tien dagen in Ter Apel, onder Cor Brom. Elke dag moesten we om kwart over zeven opstaan, trai nen, 's middags nog eens lopen en 's avonds een wedstrijd. En dat elke dag! Op een gegeven moment keken Peter Boeve en ik elkaar aan en zeiden we: 'Als het zo moet, houden we het nooit vol'. We hadden de schrik goed te pakken. Zo'n trainingskamp heb ik daarna nooit meer meegemaakt." Daan Schippers J pas twintig jaar en was het etiket talent kwijt. Maar nu werd ik blessuregevoelig genoemd. Bij Roda ben ik gelukkig ook van dat etiket afgekomen. Ik herinner me nog een duel met Roda tegen Ajax, waarin ik vijf minuten voortijd achterde rug van Frank Rijkaard uitsprong en de winnende treffer maakte." De verdere loopbaan van Van Geel ver liep voortvarend. Na Roda belandde hij bij zijn jeugdliefde Feyenoord, om de „Roda JC is een lastige tegenstan der voor Ajax. Ik herinner me nog een vrije trap van Luypers een paar jaar geleden waardoor ze in de laatste minuut met 1-2 wonnen. Toch verwacht ik dat Ajax - in de vorm van voor de winterstop - wint: 2-1." Martin van Ceel namens Ajax in actie tegen Roda JC. Van Ceel speelde twee seizoenen in Amsterdamse dienst. (foto: Ceorge Verberne) woensdag 5 februari AJAX - RODA JC

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 17