Marco van Busten 'Ik ben erg warm ontvanaen' ALS STAGIAIR TERUC BIJ AJAX Marco van Basten is sinds 8 januari toegevoegd aan de A-selectie van Ronald Koeman. De voormalige spits van Ajax,AC Milan en Oranje keek voor de winterstop al mee bij de Ai van Danny Blind en het belof- tenteam van John van 't Schip. 'San Marco' volgt namelijk de cursus Coach Betaald Voetbal en neemt als 'stagiair' een kijkje in de keuken bij Ajax. INSPIRATIE WARM Sander Zeldenrijk H FIDFN De legende is dus terug op de plaats waar het voor hem allemaal begon. Wie herinnert zich niet zijn fabuleuze omhaal in de kruising tegen FC Den Bosch? De winnende treffer in de Euro pacup li-finale tegen Lokomotive Leip zig? Of het stiftje tegen Feyenoord? Slechts enkele fragmenten uit zijn Ajax- periode die nog steeds in het geheugen van alle Ajacieden staan gegriefd. Van Basten is één van de meest produc tieve spitsen uit de Ajax-historie. De geboren Utrechter maakte in 172 wed strijden 151 doelpunten. Dat is een gemiddelde van 0.88. Alleen Piet van Reenen (237/273= 1.15) en Ruud Geels (166/153= °-92) kwamen tot een hoger gemiddelde. Johan Cruijff (369/273= 0.74), Flenk Groot (305/208= 0.68), Piet Keizer (491/189= 0.38) en Sjaak Swart (603/228= 0.38) scoorden vaker dan Van Basten, maar hadden daar meer duels voor nodig. Ronald Koeman verklaarde na de eerste training in 2003 dan ook meer met Van Basten te willen gaan doen. „Vooral op gebied van het trainen van spitsen, zie ik een rol voor hem weggelegd. Als ik hem op de training bezig zie, denk ik: „Potver dorie Zlatan en Mido 'daar kunnen jullie nog veel van leren'. In dat kader is voor Van Basten een belangrijke taak wegge legd. Flet is aan hem of hij die uiteinde lijk kan invullen." Ook Ajax'voormalig derde spits, Nikos Machlas, was erg enthousiast over Van Basten. Floewel het onzeker is of hij ooit nog het shirt met de rode baan draagt, koestert hij warme herinneringen aan de vedette. Machlas maakt het seizoen af bij Sevilla en staat daarna nog één jaar onder contract. „Door Marco van Basten waren wij op Kreta allemaal fan van AC Milan, ledereen wilde hém zijn. Ik ook. Dankzij hem volgden we het Nederlands en later het Italiaans voetbal op de voet. Ik kan me herinneren dat hij de jeugd erg veel inspiratie gaf. Het is voor Ajax fan tastisch dat Marco na de winterstop bij de selectie is gekomen. Flet gaf iedereen een aangename druk, met zo'n grote voetballer op het trainingsveld te lopen. Hij heeft ontzettend veel uitstraling." Van Basten hoopt in mei te slagen voor de cursus, die geleid wordt door Wim Koevermans en oud-Ajacied Ronald Spel- bos. Als hij eenmaal in bezit is van het benodigde papiertje, kan hij aan de slag bij een ploeg uit het betaalde voetbal. Zo ver is het nog niet en vooralsnog con centreert hij zich op de cursus. „In prin cipe is het zo dat ik bij het eerste elftal stage loop en dat ik bij de Ai wat trai- Het is 22 septem- ningen ga geven. Ik moet zeggen dat ik ber 1985 als Ajax het werk op De Toekomst leuk vind. Ik het in De Meer ben erg warm ontvangen bij Ajax." Toch opneemt tegen vindt hij de stap naar de A-selectie inte- Roda jc. De ressanter. „Ja,omdat het niveau hogeris. Amsterdammers Het blijft natuurlijk altijd leuker om in de hebben een topte werken." makkelijke Van Basten is tot op heden tevreden met middag en winnen het verloop van zijn stage. „In het begin met 6-0. verwachtte ik dat het wat minder mak- (foto: kelijkzou verlopen. Met name op De Toe- George Verbeme) komst bij dejeugd,omdat ik daar in prin cipe niet vaak ben geweest. Maar dat ging allemaal eigenlijk vrij vlot en met Danny Blind is het ook erg prettig wer ken. Ik kan alleen maar positief zijn." woensdag 5 februari AJAX - RODA JC

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 13