Wim Kieft VROEGE VOGEL Wim Kieft deed alles in zijn carrière op jonge leeftijd. Debuteren in het eerste van Ajax, naar het buiten land vertrekken èn stoppen met voetballen. Voor Ajax speelde hij tussen 1979 en 1983 96 competitie wedstrijden waarin hij 68 doelpunten maakte. TOPSCORER EUROPACUP Wim Kieft staat in het middelpunt van de belang stelling na een treffer tegen NEC op 25 september ig82. Ajax won met j-o. (Foto: George Verberne) In augustusig8o maakte Willem Corne lls Nicolaas Kieft zijn daverende entree in het betaalde voetbal. Op elfjarige leeftijd was hij van Madjoe naar Ajax ge komen en zes jaar later bekroonde hij zijn debuut in het eerste tegen Go Ahead Eagles met twee doel punten. Zoals Frank Rijkaard diezelfde dag het zijne met één doelpunt opluisterde. Nog datzelfde sei zoen zouden beide jonkies - samen met Ruud Gullit - tegen Zwitserland hun de buut in het Nederlands elftal maken. Het zou voor Kieft de voorbode zijn van een korte, maar krachtige carrière. Na zeventien doelpunten in zijn eerste seizoen, maakte de pas negentienjarige Kieft - geboren in de Indische buurt - ook in zijn tweede seizoen de hooggespan nen verwachtingen waar. In 32 competi tiewedstrijden scoorde de kopspecialist evenzoveel doelpunten. Niet alleen ruim schoots voldoende om Nederlands top scorer te worden, maar ook om de Gou den Schoen te verdienen als Europa's meest scorende voetballer. Marco van Basten heette een seizoen later de plaaggeest van Wim Kieft. Van Basten - door iedereen bij Ajax gezien als hét talent van de toekomst - zat Kieft op de hielen en in het seizoen 1982/1983 vond de wisseling van de wacht plaats. Kieft verkaste voor ruim één miljoen gulden naar het Italiaanse Pisa. Nog maar net volwassen trok hij - met vriendin - de wijde wereld in, ter wijl hij Amsterdam eigenlijk helemaal nog niet wilde verlaten. Met Pisa degradeerde Kieft in zijn eer ste seizoen direct naar de Italiaanse Serie B. Slechts drie doelpunten ston den achter zijn naam. Bij de promotie naar de Serie A van een jaar later speel de de blonde aanvaller wel een belang rijke rol, door vijftien doelpunten te ma ken. Na nog één jaar op het hoogste plan, trok Torino hem aan. In 1987 raakte PSV onder de indruk van Kieft en haalde hem naar de lichtstad. Bij PSV won Kieft in zijn eerste jaar de grootste prijs uit zijn loopbaan: de Eu ropa Cup voor Landskampioenen. In datzelfde seizoen liet hij de trefzeker heid zien uit zijn tijd bij Ajax, wat hem zijn selectie voor het EK 1988 opleverde. In Duitsland was Kieft derde spits ach ter Marco van Basten en Johnny Bos man, maar erg belangrijk was zijn aan wezigheid in de derde poulewedstrijd tegen Ierland, toen hij een afgeweken schot van Ronald Koeman met het hoofd tot doelpunt promoveerde. Ne derland ging door naar de halve finale; wat volgde is bekend. Met een tussenpoos van één seizoen bij Girondins Bordeaux speelde Kieft zes seizoenen voor PSV waar hij nooit echt populair is geworden, maar wel uit groeide tot een spits van Europees top niveau. In 1993 beëindigde hij tegen San Marino zijn interlandcarrière en op 31-jarige leeftijd hing hij zijn voetbal schoenen aan de wilgen. De inmiddels 40-jarige Kieft beweegt zich nog altijd rond in de voetbalwereld. Hij schrijft columns voor De Telegraaf en is werk zaam als commentator/analyticus bij Canal+. SBS6 zendt dit najaar het pro gram ma'De Voetbaljaren Kieft'uit, waar in alle hoogtepunten uit de voetbal wereld ten tijde van de actieve carrière van Wim Kieft aan bod komen. Daan Schippers zondag 15 december AJAX - PSV

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 17