BRABANT KEURSLIJF RELATIVEREN IG AST De buitenspeler staat nog steeds achter zijn keuze:„De rust en gemoedelijkheid op trainingscomplex De Herdgang is heerlijk. Het gaat er hier heel relaxed aan toe. Dat vind ik prettig. In het wes ten heerst een mentaliteit die voor ve len fijn zal zijn, maar ik denk dat de ma nier van leven in Brabant beter bij mij past. Het is heel belangrijk dat ik ver trouwen heb gekregen, anders had ik beter bij FC Groningen kunnen blijven. Ik ben uit huis gegaan en 250 kilometer verderop gaan wonen. Dat is een hele stap. Tot nu toe gaat het ontzettend goed. Hoewel ik mijn ouders, verdere familie en vrienden mis, kamp ik nau welijks met heimwee. Ik heb het hier goed naar mijn zin." In deze sfeer maakte Robben binnen enkele maanden een goede ontwikke ling door. „Het grote verschil is de snel heid. Mijn handelingsnelheid moest omhoog; zowel bij balbezit als bij bal verlies diende ik vlugger te handelen en te denken. Ik had bij FC Groningen ook met druk te maken, want we speelden om de Nacompetitie te ontlopen. Hier moetje kampioen worden en de twee de ronde van de Champions League ha len. Dat is prettiger. Eigenlijk praat je over twee totaal verschillende groot heden. Toen ik in in het Oosterpark op de linkerflank speelde, kreeg ik tijdens een helft misschien vijf ballen, nu het drie tot viervoudige. Aangezien ik in Gro ningen minder in het spel werd betrok ken, ging ik af en toe zwerven. Nu blijf ik meer in mijn positie al ben ik ook niet echt gebonden aan de buitenkant. Ik mag nog steeds een actie binnendoor maken." Robben stond in de Holland Casino Ere divisie bijna altijd op de linkerflank. Net als bij Rafael van der Vaart past hij, ge zien zijn speelstijl, niet in het keurslijf van een taak. De aanvaller zou waar schijnlijk het best tot zijn recht komen in een vrije rol. „In de jeugd van FC Gro ningen en bij mijn debuut in het eerste elftal stond ik in de spits, maar bij PSV lopen er meer jongens rond die in het centrum uitstekend functioneren. Die posities zijn uitstekend bezet. Daardoor werd mij vanaf het begin verteld dat ik me op de linkerkant moest concentre ren. Mijn voorkeur gaat uit naar het cen trum en ik heb er al eventjes gestaan bij invalbeurten. Maar als ik alle wedstrij den buitenspeler ben, ben ik hèèl tevre den. Ik vind het juist goed dat ik op ver schillende plekken uit de voeten kan." De jeugdinternational is de meest op vallende exponent van een reeks talen ten (die de laatste tijd zijn doorgebroken) bij FC Groningen. Toch had hij in zekere zin een achterstand op zijn generatie genoot Van der Vaart. „We speelden niet eens in de hoogste divisie, maar altijd net daaronder. Ik heb in de A-, B- en C- junioren nooit tegen Ajax of Feyenoord gevoetbald. We namen het steeds op tegen Emmen, FC Zwolle of Cambuur Leeuwarden. Van sterkere tegenstanders word je beter. Ik kan me herinneren dat we met 16-0 wonnen van SC Enschede, waarbij ik er negen inschoot. In de Bi stonden wij bovenaan en FC Zwolle tweede. Van die ploeg wonnen we uit met 7-1 en thuis met 9-3. Het geeft aan hoe gemakkelijk we kampioen werden. We beschikten toen over de as Arnold Kruiswijk, Jordi Hoogstrate en ik. In dat elftal zaten nog één of twee jongens die potentie hadden om prof te worden, maar die zijn nog niet doorgebroken." Hij ondervond het verschil vooral bij interlands. „Oranje was verschillende ni- veau's beter, omdat die ploeggenoten op het hoogste niveau actief waren bij PSV, Vitesse of Ajax. Zij speelden wél te gen elkaar. Maar ik heb nooit overwo gen te vertrekken, omdat ik mijn school in Groningen had en mezelf te jong vond om het huis uit te gaan. De beves tiging dat er een mooie loopbaan voor mij in het verschiet kon liggen, kreeg ik pas toen er interesse in mij werd ge toond. Dat is een compliment voor het geen ik tot dan toe had laten zien.Toch bleef ik nuchter. Ik liet toen alles rustig op mij afkomen. Ik las verhalen over de mooiste clubs die mij wilden contracte ren, maar ik heb mij daar de kop niet door op hol laten brengen. Zo lang ze zich niet meldden, was het niet aan de orde. Ik relativeerde. Ik ging er toch niet heen, dus waarom zou ik mij druk ma ken?" Jan Leerkes Arjen Robben slalomt door de defensie van RBC en wordt gade geslagen door David Nascimento. (Foto: PRO SHOTS Toin Damen) zondag 15 december AJAX - PSV

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 11