Ls het beste eraf hii ONDANKS TOPSPITSEN SCOORT AS ROMA WEINIG CHAMPIONS Sleuren en jagen. Schieten uit alle hoeken en standen. Ondanks het feit dat de sleet er een beetje op zit, is Oabriel Omar Batistuta (33) nog steeds een indrukwekkende verschijning op de velden. En als immer in staat wedstrijden te beslissen. PIJN STANDBEELD n AST LEAGUE In de Argentijnse provincie Santa Fé be vindt zich Reconquista, het geboorte dorpvan Batistuta. Het is een kleine, vre dige leefgemeenschap, waar weinig ver andert en iedereen elkaar kent.Van ouds her gaan iedere zaterdagochtend, heel vroeg, de dorpskinderen aan de hand van hun vader naar de markt om daar hun kippen te verkopen. Vroeger was er altijd één jochie bij, die het niet over z'n hart kon verkrijgen om de beestjes hun nek om te draaien. Dan werd het hem gewoon teveel. Terwijl hij zelf z'n ogen stijf dicht kneep, moesten anderen dat maar doen. Deze gevoelige jongen is Batistuta.de aartsengel Gabriël. Maar krijgt de engel een bal voor z'n voe ten, dan verandert hij terstond in een duivel. Een doelpuntenduivel. Al jaren wordt de inmiddels dertiger ge rekend tot de beste spitsen van de we reld. Maar dat beeld begint wat af te brokkelen. Dat Batistuta onlangs besloot zich niet meer voor het nationale elftal van Argentinië beschikbaar te stellen, is een teken aan de wand. De ai jaren door knieproblemen geteisterde wereldster zal wat meer moeten gaan doseren om topvoetbal te kunnen blijven bedrijven. Want dat wil hij nog wel een paar jaar blijven doen. Voor hij zich definitief terugtrekt en gaat wonen op de samen met z'n vader ge kochte 800 hectare ranch in Argentinië, heeft Batigol zich voorgenomen nog wat jaartjes in het buitenland te spelen. „Na dit seizoen zou ik wel eens in Engeland willen gaan kijken", heeft hij zich al eens laten ontvallen. Wat overigens niet bete kent dat hij zich er bij Roma in het veld makkelijk van afmaakt. Het blijft indruk wekkend om de spits aan het werk te zien:de hongerige manier waarop hij op goals jaagt, de passievolle vreugdeuitin gen alsmede de mannelijke wijze waar op hij zich verweert tegen directe tegen standers, die er alles aan doen om hem van het scoren af te houden. Alleen die knie, hè. Die heeft nogal wat op z'n geweten. Hijzelf schetste zijn pro bleem ooit als volgt: „Mijn knie doet altijd pijn. Nooit voel ik 'em niet. Dag en nacht. Of ik nou verlies of win. Het enige verschil is-, als ik win, kan ik de pijn wat beter vergeten." Al is AS Roma-trainer Fabio Capello dit seizoen niet zo erg tevreden over de pro ductie van zijn spits, voor Batistuta's instelling moet hij nog steeds een diepe buiging maken: „Naast zijn technische kwaliteiten, heeft Caby een enorme opofferingsgezindheid. Altijd maar die pijn verbijten, altijd maar weer door gaan, altijd maar weer het goede voor beeld geven, dat vraagt heel veel van iemand. Maar hij kan dat nog steeds opbrengen." Mede dankzij z'n lange ha ren is Batistuta een voetballer met ver schrikkelijk veel uitstraling. Een wereld ster! Toch houdt hij er, in tegenstelling tot wat men op het eerste gezicht zou verwachten, geen flamboyante levens stijl op na. Hij stelt erg prijs op z'n privé- leven en is nog nooit op sterallures te betrappen geweest. Hijzelf: „Helden verering heb ik nooit nagestreefd. Het is wel vaak zo dat ik wedstrijden beslis met mijn goals. Maar dat we alleen maar met z'n allen kunnen winnen, heb ik me altijd goed gerealiseerd." Batistuta nadert de 200 goals in de Serie A. Het opvallende is dat al die doelpun ten die hij ooit maakte, hem maar wei nig prijzen opleverden. Zo won hij in negen jaar Fiorentina slechts één beker alsmede één Super Cup. En 'voetbal romein' is hij nog zo lang. Batistuta, die in zijn vaderland uitkwam voor Newell's Old Boys, River Plate en Boca Juniors, maakte in de zomer van 2000 de over stap van Florence naar Rome, voor het luttele bedrag van 70 miljoen gulden. Met enorm veel pijn in z'n hart liet hij bij Fiorentina zijn hartstochtelijke en hem op handen dragende supporters (ze richt ten zelfs een standbeeld voor hem op) achter zich. Belangrijkste reden: hij wilde kampioen worden. Dat zag hij bij Fioren tina niet meer gebeuren, ondanks de herhaaldelijke toezeggingen van de een wanbeleid voerende voorzitter Vittorio Cecchi Gori (inmiddels is de club zelfs teruggezet naar de Serie C) om van Fio rentina een Europese topclub te maken. De overstap naar de Italiaanse hoofd stad bleek een goede keus, want twaalf maanden later kon Batistuta zijn eerste kampioenschap vieren. Ondanks het feit dat zijn knie ook toen al regelmatig op speelde, maakte hij 20 goals in 28 wed strijden. Met Argentinië wereldkampi oen worden, dat was zijn andere grote droom. Het afgelopen WK was zijn laat ste kans, maar de Argentijnen konden na de eerste ronde alweer naar huis. Gabriel Batistuta in opperste concentratie. Op de achtergrond is Damiano Tommasi nog zichtbaar. (Foto: PRO SHOTS Stanley Gontha) dinsdag 10 december AJAX - AS ROMA

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 9