Viiftia t RAFAEL VAN DER VAART ONHOUDBAAR - INDRUKWEKKEND HOMOGENITEIT Hinderlijk onderbroken door twee vervelende blessures, wervelt Rafael van der Vaart alweer bijna drie seizoenen over de vaderlandse velden. Vorig seizoen begon hij een unieke reeks. In bijna ieder duel waarin hij meespeelde, wist hij te scoren. Die serie zet hij deze voetbaljaargang ogenschijnlijk moeiteloos voort. Ook in de UEFA Champions League, waarin hij zowel tegen Olympique Lyonnais als Internazionale FC doel trof. Het is maar de vraag hoe lang Ajax nog in staat zal zijn Rafael van der Vaart te behouden. Volgens de media maken diverse internationale topclubs nu al jacht op hét talent van Ajax. Natuurlijk, Van der Vaart is zo goed dat het voor Ajax een hels karwei wordt hem voor langere tijd aan zich te binden. Voor lopig is het voor de technische staf, medespelers èn toeschouwers te hopen, dat Van der Vaart Ajax trouw blijft. Zijn spel is een extra impuls voor het toch al zo goed draaiende elftal van Ronald Koeman. Van der Vaart is verworden tot een icoon van een nieuwe generatie. dinsdag 10 december AJAX - AS ROMA Rafael van der Vaart raakte in de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Wit-Rus- land, begin september,geblesseerd aan zijn knie. Ruim zes weken later maakte hij tegen Olympique Lyonnais een indrukwekkende rentree; twee weken eerder dan verwacht. Ronald Koeman: „Sommige spelers herstellen beter en sneller dan anderen. Van der Vaart is er zo één." Zijn knie werd direct na onder zoek in het ziekenhuis in een gipsbrace gezet. Zeven dagen later werd die ver vangen door een scharnierbrace. Ruim vijf weken lang kon Van der Vaart zich moeilijk bewegen. In die periode zag hij vanaf de tribune het duel tegen Olym pique Lyonnais in de Amsterdam ArenA. Daags daarna verkaste hij voor een week naar zijn grootouders in Spanje, om daar bij te komen en de persoonlijke teleurstelling te verwerken. Zijn terug vlucht stond geboekt op de avond dat zijn ploeggenoten het in Milaan tegen Internazionale FC opnamen. Van der Vaart: „Gedurende de reis was ik voort durend met dat duel bezig. Ikwilde dol graag dat we een ronde verder zouden komen in de UEFA Champions League." Ajax verloor in Milaan en haalde uit de twee volgende duels met Rosenborg BK slechts twee punten. Op dat moment was de positie van Ajax allerminst gun stig. Van der Vaart: „Het van afstand volgen van de Europese topwedstrijden was 'op zich' geen extra motivatie om sneller te revalideren. Het deed juist méér pijn, dat ik er niet bij kon zijn. Pas in de beslissende fase, toen we kwalifi catie voor de volgende ronde nog in eigen hand hadden, ging daar een sti mulerende werking van uit voor mijn herstelproces." Nadat de brace verwijderd was, mocht Van der Vaart onder begeleiding van Pim van Dord, de looptraining hervat ten. „Vanaf dat moment ging het on verwacht snel", aldus de 19-jarige voet baller. „Ik heb een goede fysieke gesteld heid. Na twee groepstrainingen mocht ik al mee naar Lyon. Daar viel ik in de tweede helft in en heb ik direct een goal gemaakt. Na afloop was ik erg ver moeid, maar niet zo erg als door som migen werd gezegd. Dat werd zwaar overdreven." Mede door de impulsen van Van der Vaart boekte Ajax een sen sationele 0-2 zege in Lyon: „De entou rage daar was prachtig. Er hing een lek kere sfeer en ondanks de rode kaart voor Chivu ben ik altijd in de overwin ning blijven geloven." Van der Vaart schoot - op aangeven van de prima spe lende Maxwell - in de blessuretijd de bevrijdende tweede treffer tegen de touwen. De Braziliaan is dit seizoen één van de stille krachten achter het succes, zo erkent zijn ploeggenoot: „Toen Max well op links doorbrak, wist ik dat de pass zou komen. Hij is een speler, die een goed oog heeft voor een vrij staan de medespeler. Daarom is Maxwell be langrijk voor ons, iemand die we heel orocenl kaas'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 6