'Als ik niet lach, speel ANDY VAhLDl R_ CEIJSL TWIJFELS MEER Andy van der Meyde is de personificatie van het Ajax van nu. De 23-jarige rechtsbuiten kreeg aanvankelijk bijna geen nieuw contract en werd twee seizoenen geleden zelfs verhuurd aan FC Twente, de tegenstander van vandaag. Maar, met de wederopstanding van de Arnhemmer, volgden de eerste successen voor de Amsterdammers. Ajax behaalde het kampioenschap, de Amstel Cup, de tweede ronde van de Champions League en de koppositie in de Holland Casino Eredivisie. Dat kan geen toeval zijn. TRAINERS REGELS iSrH AR F Volgens Van der Meyde is zijn geweldige vorm van de laatste tijd te danken aan drie verschijnselen; trainer Ronald Koe man, zijn selectie voor het Nederlands elf tal en het genomen afscheid van enkele oude twijfels. Want wat is er toch een ver schil merkbaar in de prestaties van Andy van der Meyde. Vorig seizoen kwam de watervlugge aanvaller onder trainer Co Adriaanse soms geen lantaarnpaal voor bij. Dit jaar offerde Internazionale twee spelers op, om de gevaarlijke rushes en voorzetten van de onvervalste rechtsbui ten af te stoppen. In de beslissende wed strijd voor het behalen van de tweede ronde van de Champions League, stonden bij elke Ajax-aanval, middenvelder Morfeo en verdediger Coco klaar om Van der Meyde op te vangen. Dat lukte de Italia nen niet altijd en dat zegt alles over de onoverwinnelijke uitstraling, mentaliteit en de kracht van de kersverse interna tional. Als C-junior van Vitesse 1892 (amateur-tak van Vitesse, red.) vertrok Andy van der Meyde in 1993 naar Ajax. Vanaf dat moment werd hij met alle elftallen kam pioen. In 1997 behaalde hij met de Ai ongeslagen de titel. „Dat wil niet zeggen, dat ik nu verzadigd ben. Ik wil altijd win nen en prijzen pakken. Het is wel zo, dat men het in de jeugd normaal vond, dat Ajax kampioen werd. Wat wil je; toen wonnen we met 11-3 van Feyenoord en 9-1 van PSV. Maar de honger naar succes gaat nooit weg. Dat zou niet goed zijn, want daar speel ik juist voor." Onder trainer Morten Olsen maakte Andy van der Meyde zijn debuut. Op 12 oktober 1997 mocht de vleugelspits invallen tegen, jawel, FC Twente (1-0 verlies, red.). „Olsen gaf me het vertrouwen en daar ben ik hem nog steeds dankbaar voor. Ajax werd kampioen, maar ik heb dat jaar niets extra's gebracht. Als 18-jarige mocht ik de kampioensschaal omhoog houden, maar dat gaf een ander gevoel dan toen we vorig jaar kampioen werden. Vorig sei zoen had ik een beduidend groter aandeel in het behalen van de titel. Onder Olsen was ik niets meer dan opvulling voor het eerste elftal." De opvolger van Olsen, Jan Wouters, koos voor ervaring en leeftijd en liet de jonge Arnhemmer slechts één keer spelen. De gewiekste aanvaller zag de bui hangen en koos ervoor om verhuurd te worden. FC Twente lijfde Van der Meyde in het sei zoen 1999/2000 in.„Fred Rutten (destijds oefen meester van de Tukkers, nu lid tech nische staf bij PSV, red.) zag het helemaal in me zitten.Terwijl ikeen huurlingwasen nog niets had laten zien op het hoogste niveau. Dat betekende heel veel voor me. De prijzen die ik in het verleden gewon nen had, deden er niet meer toe. Ik had geen basisplaats, maar Rutten durfde het aan om me te laten invallen. De suppor ters van FC Twente scandeerden altijd mijn naam als het wat minder ging. Voor hen ging ik door het vuur. Dankzij FC Twente en Fred Rutten heb ik kunnen laten zien, wat ik kan. En daarom haalde Co Adriaanse me het jaar daarop weer terug naar Amsterdam." Adriaanse, die Van der Meyde ook in de jeugd van Ajax trainde, nam de rechtsbui ten in 2000 onder zijn hoede. „Terug bij Ajax merkte ik dat er een groot verschil is tussen een subtopper en een grote club. FC Twente is een warme en kleine club. Zolang ik goed presteer, word ik in de ArenA toegezongen en ben ik onmisbaar. Maar zodra het slechter gaat, neemt de kritiek toe en worden er schuldigen aan gewezen. Ik geef toe dat mijn eerste jaar onder Adriaanse niet best was. Maar de situatie destijds was geheel anders dan nu. Bijna alle spelers van Ajax waren net zo jong als ik en we moesten helemaal van voor af aan beginnen. Vanaf dat moment heb ik natuurlijk van alles mee gemaakt." Van der Meyde doelt op het ontslag van Adriaanse. Een trainer, die veel voor hem betekende, maar die hem ook onzeker maakte. „Hij blijft de man die me terughaalde naar Amsterdam, maar dat had ik deels ook aan mezelf te danken. Ik speelde goed bij FCTwente en daardoor zondag i december AJAX - FC TWENTE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 6