- FC TWENTE GEGROEID Patrick Leemans naarSC Heerenveen. Geen eitje voorde Rotterdammers. Ajax won vorige week met 0-3 van het elftal van trainer Foppe de Haan. Wat opviel was het gemak, de routine en de schoon heid van de doelpunten, waarmee Ajax van de Friezen wist te winnen. De laatste tegenstander die Feyenoord voor de win terstop ontvangt, is AZ. Ook geen makkelijke opgave, sinds Co Adriaanse zijn Kerstboomsysteem in Alkmaar geïntrodu ceerd heeft. PSV speelt op zondag 15 december de topper tegen Ajax, moet daarna naar FC Utrecht en ontvangt als laatste Vitesse. De Eindhovenaren hebben het moeilijkste speelschema voor de boeg. Voor Ajax betekent louter winst een heerlijke winterstop, want dan gaan de Amsterdammers met minimaal zes punten genieten van het herfstkampioen- schap. Maar dan moet Ajax tussen al het Champions League- geweld in en met de topper tegen PSV in het achterhoofd, vandaag wel 'even' winnen van FC Twente. De Tukkers staan negende met zeventien punten uit dertien wedstrijden. Daar zag het aan het begin van de competitie niet naar uit. De ploeg van trainer René Vandereycken stond een lange tijd onderaan de ranglijst, maar sinds 5 oktober dit jaar verloor FC Twente niet meer. Sterker nog, de Tukkers zijn aan een indrukwekkende reeks bezig. Vitesse, AZ en NEC werden allen bedwongen. Ook PSV wist niet van FC Twente te winnen (o- o, red.). Ajax is gewaarschuwd, mede omdat Vandereycken zijn ploeg slim en effectief laat voetballen. Waarschijnlijk gaat de club uit Overijssel zeer verdedigend en georganiseerd spelen. Via de snelle Ellery Cairo, de sterke Jurgen Cavens en de slimme Scott Booth zullen de Tukkers proberen uit een counter te scoren. Geen van de FC Twente-spelers van nu heeft een Ajax-verleden. De laatste keer dat de Tukkers Ajax in de ArenA versloegen, was in het seizoen 1999/2000. Jan Vennegoor of Hesselink (nu PSV, red.) maakte in Ajax'jubi leumwedstrijd de enige treffer. Voor de rest spreken de cijfers in het voordeel van Ajax. Vorig jaar wonnen de Amsterdam mers met 3-2. In een doldwaze wedstrijd kwamen trainer Co Adriaanse en de zijnen terug van een 0-2 achterstand, terwijl Ajax met tien man speelde. Mido kreeg in de eerste helft rood wegens natrappen. Dat duel was het laatste onder leiding van Adriaanse. Van de laatste vijf edities van Ajax - FC Twente, won Ajax er vier. „We zijn gegroeid", sprak trainer Ronald Koeman na afloop van SC Heerenveen-Ajax en hij heeft gelijk. Ajax speelt na het behalen van de tweede ronde van de Champions League vol wassen, doelmatig en weet heel moeilijke wedstrijden gemakkelijk te winnen. Dat voordeel heeft de concurrentie niet. Feyenoord en PSV doen Europees helemaal niet meer mee en zullen de inkomsten, maar vooral de sportieve voor uitgang enorm missen. Voor een jonge ploeg zoals Ajax die heeft, is het opdoen van internationale ervaring cruciaal. De Amsterdammers zullen daar in de toekomst de vruchten van plukken. Mits ze de spelersgroep bij elkaar kunnen houden. Het is geen geheim dat Cristian Chivu en Rafael van der Vaart zich in de belangstelling van menig Europees topclub weten. Nikos Machlas heeft aangegeven zijn positie in de winterstop kritisch te bekijken. Maar ook spelers als Andy van der Meyde en Hatem Trabelsi ontwikkelen zich razendsnel. Niet voor niets presteert Ajax voorbeeldig in de Champions League. De vraag is of Ajax,financieel gezien, het zo succesvolle team bij elkaar kan houden. Op het oog is het aantrekkelijk om een lucratieve aanbieding uit het buitenland aan te nemen. Het verleden kent hier voldoende voorbeelden van. Maar wat is belangrijker? Sportief gezien staat Ajax nu waar het in 1993/1994 ook stond; aan de vooravond van grote successen. De mix van routine en jong elan was ook toen aanwezig en het elftal van Ronald Koeman toont verbazingwekkend veel overeenkomsten met het team dat destijds de Champions League zou winnen. Waarom zou dat niet opnieuw kunnen gebeuren? Ajax heeft de kwaliteit en de kwantiteit om voor zowel nationale als internationale successen te zorgen. Maar dan is het van groot belang, dat de technische staf en de selectie intact blijven. Mido duelleert met Petter Hansson van SC Heerenveen. zondag i december AJAX - FC TWENTE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 5