PIET HAMBERG Vanwege een achillespeesblessure speelde Piet Hamberg begin jaren tachtig slechts 18 wedstrijden voor Ajax. Na een loopbaan die hem eerder langs NEC, FC Wageningen, FC Utrecht en Servette Cenève voerde, werd de aanvaller afgekeurd. DE PROGNOSE VAN PIET HAMBERG COERVER-METHODE land geen behoefte is aan mij. Ik heb nu een CD-Rom gemaakt met mijn CV, maar die is gericht op een groter veld dan Nederland. Mijn trainingsfilosofie is voor een gedeelte gebaseerd op de methode-Coerver, ik leg uit hoe ik denk dat jeugdige spelers iedere dag beter gemaakt kunnen worden." „Ajax is veel beter dan NEC als ik de individuele kwaliteiten bekijk. Hoe wel Neeskens goed werk verricht in Nijmegen, verwacht ik dat het 4-1 wordt voor Ajax." zondag 17 november AJAX - NEC Na zeven jaar gewerkt te hebben in het buitenland (Saudi-Arabië, Libië en Zwit serland), keerde Piet Hamberg ruim vier weken geleden terug in zijn huis in Abbekerk - dat de oud-aanvaller kocht toen de hij in 1980 naar Ajax kwam. „Ik was destijds topscorer van Zwitserland en had aanbiedingen op zak van Ajax, Anderlecht en PSV. Bij die andere clubs had ik meer kunnen verdienen, maar iedere jonge voetballer wilde - hele maal in die tijd - bij Ajax spelen." Hoewel Hamberg bij Ajax vrijwel van het begin tot het einde van zijn contract geblesseerd was, heeft hij een goed gevoel overgehouden aan zijn tijd in Amsterdam. „Dat ik veel last had van blessures, was natuurlijk vervelend. La ter kwam ik er achter dat de oorzaak een chronisch magnesiumtekort was. Maar bijna iedere speler die ooit bij Ajax heeft gespeeld, is voor zijn leven lang fan. Ook bij mij is dat duidelijk het geval." Hamberg spreekt dan ook bevlogen over de periode begin jaren tachtig. „We hadden een fantastische groep met Schrijvers, Lerby, Arnesen en Ling. Tijdens een uitstapje gingen we eens kleiduivenschieten. Maar toen iemand het geweer op ons richtte, maakte de jachtopziener daar snel een einde aan. Ik herinner me ook nog een toernooi in Madrid. Ik scoorde tegen Atletico, maar kreeg daarna een schop tegen m'n knie, zodat het vel eraf sprong en m'n knie schijf bloot kwam te liggen." Hamberg werd afgekeurd voor prof voetbal nadat hij in een wedstrijd tegen Vancouver Whitecaps een schop tegen zijn achillespees kreeg. „Daar heb ik wel een paar jaar van gebaald. Ik was jong en dacht dat de wereld van mij was. Toen ik geblesseerd raakte, was ik voor veel mensen plotseling minder interes sant. Toen volgde de ontnuchtering. Ik heb een paar jaar niets gedaan. Daarna ben ik een fitnesscentrum begonnen en ben ik gaan studeren. Ik verwachtte dat dat me nog wel van pas zou komen." Het waren vooral trainingsmethodes die Hamberg bestudeerde. De methode Wiel Coerver speelde een belangrijke rol. „Ik ontmoette Coerver zo'n dertig jaar terug-op m'n zeventiende - bij NEC. Hij was mijn voorbeeld in passie en gedrevenheid en de enige trainer die me individueel beter heeft gemaakt. Van de trainers bij Ajax - waar ik dagboeken bij hield - leerde ik tactisch en collectief denken en hoe om te gaan met de druk en de pers. Johan Cruijff was daar na tuurlijk wereldkampioen in." Later was Hamberg trainer van de onder-20 selectie in Saudi-Arabië, van de club Al-Ahli in Libië en was hij hoofd opleidingen bij het Zwitserse Grass hopper. In Nederland was hij als trainer nooit werkzaam. „Helaas heb ik vaak moeten constateren dat er in Neder- Dankzij Wiel Coerver heeft Hamberg het als speler - ondanks dat hij niet bo vengemiddeld getalenteerd was - ooit tot Ajax geschopt. „Ik was geen echte Ajax-speler, meer een type John van Loen. Dat waardeer ik aan het Ajax-publiek: zij kijken nog naar het 'aparte' van een voetballer. Een Ajax-speler moet zowel de bal als de tegenstander domineren. Van Basten, Bergkamp, Van 't Schip, Olsen en Arnesen waren echte Ajax- spelers. Net zoals Litmanen en Van der Vaart nu. Als ik zie wat zij aan een elftal toevoegen, dat is prachtig. Dan loopt het water me echt in de mond." Daan Schippers Piet Hamberg wordt van scoren afgehouden door doelman René van Antwerpen. Op ig september ig8i won Ajax in het Zuiderpark met 1-3 van FC Den Haag. (foto: Ajax beeldarchief)

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 17