Het lijkt wel of de ganse hoop van het land op mij is gericht Sander Berends een beetje teleurgesteld dat ik niet speelde. Maar ik heb wel veel geleerd. Ondanks onze uitschakeling werden we in eigen land positief onthaald. Voor het eerst in de historie hadden we een wed strijd gewonnen (i-o tegen Slovenië, red.) en bovendien lieten we zien goed te kunnen terugvechten door toch een punt te pakken van Paraguay na een 0-2 achterstand. We hadden zelfs bijna gelijkgespeeld tegen Spanje. De ver wachtingen waren vooraf laag. In ons land is het beleid gericht op het WK van 2006." Jij bent dan 24 jaar. Een ideale leeftijd. „In eigen land word ik inderdaad gezien als dé speler voor het WK van 2006. Het lijkt wel of de ganse hoop van het land op mij is gericht. In de nationale ploeg heb ik een vrije rol. De bondscoach stopt me niet vol met opdrachten." Maar je zou hebben bedankt voor het nationale elftal? „Dat klopt niet. Maar ik moet bekennen dat ik wel twijfel over mijn toekomst. Na het WK is ereen nieuwe bondscoach gekomen en die heeft me nog niet opgeroepen. Dus ik heb nog geen keuze hoeven maken. Eerlijk gezegd richt ik me voorlopig liever op Ajax. Komt ook, omdat ik nog voor het Olympisch elftal in aanmerking kom. Dat betekent dat ik me op drie elftallen moet concentreren. De nieuwe bondscoach Ephraim Mas- haba heb ik nog niet gesproken. Voor lopig selecteert hij voornamelijk spelers uit de eigen competitie. Maar ik vrees niet voor mijn plaats in de selectie." SCHAR F deert automatisering. Mijn jongere broer heeft gevoetbald. Nooit bij een club, alleen op straat. Maar hij vindt voetbal eigenlijk helemaal niet leuk." Je bent opgegroeid in Westbury, één van de armste wijken van Johannes burg. Kom je er nog wel eens? „Wanneer ik terug ga naar Zuid-Afrika, ben ik er dagelijks te vinden. Al mijn vrienden wonen er nog en ik voel me daarop mijn gemak. Zelf begon ik er ook met voetballen, op straat, en ik heb er mijn toekomst aan te danken.Toen ik elf was, zagen enkele scouts me spelen. Ze vroegen me om bij de South African Soc cer School of Excellence te komen. Toen ik het mijn moeder vertelde, geloofde ze het niet. Een scout is uiteindelijk bij ons thuis geweest. Ze stemde toe, omdat ze dan zeker wist dat ik niet in de crimina liteit zou belanden. Maar ze vond het Heb je een voorbeeldfunctie omdat je tot nu toe de enige speler bent die van Ajax Cape Town is gekomen? „Nee. Het speelde wel mee in mijn keu ze voor Ajax Cape Town. Ik wist van het samenwerkingsverband en toen ik vier jaar geleden werd benaderd, heb iktoe- gehapt. Het was een makkelijkere kans om de stap naar het buitenland te ma ken. Ik draag meer een voorbeeldfunc tie uit voor de Westbury. Ik heb laten zien dat een 'come out' mogelijk is. Ho pelijk ben ik niet de eerste jongen die het lukt te ontsnappen." Wat weet je van je vader? „Weinig. Ik was twee jaar toen hij stierf. Ik weet niet hoe hij is overleden, dat heeft mijn moeder nooit willen vertel len. Ze heeft ook nooit foto's van hem laten zien. Dus ik weet helemaal niets van hem. Zelfs niet of ik op hem lijk. Dat tt Is je moeder al een keer overgekomen uit Zuid-Afrika? „Nee. Ik verwacht ook niet dat ze een keer komt. Ze zou zich hier vervelen, het is hier te koud en ze draagt nog zorg voor mijn twee zusjes en broertje. Mijn oudste zus zit op de universiteit, ze stu- wel jammer. Ik zou alleen om de drie maanden twee weken naar huis mogen. In die periode ben ik erg zelfstandig geworden. Mijn moeder is sindsdien verhuisd naar een andere wijk. Ze woont nu in Triomf, dat is zo'n tien minuten lopen van Westbury." is natuurlijk erg jammer. Het enige dat ik weet, is dat hij nooit gevoetbald heeft." Het geloof is ook een belangrijke leidraad in je leven? „Dat klopt. Ik ben Apostolic. Een religie die in Nederland onbekend is. Alleen in de Bijlmer zit zo'n kerk, maar het ligt net te ver af om daar diensten bij te wonen. Ik kijk daarom naar de Ameri kaanse tv, via de satelliet. Ik ben zondag toch altijd heel vroeg wakker. Dan sta ik meteen op en maak ik de missen mee." Hoe zie jij je toekomst? „Alleen de Almachtige weet waar ik over enkele jaren speel. Ik volg al mijn leven lang mijn hart. Dat maakt mijn keuzes. Maar mijn hart heeft nog niets verklapt over mijn toekomst." zond; AJAX zondag 3 november AJAX-WILLEM II

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 7