■■ÜItq.ekqmst WE HEBBEN ER WEER EEN idgedwoi rgeheveli invalbei Koemt )e Toek f het pi BOODSCHAPPEN DOEN DOORBRAAK zijn. Onder meer de stagnerende trans fermarkt, waardoor sommige jongens niet weg komen bij Ajax, vormen een belemmering voor mij. Dat heb ik geac cepteerd in de wetenschap dat ik niets anders kon doen dan zo goed mogelijk te spelen in het tweede en te wachten op mijn kans. Vorig seizoen, in de Ai, had ik voor het eerst het gevoel dat ik het eer ste zou kunnen halen. Aan het eind van dat jaar gonsden de geruchten dat ik naar de selectie zou worden overgehe veld." Met enige vertraging kwam dat uit, al wil De Jong zijn positie niet teveel ophemelen: „Zo lang ik niets hoor van Koeman, ga ik er altijd vanuit dat ik ge woon bij het tweede zit. Ik ben feitelijk nog steeds een A-junior, dus zelfs spelen voor Jong Ajax is al mooi." Het debuut van Nigel de Jong toonde eens te meer aan dat het helemaal niet zo slecht gesteld is met de jeugdoplei ding van Ajax. Hoe graag sommigen dat ook willen geloven. Maar met Van der Vaart, Heitinga en een aanstormend talent als Wesley Sneijder valt dat dus reuze mee. Nigel de Jong: „Dit is al mijn tiende seizoen bij Ajax. Al die tijd heb ik opgekeken tegen het eerste elftal.Om te mogen debuteren in de hoofdmacht was dus een heel bijzonder moment. Als kleine jongen zag ik de sterren van Ajaxi natuurlijk op tv. Ik hoopte ooit tus sen hen te staan. Dat het gelukt is, dank ik aan de jeugdopleiding. Ajax is mijn club en zal dat altijd blijven. Een paar jaar geleden kende Ajax een mindere peri ode, waarin ook de jeugd weinig kansen kreeg. Ik heb nooit getwijfeld aan Ajax. Ik moest gewoon zelf steeds beter preste ren. Uiteindelijk ben ik gekomen waar ik wilde zijn." De Jong: „Of ik last van zenuwen had voor mijn debuut? Nauwelijks. Ik blijf altijd nuchter en laat me niet gemakke lijk gek maken. Voor een 17-jarige is het niet zo maar iets om te mogen debute ren in Ajax 1 en al helemaal niet in de Champions League. Natuurlijk was ik best gespannen. Dat lijkt me normaal. Verder deed ik overdag de normale din gen: boodschappen halen voor mijn moe der, even achter de computer zitten, pra ten met mijn zusje. Eenmaal in de ArenA, met name toen we het veld opgingen, begon het wel te kriebelen. 'Hier heb je het voor gedaan' spookte het door mijn hoofd. 'Het veld opkomen met Richard Witschge en Jari Litmanen'." Zijn debuut in de hoofdmacht kwam sneller dan verwacht. „De trainer had uitgelegd waarom de doorstroming naar het eerste wel eens moeilijk zou kunnen Door zijn lange verblijf bij Ajax is Nigel de Jong als geen ander op de hoogte van de strenge kwaliteitseisen voor een Am sterdamse verdediger. „We worden op geleid tot technisch vaardige verdedi gers die meer leren dan alleen de bal vooruit schoppen en bikkelen. Dat laatst genoemde hoort erbij, maar de voetbal lende kwaliteiten worden allesbehalve vergeten. We horen behalve een tegen stander uit te schakelen, ook over een goede inspeelpass te beschik ken. Dat is moeilijk, maar het hoort bij het spel van Ajax." Over zijn eigen toekomst is De Jong duidelijk. „Een definitieve doorbraak bij Ajax heeft mijn prioriteit. Daarnaast blijft het de droom van elke voetballer om een keer in het buitenland te spelen, maar daar kijk ik nog niet naar. Ik probeer me de komende jaren verder te ont wikkelen en tracht mijn plek in de selectie te behouden. Mo menteel geniet ik gewoon van elke dag die ik bij Ajax 1 zit." zondag 3 november AJAX-WILLEM II Jan Leerkes

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 25