fh CVETKOV De klapper van het seizoen was het binnenhalen van Ivan Cvetkov (TIQp Richard Roe I of sen wordt bejubeld na zijn winnende treffer tegen Vitesse. foto's: PIX Online Jan Kanning Zwolle streed de afgelopen seizoenen niet alleen om promotie, maar liet ook attractief voetbal zien. Met name Jan Everse en Dwight Lodeweges hebben - als trainers - de ploeg vorm gegeven, al leen slaagden zij er nimmer in promo tie te bewerkstelligen. De hoop op Ere divisie-voetbal was eigenlijk al opgege ven, toen de Zwolse selectie - met een hoge gemiddelde leeftijd - het afgelo pen seizoen, onder leiding van Paul Krabbe, onverwacht kampioen werd. Toen de onverwachte rentree op het hoogste niveau een feit was geworden, liet de club - geheel in de traditie van Sporre - 'zich de kop niet gek maken', ledereen bij Zwolle accepteert dat de De afgelopen twee seizoenen bewees de spits onder moeilijke omstandig heden uitstekend te kunnen presteren. Tijdens het eerste jaar in de Veenkolo niën bleef de club steken op een scha mele 14de plaats in de Eerste Divisie; de Bulgaar scoorde echter liefst 18 keer. Dat hij veel doelpunten kan maken in een teleurstellend draaiend elftal bleek de afgelopen competitie opnieuw. De Groningers kwamen niet verder dan een 11de plaats met meer nederlagen dan overwinningen, maar desondanks prijk te Cvetkov aan kop van de topscorers- lijst. Met 22 treffers hield hij bijvoor beeld Geert den Ouden van het gepro- hem alsnog een transfersom moesten betalen, ontstond een klein relletje. Uit eindelijk profiteerde FC Zwolle van de situatie, met als eindresultaat dat de topscorer van de Gouden Gids Divisie alsnog transfervrij mocht overstappen naar de kampioen van die klasse. De Zwolse beleidsbepalers hebben dus veel geleerd van het verleden. Niet al leen van hun eigen moeilijkheden die resulteerden in het faillissement van 'Prins Hendrik en de despereert niet Com binatie' (PEC, dus), maar ook van clubs die deze zomer hun licentie in gevaar zagen komen. In tegenstelling tot Spar ta, FC Den Bosch, Fortuna Sittard - en ploeg een moeilijk seizoen tegemoet gaat, aangezien de begroting van 4,4 miljoen eurode laagste is van degehele Holland Casino Eredivisie. Met die be perkte mogelijkheden deed FC Zwolle echter goede zaken, want het manage ment contracteerde - behalve routiniers Marino Promes en Morten Karlsen - en kele jonge talenten die niet alleen voor jeugdig elan zorgen, maar ook kunnen uitgroeien tot échte versterkingen. Van FC Volendam kwam de betrouwbare ver dediger Robert Jan Ravensbergen (23), terwijl de 20-jarige Ruud Kras dus op huurbasis overstapte van Ajax. De 'klap per' was echter het binnenhalen van Ivan Cvetkov, de Bulgaarse spits die de afgelopen twee seizoenen door SC Hee renveen was uitgeleend aan BV Veendam. moveerde RBC Roosendaal achter zich. Voor clubs die weten een moeilijke pe riode tegemoet te gaan, bestaan er geen betere aanbevelingen. Dat hij veel indruk had gemaakt op de voetbalwereld werd in de lente snel duidelijk, toen zowel Go Ahead Eagles als ADO Den Haag zich bij zijn zaak waarnemer Henk van Ginkel meldden om de 22-jarige over te nemen. Cvetkov leek immers 'gratis' te kunnen over stappen naar een andere club. SC Hee renveen besefte echter dat de Oost- Europeaan - dankzij die vele goals - geld waard was geworden, en liet 'stilzwij gend' een opzegtermijn verstrijken, waardoor het contract automatisch werd verlengd. Aangezien geïnteresseerden eerder MVV - houden de Overijsselna ren nu al rekening met tegenspoed. Daarom luistert het Zwolse voorbeeld naar de naam RBC Roosendaal. Die club moest een jaar geleden een stap terug zetten, maar had in de Eredivisie wel een financiële buffer opgebouwd. Op die manier promoveerden de Braban ders afgelopen zomer - maar nu op een gedegen wijze - opnieuw. Dat fundament wil FC Zwolle ook leg gen. Vandaar de komst van Ruud Kras, Robert Jan Ravensbergen en vooral van Ivan Cvetkov. Zij bieden - zelfs bij een degradatie - toekomstperspectieven. Jan Leerkes zaterdag 14 september AJAX - FC ZWOLLE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 11