Alle ea GROENENDIJK ROOD FN WIT. De actieve voetbalcarrière van Alfons Groenendijk duurde liefst negentien jaar. Twee seizoenen droeg hij het roodwitte Ajax-shirt. Bij FC Utrecht sloot de linkermiddenvelder zijn loopbaan af. STADION DE PROGNOSE VAN ALFONS GROENENDIJK Alfons Groenendijk maakte op relatief late leeftijd de overstap naar een topclub. De toenmalige trainer Leo Beenhakker haalde de technische linkermiddenvelder in 1991 van Roda JC naar Ajax. „Ik had natuurlijk een groot probleem omdat ik de specifieke Ajax-opleiding had gemist", vertelt Groenendijk. „Bij Roda JC had ik altijd een vrije rol, terwijl ik bij Ajax opeens op andere dingen moest letten." Toch had Groenendijk weinig moeite met de omschakeling naar het topniveau. „Ik werd uitgeroepen tot speler van het Amsterdam Toernooi en tot het moment waarop Leo Beenhakker naar Real Madrid vertrok, had ik ook in de competitie een basisplaats. Louis van Gaal volgde hem op en had andere ideeën. Hoewel ik goed presteerde, verdween ik uit de basis.Toch was het een leuk jaar en ik speelde nog zo'n 23 wedstrijden." De hoogtepunten uit zijn jaren bij Ajax stammen ook uit het seizoen 1991/1992. „Het hele verhaal van de UEFA Cup natuurlijk, waarin ik toch nog een paar rondes gespeeld heb. Ook in de finale mocht ik invallen. De internationale toernooien waar we speelden, tegen Real Madrid en Inter Milan, waren ook prachtig. Daar merkte je dat Ajax écht een Europese topclub is. Overal werd je met alle egards behandeld. Europees voetbal met Roda JC heeft een totaal andere impact." Het tweede jaar in Amsterdamse dienst verliep minder succesvol voor de Leiderdorper. Groenendijk liep in de uit wedstrijd tegen Sparta een zware enkel blessure op. „Ik lag er zes maanden uit. Dat is een probleem bij een club als Ajax, waar zoveel concurrentie bestaat. Ik had daarna nog een contract voor één jaar, maar de vooruitzichten waren niet best. Misschien had ik wel een kans gekregen, maar met 24 goede spelers, waaronder veel internationals, wist ik dat het moeilijk zou worden." Groenendijk maakte de overstap naar Engeland waar hij één seizoen voor Manchester City speelde. Daarna speelde hij nog vier jaar voor Sparta om zijn carrière uiteindelijk af te sluiten bij FC Utrecht. „Mijn afscheid was fantastisch. Ik was de laatste twee maanden van het seizoen geblesseerd, maar in de wedstrijd dat we Europees voetbal haalden, mocht ik nog even invallen. Daarna volgde nog een rondvaart door Utrecht voor zo'n zestigduizend mensen." Hoewel Groenendijk op 37-jarige leeftijd afscheid nam, viel een leven zonder voetbal hem toch moeilijk. „Ik ben nu een jaar gestopt, maar ik mis bepaalde dingen nog steeds. Het spanningsveld van de wedstrijden valt weg, de aandacht van de media. Voetbal is m'n hele leven, ik heb het twintig jaar gedaan en ik weet niet beter. Als ik in een stadion kom, heb ik nog steeds zin op het veld te staan." Als trainer van Zaterdaghoofdklasser Katwijk blijft Groenendijk betrokken bij de voetballerij. Ook schrijft hij een column in het maandblad Johan en doet hij diverse dingen voor SportPromotion van Rob Jansen. „In die hoedanigheid kom ik nog vaak in het stadion. Qua sfeer ben ik nog steeds geen echte fan van de ArenA en kom ik liever bij clubs als NAC en FC Utrecht. De sfeer die in De Meer heerste, komt nooit meer terug. Dat hoor ik ook regelmatig van andere oud-Ajacieden." Daan Schippers „Ajax heeft een heel goede voorbereiding gehad, maar dattelt nu niet meer. FC Utrecht krijgt het moeilijktegen Ajax in deze vorm. In m'n hart hoop ik dat het een gelijk spel wordt, maar ik geef Ajax toch het voordeel: 2-1." zondag 18 augustus AJAX - FC UTRECHT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 17