Op weg naar de absolu De media liet de afgelopen com petitie amper een moment on benut om Andy van der Meyde het Nederlands elftal in te schrij ven. Voor de laatste oefenwed strijd van het seizoen, in Boston tegen de Verenigde Staten, werd hij eindelijk geselecteerd. Het ge voelsmens maakte zijn uitverkie zing voor Oranje meer dan waar. ANDY VAN DER MEYDE ONBESUISD VOORUITGANG Andy van der Meyde had al eerder een kans moeten krijgen in het Nederlands elftal. De 22-jarige aanvaller zou de ideale man zijn om een eind te maken aan de gebrekkige invulling van de rechterflank. Bondscoach Dick Advo caat leek er echter niet aan te willen. Pas in de laatste oefenwedstrijd van het seizoen, uit tegen de Verenigde Staten, gunde hij de buitenspeler een kans. De Arnhemmer greep deze met beide han den aan en bekroonde zijn uitverkie zing met het tweede doelpunt van die ontmoeting. Misschien was het niet zo gek dat Advo caat twijfelde om Van der Meyde te selecteren. Daarvoor was zijn spel het afgelopen seizoen nog tè wisselvallig. Het talent liet zich vaak beïnvloeden door zaken van buitenaf. Toen de onderhandelingen over zijn con tract niet naar wens verliepen, hoewel hij maar al te graag bij Ajax wilde blij ven, waren die zorgen terug te zien in zijn spel. Terwijl diverse media de rechtsbuiten later in het seizoen ophemelden en pro beerden hem in Oranje te schrijven, raakte de aanvaller plotsklaps in een vormcrisis. Het zijn typische problemen voor een gevoelsmens zoals Van der Meyde is. Tijdens zijn jeugd kwam dat tot uiting in onbesuisd gedrag dat regelmatig leidde tot rode kaarten. Hij groeide op in een 'moeilijke' wijk in Arnhem, waar drugs en geweld geen zeldzaamheid waren. Dankzij zijn voetbaltalent kon hij ontsnappen aan de harde realiteit van zijn leefomgeving. De rechtsbuiten speelde in de amateur- tak van Vitesse, maar na een proefwed- strijd in Amsterdam belandde het Arn hemse straatschoffie in de jeugdoplei ding van Ajax. Zijn debuut in het eerste elftal maakte hij al in 1997 tegen FC Twente, niet geheel toevallig de club waaraan hij later zou worden verhuurd. Van der Meyde raakte geïrriteerd toen hij niet direct een basisplaats behield en ver zocht Ajax om uitgeleend te worden. Bij de Enschedeëers - die direct belangstel ling toonden - begon hij als wisselspe ler, maar uiteindelijk speelde de rechts buiten nog 32 wedstrijden. Na dat seizoen haalde Co Adriaanse hem terug naar Ajax waar hij op rechts al snel de voorkeur kreeg boven Wam- berto. Weinig rust in zijn privéleven bleek echter van invloed op zijn spel, dat wisselvallig bleef. Wisselvalligheid - hoewel tegenwoor dig minder dan vroeger - hoort mis schien wel gewoon bij het spel van Van der Meyde. Het afgelopen seizoen kwam hij tot dertig wedstrijden, waarin hij vijf doelpunten maakte. Eén daarvan liet hij aantekenen tijdens de kampioenswedstrijd tegen NEC, waar in hij tevens de assist voor de andere treffer gaf. De aanvaller werd zelfs in verband gebracht met het Engelse Sunderland en het Italiaanse Lazio Roma. Afgelopen seizoen verlengde hij echter zijn con tract met Ajax met twee jaar tot 2005. Verschillende keren heeft hij laten weten voorlopig nog in Amsterdam te willen blijven. Nu hij heeft aangetoond mee te kun nen komen op het niveau van het Nederlands elftal, kent Van der Meyde weer een zorg minder. Zodat de grillige rechtsbuiten dit seizoen weer iets beter kan worden en het gevoelsmens kan uitgroeien tot een absolute topper. Daan Schippers Andy van der Meyde glipt voorbij Serginho van AC Milan op de editie van vorig jaar. (foto: Pix Online/ Stanley Contha) a Vrij 2 augustus zo 4 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 9