Johan Neeskens nog i AJACIEDEN GRAAG GEZIEN IN CATALONIË BISPIhisiorif Johan Cruijff zette op 22 augustus 1973 zijn handtekening onder een verbintenis met FC Barcelona. Het betekende de start van een unieke reeks, want geen andere Europese topclub profiteerde dusdanig van de Amsterdamse op leiding als de club uit Cataionië. OPMERKELIJK AMSTERDAM TOURNAMENT do 26 augustus zo 28 augustus Johan Cruijff wordt getackeld door Johnny Dusbaba. (Foto: Archief Ajax) Johan Neeskens wint een luchtduel in een uitverkocht Olympisch Stadion. (Foto: Archief Ajax) Hoewel er inmiddels vele landgenoten het blauw en rood droegen, staan zij qua populariteit allemaal in de scha duw van Johan Neeskens. Dat had de huidige trainer van NEC vooral te dan ken aan zijn manier van spelen, want de aanhang adoreert voetballers die voor op gaan in de strijd. Onder Louis van Gaal was deAjax-invloed het grootst met Winston Bogarde, Frank de Boer, Ronald de Boer, Michael Reiziger, Marc Overmars en Pat- riek Kluivert op het veld en Gerard van der Lem en Frans Hoek als zijn assistenten. Verder be schikte de trainer nog over Ruud Hesp, Boude- wijn Zenden en Phillip Cocu. En als FC Barce lona het niet meer ziet zitten in een speler, is er wel een andere Spaanse club. Jordi Cruijff moest weg toen zijn vader ver trok. Inmiddels behoort hij tot de sterren die Ala- ves de meest succesvolle periode uit de historie hebben bezorgd. Natuurlijk was Cruijff niet de eerste Nederlander in Catalaanse dienst, want twee seizoenen eerder begon Rinus Michels al bij FC Barcelona als trainer. Vanuit die functie haalde hij zijn vedette over hem naar de stad aan de Middellandse Zee te volgen. Later zou Cruijff zijn leermeester zelfs overtref fen, want hij is nog steeds de enige oefenmeester die de ambitieuze club de Europa Cup I schonk. Dat gebeurde in 1992. In een later stadium kwam Louis van Gaal. Met de man die deze zomerterugkeerde aan het roer, startte ook de 'Nederlandse invasie' in stadion Camp Nou. De Catalanen zien deze eigenschap bij de eigen favorieten minder terug. Spe lers als Patrick Kluivert worden be schouwd als raspaardjes die anderen het vuile werk laten opknappen. In het verleden gold dat voor bijvoorbeeld Cruijff en de legendarische Ladislao Kubala. Vandaar dat het publiek zich vaak meer vereenzelvigt met de minder begaafde spelers, die het juist van hun inzet moeten hebben. Het is opmerkelijk dat geen buiten landse club door de jaren heen zoveel ex-Ajacieden onder contract had en heeft staan als Barcelona. Zoals geme moreerd, begon dat tijdperk met Johan I en II tijdens de jaren zeventig. In 1989 volgde de eveneens zeer populaire Ronald Koeman om twee jaar later Richard Witschge te begroeten als nieuwe ploeggenoot. Jan Leerkes

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 33