Manchester United, de te klonnen oloe NAUWELIJKS VERANDERINGEN Hoewel de ploeg alleen in de strijd om de FA Cup écht teleurstelde, greep Manchester United afgelopen seizoen voor het eerst sinds 1998 naast alle hoofdprijzen. Waar andere clubs trots zouden zijn op het bereiken van de halve finale van de Champions League en de derde plaats in één van de sterkste competities in Europa, spreekt de Engelse topper over een teleurstellend jaar. Manager Sir Alex Ferguson geeft een bijna ongewijzigde selectie de kans het schoonheidsfoutje recht te zetten. VERTROUWEN BIOGRAFIE Het jaar 2002 was nog geen maand oud toen het bescheiden Middlesbrough het sterrenensemble uit de beker stoot te: 2-0. Het zou tekenend blijken voor de rest van het seizoen, want op het eind stond de teller nog steeds op nul. Arsenal bleef de titelverzamelaar in de strijd om het landskampioenschap zelfs tien punten voor. Omdat ook Liverpool FC sterker bleek, moet de ploeg deze maand zelfs aantreden in de voorronde van de Champions League om een plek in dat hoofdtoernooi af te dwingen. Verder vormde Bayer 04 Leverkusen een te groot obstakel in dat belangrijkste evenement voor clubs. Juist deze uitgangspositie wordt door de concurrentie gevreesd, zo maakte Bobby Robson van rivaal Newcastle Uni ted duidelijk. De manager hield met zijn ploeg lang aansluiting met deTop Drie. Rond de onthulling van zijn standbeeld bij stadion Portman Road van Ipswich Town zei de geroutineerde trainer on langs: „Manchester lijkt op een gewond dier. Wie kampioen wil worden, moet vooral die ploeg kloppen." Aangezien United als één van de wei nige internationale topclubs in Europa geen geldzorgen kent, leek een grote schoonmaak binnen de selectie onaf wendbaar. Maar Ferguson zorgde, zoals zo vaak in het verleden, voor een ver rassing, door slechts één grote speler aan te kopen. Rio Ferdinand werd voor een recordbedrag overgenomen van Leeds United, om de tegenvallende ver dediging van een impuls te voorzien. Met deze beslissing spreekt de meest succesvolle manager uit de historie van de club zijn vertrouwen uit in zijn spe lers en legt hij tegelijkertijd bij hen de verantwoordelijkheid neer om te bewij zen dat 2002 slechts een eenmalige misstap was. Of dat lukt, valt te betwij felen. De concurrenten Arsenal, Liver pool en Newcastle lieten juist een stij gende lijn in de prestaties zien, terwijl United het steeds moeilijker kreeg. Met name de defensie maakte verschillende keren fouten, waardoor kostbare pun ten verloren gingen. Een voorbeeld hier van is de doelman. Fabien Barthez be hoort op basis van zijn erelijst tot de absolute top, want hoeveel voetballers kunnen zeggen dat zij gelijktijdig Euro pees- en wereldkampioen waren? De Fransman vormde op de route naar die titels met zijn nationale elftal een be langrijke schakel, maar hij staat er ook om bekend regelmatig te blunderen. Tijdens het afgelopen seizoen onder streepte hij dat imago, waarna hij deelde in de malaise van de titelverde diger bij het WK in Japan en Zuid-Korea. Na de langdurige blessure van Ronny Johnsen en het vertrek van Jaap Stam naar Lazio Roma kreeg Barthez onvol doende steun van diens vervangers. Laurent Blanc slaagde er nimmer in het gewenste niveau te halen. De Frans man van Internazionale wekte de in druk over zijn top heen te zijn. De talenten die Ferguson achter de hand heeft, onder anderen Wes Brown en John O'Shea, hebben nog enige tijd nodig om aansluiting te vinden bij de Europese top. Door deze ontwikkelin gen moet in defensief opzicht vaak te veel komen van Mikael Silvestre en de broers Gary en Phil Neville. De rest van de ploeg bestaat louter uit internatio nale toppers en daar ligt misschien een volgend probleem. Volgens trainers gaat het bij verdedigen om de pres taties van de hele ploeg en met een contingent sterren is het zoeken naar de juiste defensieve samenstelling een lastige klus. Zo gold Juan Sebastian Verón voor zijn komst naar het Pre miership als misschien wel de beste middenvelder van de wereld, maar de Argentijn slaagde er slechts zelden in die kwaliteiten te etaleren. Er wordt hem ook geen tijd gegund zich in te spelen, want met Nicky Butt, Roy Keane en Paul Scholes zijn er drie andere kan didaten van hoog niveau voor de beide posities centraal in de ploeg. Het mag typerend heten dat met name Butt, die binnen deze moordende concurrentie waarschijnlijk over het minste krediet beschikt, tijdens het WK de meeste in druk achterliet. Over zijn buitenspelers kent Ferguson de minste twijfels. David Beckham op rechts en Ryan Giggs op links zijn vaste waarden. Beide spelers kwamen voort David Beckham (Foto: Pix Online/ Stanley Contha) Vrij 2 augustus zo 4 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 29