De vette jaren van Ruud van Nistelroov GAAT OOGSTEN Misschien lijkt de loopbaan van Ruud van Nistelrooy over enkele seizoenen wel op een Bijbel-verhaal. In dat boek staat beschreven dat na zeven magere jaren de vette aanbreken. Wie zag met welke tegen slagen de aanvaller uit Brabant in het verleden werd geconfronteerd, kan alleen maar constateren dat dus nu zijn mooie tijden zullen aanbreken. Na een zware knieblessure en het missen van zowel EURO 2000 als het WK, zou hij voor een glansrijke periode moeten staan, resulterend in hoofdprijzen met Manchester United en Oranje. Natuurlijk behoorde Ruud van Nistel rooy tijdens zijn periode bij PSVal tot de betere spelers van Europa, maar de er kenning kreeg hij afgelopen seizoen pas nadat hij was doorgebroken in het sterrenensemble van manager Alex Fer guson. Dat hij een ster zou worden bij één van de topclubs in de wereld, was niet zo normaal als het nu lijkt. De talentvolle spits groeide namelijk op onder de rook van PSV, maar hij moest eerst een tus senstop bij FC Den Bosch en SC Fleeren- veen maken, voor de Eindhovenaren bereid waren hem voor het toenmalige recordbedrag van veertien miljoen gul den aan te trekken. Sinds hij in 1998 zijn entree maakte in het Philips-stadion, ontwikkelde zijn carrière zich echter stormachtig.Tijdens zijn eerste seizoen liet hij al 31 doelpunten aantekenen, waarna vervolgens het legendarische record van Coen Dillen uit i956/'57 wan kelde. De inmiddels overleden ex-inter national scoorde destijds 43 keer. Terwijl het Eindhovens Dagblad elke maandag onder de kop'De jacht op Dil len' zijn productie volgde, beleefde Van Nistelrooy ook nog eens een prachtig debuut in Oranje. Op 23 februari 2000 bleek hij uitstekend te kunnen samen spelen met Patrick Kluivert en mede dankzij deze twee spitsen, klopte Oran je voor de eerste keer sinds 29 maart 1925 voor eigen publiek de Duitsers: 2-1. Na maanden van vertwijfeld zoeken naar de juiste formatie, leek bonds coach Frank Rijkaard zijn tactiek te heb ben gevonden voor het EK met de aan vallers die beiden zijn geboren op i juli 1976. Op 7 maart 2000 sloeg het noodlot echter toe tijdens de oefenwedstrijd tegen Silkeborg IF. Nadat de spits zich moest laten vervangen, werd duidelijk dat hij twee banden van zijn rechter knie had ingescheurd. Na 29 treffers in slechts 23 duels werd hij ruw wakker geschud uit de droom over het record van Dillen. Na het herstel van deze bles sure verdwenen nog meer illusies, want Manchester United wilde dat Van Nis telrooy een medische test zou onder gaan voordat Ferguson bereid was vele miljoenen over te maken aan PSV. Tij dens deze oefeningen blesseerde hij zich op 28 april opnieuw, waardoor het talent zowel zijn lucratieve transfer als deelname aan EURO 2000 misliep.Ter voor een avontuur bij de Engelse top club. Dat bleek de juiste beslissing. Tijdens zijn eerste grote wedstrijd, de testimonial van Ryan Giggs tegen Cel- Ruud van Nistel- tic, scoorde hij meteen, om zijn produc- rooy kende een tie direct daarna te verhogen in het droomstart bij duel om de Charity Shield tegen aarts- Manchester rivaal Liverpool FC. United, in zijn debuutwedstrijd Binnen enkele maanden trad hij al toe tegen Fulham tot de galerij der groten van United, scoorde hij twee maar voor de nieuweling was het jam- maal. mer dat uitgerekend in 2001/2002 de (Foto: Pix Online/ prijzen uitbleven en hij zich met Neder- Stanley Contha) wijl Oranje een fikse kater opliep, werk te de aanvaller onder leiding van de beroemde Amerikaanse specialist Ri chard Steadman aan zijn herstel. Op merkelijk genoeg hield Ferguson in die periode, soms tot irritatie van PSV, con tact met Van Nistelrooy. Mede daarom besloot de spits, indien fit, te kiezen land ook niet kwalificeerde voor het WK. Zelfs in het succes werd hij dus met tegenslag geconfronteerd. Daarom lijkt het bijna vast te staan: de echt vette jaren breken nu aan! Jan Leerkes Vrij 2 augustus zo 4 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 27