waarde van Na kat a PARMA VAART WEL BIJ OOSTERSE STER Hidetoshi Nakata is veruit de populairste speler in de geschiedenis van het Japanse voetbal. Zijn commer ciële waarde blijkt echter vele malen groter dan zijn sportieve. En juist dat maakt Nakata een fenomeen. PARMA A C VRIJE GEEST GOUDMIJNTJE De commerciële Wat David Beckham is voor Engeland, is Hidetoshi Nakata voor Japan. Beide voetballers hebben een cuitstatus, wor den aanbeden door zowel vrouwen als mannen en zijn de dragende spelers van hun nationale teams. Kan in Europa niemand om David Beckham heen, de hype rondom de flamboyante Hide toshi Nakata neemt in Japan nog veel grotere vormen aan. De oorsprong van de heldenstatus van Nakata ligt even wel op voetballend gebied. Nadat het nationale elftal van Japan zich had gekwalificeerd voor het WK in Frankrijk in 1998, kreeg de middenvelder het stempel van held opgedrukt. In de be slissende kwalificatiewedstrijd tegen Iran bereidde Nakata drie doelpunten voor. Het was de eerste keer in de ge schiedenis dat Japan zich kwalificeerde voor een WK-eindronde en Nakata groei de uit tot de verpersoonlijking van het succes. Hidetoshi Nakata kwam in januari 1977 ter wereld in het stadje Yamanashi aan de voet van Mount Fuji. Hoewei Hide toshi eigenlijk accountancy wilde stu deren, ging hij op achttienjarige leeftijd voetballen bij de club Belimare Hirat- suka. De opvallende middenvelder gaf altijd ai blijk van een vrije geest en ge draagt zich dus 'on-Japans'. Hij kleedt zich anders, verft zijn haar en heeft moei te met de strenge leefwijze in zijn ge boorteland. Vooral met de typisch Ja panse beleefdheidsvormen kan Nakata maar moeilijk omgaan. Toen Perugia na het WK in 1998, dat voor Japan geen onverdeeld genoegen werd, belangstelling toonde, werd Na kata de eerste Japanse voetballer die zijn geluk buiten de landsgrenzen be proefde. Bij zijn debuut in de Serie A scoorde hij twee keer tegen Juventus en het duur de niet lang voor Perugia besefte dat het met het aantrekken van Nakata een goudmijn had aangeboord. Duizenden Japanners kwamen sindsdien naar Ita lië om hem in actie te zien en de voet balshirtjes van Perugia vlo gen als warme broodjes over de toonbank. Na anderhalf jaar toonde AS Roma interesse in de stijl volle middenvelder met het uitstekende overzicht en de schitterende pass. Was het vanwege zijn voetbalkwali teiten of vanwege zijn com merciële waarde? Hij begon in Rome in de basis, maar langzamerhand verdween de aankoop naar de achter grond. AS Roma won voor het eerst in achttien jaar de scudetto, maar bij Nakata groeiden de irritaties omdat hij geen basisplaats had. Toen Parma zich een sei zoen later meldde om het Japanse idool in te lijven, twijfelde Nakata geen mo ment. Parma had niet al leen een middenvelder no dig, maar zag ook een groei ende bron van inkomsten in het Verre Oosten. Want zo wel bij Perugia als bij AS Roma was wèl gebleken dat Nakata een commercieel goudmijntje is. De commer ciële waarde van deJapanse voetballer bleek zelfs vele malen groter te zijn dan zijn sportieve waarde. Bij zijn nieuwe club kan hij weer reke nen op een basisplaats, hoewel hij die status vooralsnog niet heeft waarge maakt. Opvallen doet de Japanner vooral door met alsmaar wisselende kapsels in het veld te verschijnen. In eigen land bleef zijn heldenstatus nog steeds onaantastbaar, helemaal nadat hij de nationale ploeg tijdens het af gelopen WK naar de achtste finales leidde. Zijn klasse kwam eventjes naar voren bij een schitterende knal op de lat tegen Rusland en een kopbaldoelpunt tegen Tunesië. Dit seizoen moet de mid denvelder bewijzen dat hij goed ge noeg is om op Europees topniveau mee te kunnen. De ster heeft de weg naar Europa geplaveid voor Shinji Ono (Feye- noord), Junichi Inamoto (Fulham) en Takayuki Suzuki (Racing Genk). Ongetwijfeld zullen meer Japanse voet ballers in hun voetsporen treden. Alleen daarom al zal hij zijn heldenstatus in Japan nooit kwijtraken en blijft Hide toshi Nakata een fenomeen. Daan Schippers Hidetoshi Nakata in actie op het WK in zijn eigen land. (Foto: Pix Online) Vrij 2 augustus zo 4 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 23