tussen arootmachten HCr SIKCES YAH ARR1CO SACCHI Volgend jaar viert Parma AC zijn negentigjarig bestaan. De eerste tachtig daarvan bracht de club in de anonimiteit door, maar sinds tien seizoenen behoort Parma AC tot de elite van het Europese voetbal. PARWIA A.C OMMEKEER PRIJZEN Raima tien j toppet Hoewel Parma Associazione Calcio bin nenkort jubileert, kan de club slechts de laatste tien seizoenen bogen op enige successen. Aan de basis hiervan staat een man die tevens de architect was van het succesvolle AC Milan met Ruud Gullit, Marco van Basten en Frank Rijkaard. Arrigo Sacchi zorgde er halverwege de jaren tachtig voor dat de 'provinciestad' om een andere reden bekend werd dan alleen Parmaham en Parmezaanse kaas. Sindsdien spreekt Parma AC een behoor lijkwoordje mee in de Italiaanse en Euro pese voetbalwereld. Behalve de liefde voor het culinaire, neemt muziek in de stad een belangrijke plaats in. Het is dan ook geen wonder dat de derde passie van de Parmezanen zijn oorsprong vindt in een culinair festival ter viering van de honderdste geboorte dagvan de componist Giuseppe Verdi. De eerste voetbalvereniging van de plaats wordt op 27 juli 1913 dan ook opgericht onder de naam Verdi Football Club. Een aantal maanden later dopen de leden de club al om tot Parma AC. Sinds die tijd delen de inwoners hun liefde voor de opera met liefde voor het voetbal. De eerste jaren na de oprichting zijn de prestaties niet om over naar huis te schrijven. Ook na de Tweede Wereldoor log blijft de club een frequente bespeler van de lagere regionen van het Italiaanse voetbal met zowel uitschieters naar boven als naar beneden. Pas halverwege de jaren tachtig vindt een kentering plaats.Sindsdien is Parma niet meerweg te denken van het hoogste niveau. De aanstelling van Arrigo Sacchi betekent een definitieve ommekeer in de wissel vallige prestaties. Voordat Sacchi AC Milan terug aan de top brengt, speelt hij een sleutelrol in de opkomst van Parma. Hij ontwikkelt een speltype dat bestaat uit zoneverdediging met systematisch gebruik van de buitenspelval, waarbij de middenvelders en aanvallers constant druk uitoefenen op de tegenstander. Het belangrijkste doel is aanvallend voetbal en zoveel mogelijk spektakel bieden. De ideeën en tactische innovaties van Sacchi zijn volledig nieuwvoorde meeste Italianen. Het is een duidelijke afwijzing van het typisch Italiaanse catenaccio. In zijn eerste seizoen leidt de kale Italiaan Parma naar het kampioenschap van de Serie C. Een jaar later behaalt hij een goede zevende plaats in de Serie B voor Silvio Berlusconi hem naar AC Milan haalt. De trend is echter gezet en terwijl Sacchi met Van Basten, Gullit en Rijkaard grote successen behaalt, raakt Parma het stem pel van provincieclub kwijt. Eindjaren tachtig groeien de sportieve en financiële mogelijkheden omdat de daad krachtige voorzitter CalistoTanzi, de grote man van zuivelgigant Parmalat en de la tere eigenaar van Parma, zich met de club gaat bemoeien. Plotseling kunnen spelers van het kaliberTomas Brolin, ClaudioTaf- farel en Faustino Asprilla worden aange trokken. Het blijkt het begin van het gou den tijdperk. Nevio Scala volgt in 1989 Sacchi op. Hij brengt de nodige verande ringen aan in het systeem van zijn voor gangeren leidt Parma direct naar de Serie A. Het eerste seizoen op het hoogste ni veau beëindigt de ploeg op een respec tabele zesde plek. Eén jaar later kan de club de eerste prijs al op zijn naam schrij ven, want ten koste van Juventus wordt de Coppa Italia gewonnen, waarna Par ma een seizoen later zelfs de Europa Cup voor Bekerwinnaars in de wacht sleept. Op Wembley verslaat de ploeg het Belgi sche Antwerp FC met 3-1. Door de winst van een Europees toer nooi groeit het relatief kleine Parma uit tot een Italiaanse grootmacht, die in staat is onder anderen Fabio Cannavaro, Gianfranco Zola, Dino Baggio en Diego Fuser aan te trekken. Ook buitenlandse sterren, denk aan Fernando Couto, Lilian Thuram, Hristo Stoichkov, Juan Sebastian Verón en Hernan Crespo vinden hun weg naar de Biancoscudati, die huizen in sta dion EnnioTardini. Nadat de Europese Supercup ook nog eens wordt behaald, legt Parma onder Nevio Scala tevens beslag op de UEFA Cup door Juventus met 1-0 te verslaan. Onderweg naar die titel verslaan de Parmezanen onder meer Ajax (0-0 en 2-0). Verdediger en international Fabio Cannavaro van Parma AC. (Foto: Pix Online/ Stanley Contha) 4 Vrij 2 augustus zo 4 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 19