De tweede kans Gaai FINANCIËN Met Louis van Caal aan het roer opent FC Barcelona op The Amster dam Tournament de jacht op het eremetaal. Dit jaar moet het gebeuren, want te lang bleef de trots van Catalonië verstoken van het hoogste podium. Tot overmaat van ramp kon de eeuwige rivaal uit Madrid regelmatig de armen juichend in de lucht steken. FC BARCELONA GAAT OP JACHT F. C. dwong, besefte Gaspart dat alleen een sensationele ingreep het succes kon doen terugkeren naar stadion Camp Nou. Zo doende haalde hij de man terug die eer der was verguisd aan de kust van de Mid dellandse Zee, Louis van Gaal. Hoewel onder de Nederlander redelijke resulta ten werden geboekt (halve finales Cham pions League mag dan leuk zijn, in Bar celona tellen slechts hoofdprijzen en vooral de landstitel), gaven de aanhan gers bijna wekelijks blijk van hun af keuring middels het zwaaien van de inmiddels beruchte witte zakdoekjes. Ook de media liet zich nimmer onbe tuigd in hun strijd tegen de oefenmees- ter en maakte in dat gevecht dankbaar gebruik van ontevreden spelers, die ano niem vertrouwelijke informatie naar bui ten brachten. Gezien deze historie was het pikant dat Gaspart het aandurfde Van Gaal op nieuw een contract aan te bieden. De voorzitter vroeg iedereen rond de club de trainer het voordeel van de twijfel te gunnen en hem de tijd te geven zijn gelijkte bewijzen. Aan dat verzoek werd gehoor gegeven, wa nt tot n u toe bleven de commentaren mild. Enkele perscon ferenties verliepen zelfs in een lichtelijk hilarische sfeer. De omstandigheden waarin Van Gaal moet presteren, zijn niet ideaal. De fi nanciële situatie van de club staat het hem niet toe veel aankopen te doen. Alleen voor het Argentijnse talent Juan Roman Riquelme van Boca Juniors leg den de Catalanen het nodige geld op tafel. Van Lazio Roma werd op huurbasis de Spaanse middenvelder Gaizka Men- dieta overgenomen. Vorig jaar namen de Romeinen de Spaanse international over van Valencia, die in dienst van Lazio nooit uit de verf kwam. Verder kwam slechts de Duitse doelman Robert Enke, die trans fervrij weg kon bij Benfica, naar Barce lona. In tegenstelling tot de rivaal uit Madrid, die enkele seizoenen geleden nog met een schuld van honderden miljoenen Euro's kampte, zou de aanhang nooit accepteren wanneer Barca zich in de schulden zou steken. De Catalanen be schikken in Spanje over het imago zuinig Vrij 2 augustus zo 4 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT Patrick Kluivert op zijn gemak in Barcelona. (Foto: Pix Online/Staniey Contha) Nadat Van Gaal met Ajax alles won wat er te winnen viel, boekte hij ook bij FC Barce lona menig succes. Desondanks slaagde hij er nimmer in echt populair te worden in Catalonië. De moeizame relatie met de pers was daar mede debet aan. Van Gaal trok zijn conclusies en vertrok. Prompt volgden er voor zowel oefenmeester als club twee zeer teleurstellende jaren. De hang naar succes dreef beide weer in eikaars armen. De voormalige bondscoach krijgt een unieke tweede kans. Volgens vele vaste volgers van FC Barcelona is het geen toeval dat de laatste twee jaar, precies de periode dat voorzitter Joan Gas part de scepter zwaait, uitliepen op dra ma's. Om opvolger te kunnen worden van Josep Lluis Nunez, onder wie hij langdurig diendeals vice-voorzitter,sloot hij een pact met zijn rivalen in de strijd om het presi dentschap. Hij nam hen allemaal op in zijn bestuur dat uitgroeide tot een orgaan van ongeveer 75 mensen. Met zoveel officials die allemaal hun stempel op het beleid wil den drukken, bleek het onmogelijk snel en adequaat beslissingen te kunnen nemen. Verder stond Gaspart vanaf het begin direct onder zware druk, want amper een week nadat hij de verkiezingen had ge wonnen, maakte Luis Figo de overstap naar aartsrivaal Real Madrid. Ook de twee door hem aangestelde trainers wer den direct geconfronteerd met de zeer zware taak beter te presteren dan de 'Koninklijke', dat over één van de beste clubelftallen ter wereld beschikte. Loren zo Serra Ferrer had er grote moeite mee zich aan te passen, nadat hij alleen klei nere Spaanse clubs had geleid. Diens op volger, de legendarische aanvaller Carles Rexach, liet bij zijn aanstelling al merken dat hij liever technisch-directeur was gebleven. Ferrer en Rexach ontracteerden een reeks nieuwelingen (onder hen be vonden zich Alfonso, Dani, Richard Du- truel, Philippe Christanval en Geovanni) die er slechts zelden in slaagden de hoog gespannen verwachtingen waarte maken. Omdat Madrid de Catalanen overvleu gelde en de ploeg tot twee keer toe pas op de laatste speeldag een plek in de voorronde van de Champions League af-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 15