Veel draait om K uivert en Cocu *illi DE NEDERLANDSE INBRENG BIJ FC BARCELONA f. c. e. Als het gaat om de hoeveelheid wereldsterren die bij één club zijn verzameld, wordt FC Barcelona waarschijnlijk alleen overtroffen door Real Madrid. Zelfs Manchester United en de toppers uit Italië steken wat dat betreft schril af tegen de Catalanen. Voor het Nederlandse voetbal is het een goede zaak dat twee Nederlanders binnen dit geweld een onaan tastbare positie innemen: Patrick Kluivert en Phillip Cocu. De entree in stadion Camp Nou ging Cocu moeilijk af, omdat zijn faam hem nog niet vooruit was gesneld.Toen hij de aanhang had overtuigd van zijn waarde als allrounder en vooral als spil op het middenveld, hoefde hij zich echter geen zorgen meer te maken. Terwijl zelfs de Spaanse internationals Luis Enrique en Xavi zich met enige regelmaat terugvin den op de reservebank, overkomt het de linksbenige routinier slechts in noodge vallen; wanneer hij tijdens de overdaad aan wedstrijden toe is aan rust of kampt met een blessure. Ook Patrick Kluivert mag zich tot de vaste waarden rekenen. Hij kan zowel als diepste aanvaller of als schaduwspits uit de voeten. Hij is uitgegroeid tot één van de vaste topscorers van de ploeg. De vaste volgers van Barcelona maken hem alleen wel eens het verwijt dat hij teveel opgelegde kansen laat liggen, maar de ex-Ajacied snoert hen steevast de mond als hij één van zijn vele ongelooflijke doelpunten laat aantekenen. Dankzij een ongekende concurrentie strijd hebben de drie andere Nederlan ders het moeilijker, maar zeker Mare Overmars slaagt er telkens voor langere tijd in een basisplaats te veroveren. Hij viel door blessures enkele periodes bui ten de eerste elf, maar zijn hele loopbaan wordt gekenmerkt door een grootse kwaliteit: hij geeft nooit op en vecht zich altijd terug, hoewel hij met grote concurrentie kampt. Javier Saviola maakte een fantasti sche indruk tijdens het laat ste WK voor spelers onder twintig jaar en bevestigde die prestaties tijdens het afgelopen seizoen. Ook de allrounder Luis Enrique kan uit de voeten op beide flan ken. Verder lijkt de Emstenaar het moeilijkerte krijgen door de eventuele komst van 'Kily' Gonzalez van Valencia. Tot nu toe liet Overmars zich echter nimmer lang verdrin gen. Ook Michael Reiziger en Frank de Boer ondervonden dat op verschillende posities een overschot aan toppers rond loopt. Wat dat betreft is het amper een verrassing dat Louis van Gaal enkele verdedigers liet vertrekken: Sergi, Fernan do Coco en Abelardo. Met het oog op dit seizoen biedt die ontwikkeling met name De Boer uitstekende perspectieven. Ze ker nu Patrik Andersson het WK moest verlaten met opnieuw een spierblessure, lijkt hij verzekerd van een vaste stek. Er doemen eveneens nieu we kansen op voor Reizi ger. Hij kende de pech te concurreren met de meest populaire speler van de club, Carles Puyol. De Ca talaan presteerde dusda nig goed dat speculaties over een transfer van de Nederlander naar het Premiership de kop opstaken, maar waarschijnlijk gaat hij nu naast de Spaanse international voetballen. Beiden zijn immers dusdanig allround dat zij zowel rechts op de flank als in het centrum uit de voeten kunnen naast De Boer. Hoewel het gevecht om de basisplaat sen in Barcelona altijd ongekend hevig zal blijven, bestaat er dus een gerede kans dat Van Gaal alle Nederlanders laat starten tijdens The Amsterdam Tourna ment. Jan Leerkes Phillip Cocu, allrounder bij uitstek van FC Barcelona. (Foto: Pix Online/ Stanley Contha) Van Gaal tijdens zijn eerste Spaanse periode na een confrontatie met de pers. (Foto: Pix Online/Stanley Contha) Vrij 2 augustus zo 4 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 13