AGOVV - AJAX Ajax beschikt over fundament nieuwe succesvolle periode Geen enkele club in de wereld ontkomt aan de golf bewegingen die voetbal interessant maken. Zelfs Real Madrid slaagde er niet in onafgebroken aan de wereldtop te blijven staan, waardoor het geen verras sing was dat Ajax na de mooie tijden uit het midden van de jaren negentig terugviel. Inmiddels lijkt de Amsterdamse ploeg die klappen te hebben verwerkt en staat er een fundament, waarop trainer Ronald Koeman kan werken aan nieuwe successen. Het halen van de Amstel Cup en het landskampioenschap zijn de eerste tekenen van dat sportieve herstel. Hoewel de beste resultaten werden geboekt tijdens de eerste maanden van 1995, speelde Ajax waarschijnlijk in de tweede helft van dat jaar zijn beste voetbal uit de moderne historie. In die periode lukte werkelijk alles bij de Amsterdammers en presenteerde de ploeg fan tastisch spel aan het publiek. Het veroveren van de wereldbeker voor clubteams was de kroon op dat werk, waarna de terugval zich snel inzette. Twee weken later, op woensdag 20 december liep Mare Overmars in de 59ste minuut van de ontmoeting met De Graafschap een zware knieblessure op, waarna Martijn Reuser weer vier dagen later een kuit- en scheenbeen brak tijdens het duel met NEC. Het waren de eerste tegenslagen van een lange reeks die zouden volgen. Hoewel het elftal nog twee keer ver zou reiken in de Champions League werd het voetbal nooit meer zo sprankelend. Dat proces gaat overal gepaard met de nodige onrust en ook Ajax ontkwam daaraan niet. De club trachtte de neergang te stoppen door routiniers terug te halen en later door juist volop te kiezen voor de jeugd, maar beide wegen leidden niet naar succes. De opmars nnHor werc' Pas weer nadrukkelijk ingezet toen de Amsterdammers kans zagen hun tradities te hervinden. Onder Ronald Koeman staat er weer een elftal met spelers uit de eigen jeugd, die aan de hand van enkele ervaren krachten in een vertrouwd 4-3-3-systeem het topvoetbal leren kennen. De ontwikkelingen rond Jan van Halst zijn daarin typerend. Hoewel de middenvelder eigenlijk al was afgeschreven in de ArenA, bleek hij net dat ontbrekende puzzelstukje om de motor in Amsterdam weer draaiende te krijgen. Het mag in dit_kader typerend worden genoemd dat ook de voetballers uit de eigen opleiding afgelopen seizoen nadrukkelijk zijn doorgebroken. Dat wordt onderstreept door Rafael van der Vaart en Andy van der Meyde die beiden debuteerden in het Nederlands Elftal. Van der Vaart maakte op 6 oktober zijn opwachting tijdens de wedstrijd tegen Andorra als in valler voor Victor Sikora (bij het ter perse gaan van deze uitgave was nog onduidelijk of de spits overstapt naar Ajax), waarna Vander Meyde op 19 mei indruk maakte tijdens zijn negentig minuten tegen de Vere nigde Staten. Het wekt amper verbazing wanneer John Heitinga de volgende wordt in deze rij. Al met al lijken de Amsterdammers weer richting de internationale top te groeien met een selectie die in vergelijking met het Jaar van de Dubbel zo goed als in tact bleef. Met een solide defensie onder aanvoering van Andre Bergdolmo en Cristian Chivu, een gedegen blok op het middenveld met Jan van Halst, de brille van Rafael van der Vaart en de teruggekeerde Richard Witschge, snelle buitenspelers en actieve spitsen liggen er voor Ajax weer volop mogelijkheden. Jan Leerkes iWS rt»p

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 10