'Mijn hele familie zit on de tribune' AMSTERDAMMER FABIAN DE FREITAS Vandaag brengt Fabian de Freitas een bezoek aan de stad waar hij opgroeide, zijn voetbalkwaliteiten kon ontwikkelen en waar nog steeds een groot deel van zijn familie woont. Hij hoopt in de Arena met FC Den Bosch voor een verrassing te zorgen. „Dan moet Ajax volgende week maar kampioen worden." Ir, AST Fabian de Freitas, officieel Fabian Da Silva Da Freitas („mijn echte naam, maar helaas noemt niemand me meer zo"), praat deze middag over zijn carrière, die via Engeland en Spanje inmiddels in Nederland verderloopt. Op een rustige manier vloeien de woorden in de businessruimte van het Ecco Stadion uit zijn mond. Zojuist heeft Fabian (waarbij de 'a'twee keer als een lange 'e' dient te worden uitgesproken) al de opname van een item voortv-programma Boschtion FCDBMagazine achter de rug. Nu wacht alweer het volgende interview. Je bent geboren in Paramaribo, Suriname, maar opgegroeid in Amsterdam? „Klopt. Op mijn vijfde kwam ik met mijn familie naar Neder land. We woonden eerst in de Kinkerstraat, oud-West. Later zijn we verhuisd naar Nieuw-West, Slotervaart. Ik ging voetballen bij WMS. Mijn neven voetbalden daar, waardoor ik ook auto matisch lid werd. Het sportpark ligt op Ookmeer, niet ver van de atletiekbaan. Naast de sportparken van een aantal andere amateurclubs zoals ZRC Herenmarkt. Dat ik ging voetballen, is niet vreemd. Mijn vader is trainer, heeft Oefenmeester I en had onder meer het tweede elftal van AZ, Real Sranang en laatst DWS Ai onder zijn hoede. Nu doet hij het even wat rustiger aan." Als Amsterdammer ben je natuurlijk altijd Ajax-fan geweest „Nee, eigenlijk niet. Ik houd van voetbal en ben liefhebber van het meest attractieve spel. Oké, dan kom je automatisch bij Ajax terecht. Maar niet omdat het juist Ajax was. Ik ging ook nooit kijken. Ik was er eigenlijk helemaal niet mee bezig prof voetballer te worden." Wanneer ging die gedachte dan spelen? „Ik wilde ingenieur worden, of vliegtuigbouwer, iets doen met straaljagers. Pas toen FC Volendam zich meldde, dacht ik seri eus na om voor het voetbal te gaan. Kijken waar het schip strandt. Ik werd gehaald voor het tweede elftal, maar na drie maanden haalde Leo Steegman me destijds naar de A-selectie. Hij zag het duidelijk in me zitten." Met Volendam heb je leuke wedstrijden tegen Ajax gespeeld? „Er zijn twee duels die ik nooit meer vergeet. Beide uit het sei zoen 1993/94. Ik scoorde in De Meer. Met een snoeihard afstandsschot versloeg ik Edwin van der Sar. Onze thuiswed strijd speelden we toen in het Olympisch Stadion. Waarom weet ik niet meer. We hebben voortdurend zwaar verdedigd, maar via een counter scoorden we en wonnen we met 1-0." Het was ook voorlopig je laatste wedstrijd tegen Ajax. Op je 21ste vertrok je naar Engeland. „Achteraf kun je zeggen te vroeg. Ik was nog niet klaar in mijn ontwikkeling. Maar ja, als die kans zich voordoet... Mijn zaak waarnemer had een aantal videobanden naar Engeland ge stuurd en tot mijn eigen verbazing wilde Bolton Wanderers me aantrekken. Ik vond het een hele uitdaging en het voetbal in Engeland staat hoog aangeschreven. Ik zag kansen daar door te groeien in mijn carrière. Het hoogtepunt was ongetwijfeld mijn doelpunt op Wembley. We speelden de finale van de play offs van de First Division tegen Reading.Twee minuten voortijd maak ik gelijk, 2-2. Mede daardoor promoveerden we naar de Premier League. Ja, toen was ik enkele dagen een bekende spe ler in de media. Maar het verbaast me dat ik in Engeland nog steeds herkend word." „Bolton als stad vond ik niet zo indrukwekkend. Ik woonde eerst in Manchester, maar was nog vrijgezel en voelde me een- Foto: pix Online/ zaam.Toen ben ik in een plaatsje dichtbij Bolton gaan wonen en Jasper Ruhe was het makkelij ker om met ploeg genoten iets te doen buiten de trainingen. Bolton is een typisch oud Engels stadje. Ik houd meervan het moderne, dus je begrijpt dat ik me niet helemaal op mijn gemak voelde. Ik trok veel op met Jason McAteer, de jon gen die de goal van Ierland maakte waardoor Nederland werd uitgeschakeld voor het WK. Helaas degradeer den we binnen een jaar weer uit de Premier League. Ik had ech ter weinig zin in weereen jaar First Division. Voetbal len in de Premier League is boven dien makkelijker dan in de First Division. Als spits heb je meer ruimte en tijd op bepaalde plekken van het veld, waar zondag 28 april AJAX - FC DEN BOSCH

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 9