AE_ JONGE NIEUWKOMER EEN RONDJE Hoe anders stonden de Amsterdammers er voor in 1984. 'Wie trekt de kar bij Ajax?'was de centrale vraag rond het duel tegen Den Bosch. April, voorjaar, het was weer transfertijd. „Ik begin mij af te vragen of de spelers het nog wel op kunnen brengen hun werk te doen", stelde Ajax-trainer Aad de Mos na afloop van een 'schamele vertoning'tegen FC Den Bosch. Voor de 5-2 uitslag zou nu blind worden getekend, maar dat ter zijde. „Alleen de jongens die al 29 wedstrijden een goede instelling hebben en een jonge nieuwkomer bewijzen zich." Aad de Mos doelde met de jongeling op de huidig jeugdtrainer van de B2, Wilco van Buuren, die volgend jaar vertrekt bij Ajax. De Mos: „Door Van Buuren kwam er toch weer leven in de brouwerij. Ik zoek spelers die zich het vuur uit de sloffen rennen en een tegenstander zonder pardon uitschakelen." De beoogde ver sterkingen moesten volgens de oefenmeester uit België ko men. De hoogste afdeling van de Zuiderburen werd in 1984 geteisterd door omkoopschandalen en een zeer levendig zwart geld-circuit. Door de financiële perikelen bij de Belgische clubs mochten spelers vaak voor een prikkie weg. De mogelijke kan didaten van toen zijn later als trainer aan de slag gegaan: Franky van der Eist, toen RWDM Molenbeek, nu trainer bij CBA. Morten Olsen, toen Anderlecht, en na Ajax nu trainer van Denemarken. Maar ook Martin Jol, toen bij West Bromwich Albion en nu succesvol als coach bij RKC. Uiteindelijk werd het geld, verdiend met de transfer van Jesper Olsen naar Man chester United, besteed aan twee routiniers: Walter Meeuws, betrokken bij een omkoopschandaal tussen Standard Luik en Waterschei en Ronald Spelbos, afkomstig van Club Brugge. Bei den werden later trouwens ook trainers. Overtransfers gesproken. Marco van Basten, volgens velen hét grootste talent na Johan Cruijff, zette zichzelf in zijn laatste sei zoen prominent in de etalage. Zonder daar overigens bewust mee bezig te zijn. Scoren, en mooi, dat was zijn eerste doel. Bijvoorbeeld tegen FC Den Bosch. Na de wedstrijd werd in het spelershome van De Meer de volgende opmerking gehoord: „Van Basten is weer 500.000 gulden duurder geworden..." Jaap de Groot van De Telegraaf schreef: „Een rondje van de zaak! Marco van Basten trakteerde in De Meer, zoals hij dat nog nooit eerder had gedaan. Ruim 15.000 toeschouwers sprongen in extase op, terwijl de overige 21 voetballers met open mond keken naarhet kunststuk waar zij alleen maar van kunnen dromen. 'Ik denk dat dit zeker een van de vijf mooiste doelpunten uit mijn carrière zal worden', zei de 22-jarige Aja- cied met een glunderend gezicht." Van Bastens omhaal in de zeventigste minuut, iedere Ajax- liefhebber heeft het wonderschone doelpunt inmiddels wel eens gezien. Maar een betere getuige dan de Den Bosch-voor- stopper René van Eek is er niet.„Ik stond sprakeloos. Zo'n goal heb ik ooit eens alleen in die film van Pelé gezien. Het is natuurlijk jammer dat-ie toch nog scoorde, ik had hem daar voor toch nog redelijk in bedwang zonder al te veel overtre dingen te maken. We hadden ook speciaal getraind op die hoge ballen richting Van Basten en Bosman, maar hier kon ik niets aan doen. 'Sorry, ik kon niet anders', zei Van Basten nog toen die bal er in zat. Dat vond ik toch wel leuk." Een ander die uit eerste hand kan vertellen hoe mooi de om haal van Marco van Basten was, staat vanavond door een schorsing niet in het veld. Routinier Fred van der Hoorn was in 1986 de bewaker van Johnny Bosman, de spits die al in de veertiende minuut scoorde. Na zestien jaar bikkelt Van der Hoorn er nog steeds lustig op los. Dat feit alleen al is een groot compliment waard. Erol Erdogan Stefan Pettersson is blij met zijn treffer. Ajax won vlak voor de win terstop in 7988 met 5-1 van de Bosschenaren. zondag 28 april AJAX - FC DEN BOSCH

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 5