STOOMWALS RAY MUST STAY tv f J - Doelman Veljkovic en verdediger Wellerdieck van DOS zijn verslagen. Inge Danielsson brengt Ajax op 2-0. Uiteindelijk won Ajax met 7-0. in wel eens een steekje lieten vallen, maar vooral hoe uitstekend de blonde Zweed Inge Danielsson speelde."Cruijff, Danielsson, Swart, Keizer en Nuninga droegen bij aan de monsterscore, ondanks het feit dat het veld deels met sneeuw was bedekt. Spion Gloria vertrok toch met nuttige informatie naar Lis sabon. De woensdag na de Utrechtse zevenklapper verloor Ajax met 3-1 kansloos tegen Benfica, op een spekglad wit veld in het Olympisch Stadion. Maar kenners weten het: de return won Ajax met 3-1 en er volgde een apotheose in Parijs. De Amsterdammers wonnen in de lichtstad de beslissingswedstrijd en bekerden verder in de halve finale van de Europa Cup 1. Voor Utrecht in die dagen geen Europese besognes of - beter - internationaal plezier. Er werd hard gewerkt aan de fusie tus sen Velox, Elinkwijk en DOS. Op 13 december 1970 kwam het kakelverse FC Utrecht voor het eerst naar Amsterdam. Het werd een pijnlijk debuut en een botsing met'stoomwals Ajax'. „En de stoomwals ging door. FC Utrecht-trainer Bert Jacobs moest het allemaal even stilletjes verwerken, nadat Ajax giste ren middag ook tegen zijn formatie een vernietigend spoor achterliet." De scribent van het Parool vergeleek FC Utrecht met een kleine brutale jongen, die het in zijn hoofd haalde grote broer Ajax te pesten. Dat plagen bestond uit het vandaag de dag alom geaccepteerde verdedigen van de nul. Niets meer, niets minder. Maar daar waren ze in De Meer niet van gediend: „Want Ajax was gisteren echt in een bui om te laten zien, waar de grote broer toe in staat is als hij zich kwaad maakt. De cij fers waarmee de Utrechtse combinatie tenslotte werd ver morzeld, 7-1, waren nog eigenlijk aan de matige kant." Met gre tigheid speelde Ajax de eerste helft. Als de Ajacieden hadden doorgezet, moest de man aan het scorebord „zeker naar de dubbele cijfers grijpen." Ooggetuige en direct betrokkene was een bekende binnen de moderne Ajax-kringen:„Cruijff, die bij een lage voorzet van Van Dijk als een engeltje uit de lucht scheen te vallen, tilde de score na 39 minuten naar^i. Hij pro fiteerde nauwelijks zestig tellen later dankbaar van een mis kleun van verdediger Adriaanse." Inderdaad, Co Adriaanse. Maar de Amsterdamse trainer-coach bevindt zich in goed gezelschap als het gaat om nederlagen tegen Ajax. Leo van Veen, assistent onder Co Adriaanse en vandaag de dag scout bij de club, kan er over meepraten. Op 25 maart 1979 hing in De Meer een spandoek met de tekst: „Ajax zakt sneller dan de dollar." Het publiek was ontevreden met de prestaties van zijn idolen, zo veel was duidelijk. Maar het bezoek van de 'Domstedelingen' werkte als een verkwik kende therapie. Vooral voorde Engelse spits Ray Clarke, die met een vormcrisisje kampte. Na het met 6-i gewonnen duel nam trainer Cor Brom hem in bescherming: „Maar tegenover jullie (de pers dus) zal ik dat met alle spelers doen. Dan hou ik het hier tenminste het langste vol." Frank Arnesen opende de score, waarna verdediger Wim Flight (echt waar) met een fraaie kopbal zijn eigen keeper Hans van Breukelen verschalkte. Leo van Veen, mister Utrecht en een paar jaar later Ajacied, zorgde met een benutte strafschop voor de aansluiting. Drie goals van Ray Clarke maakten een eind aan de Utrechtse illu sies. Met in totaal 38 officiële doelpunten vertrok de Engelsman aan het eind van het seizoen. Een supporter hing een spandoek op:'Ray must stay.' Het liep helaas anders. Erol Erdogan John Bosman scoort horizontaal tegen FC Utrecht. Op 29 oktober 1986 won Ajax met 3-0. (foto: George Verberne) MÉM zondag 21 april AJAX - FC UTRECHT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 5