Mido - - DE AAN VAL LER DIE NODIG HEEFT Het feit dat hij al vijf doelpunten scoorde in die relatief weinige speelminuten die hij dit seizoen kreeg, bewijst dat Ajax - naast Mach las en Zlatan Ibrahimovic - nog een derde goede spits in de gelederen heeft. Ahmed Hossam 'Mido'(19) is - na zijn sprankelende optreden tegen SC Heerenveen - voorlopig de eerste keus van trainer Ronald Koeman. Maar „Het is niet zo dat Zlatan, Machlas en ik in een competitie zijn beland om de spitspositie, zoals veel mensen denken. We moe ten gewoon ons best blijven doen,"aldus de aanvaller. CONTRACT t||? „Ik ben op 23 februari 1983 geboren in Cairo. Mijn familie woont in een wijk vlakbij het vliegveld. Het is een aardige buurt en we hadden het thuis niet slecht. Mijn vader voetbalde vroeger bij Zamalek, een topclub in Cairo en is daar vervolgens nog drie of vier jaar jeugd trainer geweest. Ik ging nooit naar school. Voetballen was het enige dat ik deed, terwijl mijn ouders dachten dat ik in de schoolbanken zat. Ik ging ongeveer één keer per week naar de les, dat vond ik vaak genoeg. In die tijd voetbalde ik al voor geld. Mijn vader gaf me altijd drie Egyptische ponden (ongeveer één euro) die ik mocht houden als ik een partijtje gewonnen had. Ik moest voor één pond wel een metrokaartje betalen, maar wat ik overhield mocht ik in mijn eigen zak steken. Als ik won, kreeg ik ook geld van tegenstanders, die me vooraf hadden opgezocht en uitgedaagd. Alles deed ik er aan om te winnen. Ik maakte zelfs sli- woensdag 3 apri! AJAX - FC GRONINGEN I dings op het asfalt, waar we op speel den. Daardoor beschikte ik al heel vroeg over veel geld. Ik kocht de postbode om - dat was een vriend van me - die eigen lijk de brieven met reprimandes van school bij mijn ouders moest bezorgen. Zo kwamen zij nooit iets te weten. Ik bleek slim genoeg om uiteindelijk de school af te maken, ondanks het feit dat ik er bijna nooit was geweest." „Toen ik veertien was, mocht ik al met het eerste van Zamalek meetrainen. Ik verdiende er tweehonderd Euro per maand, voor een kind natuurlijkergveel. Sparen deed ik niet, want ik kocht bij voorbeeld veel kleding. Mijn trainer noemde mij altijd liefkozend'Mido', naar zijn zoontje. Het betekent niets, maar het is een veel voorkomende naam in Egypte. Zelfs mijn moeder noemt me zo. Hoewel ik eigenlijk nog te jong was om wedstrijden met de A-selectie van Zamalek te spelen, vond de club op een gegeven moment toch al dat ik uitge leerd was. Daarom mocht ik vertrekken. Ik houd van het Europese voetbal. In Egypte zijn de competities niet goed. Ik was pas zestien toen ik voor het eerst aan de andere kant van de Middellandse Zee kwam en op mijn zeventiende maakte ik mijn debuut voor het Egypti sche nationale elftal. Ik dwong een con tract bij AA Cent af, toen ik in de testpe riode met het tweede elftal tegen Anderlecht speelde en twee keer scoorde (2-0 winst-, red.)." „Fulham, Sunderland, AC Milan, Sout hampton, Anderlecht en FC Metz wilden me begin dit seizoen hebben, nadat ik een goed jaar bij AA Gent had gedraaid (11 goals in 23 wedstrijden-, red.). Ajax kwam eigenlijk erg laat, pas de laatste weekvan mijn onderhandelingen. Ik was al bijna rond met AC Milan, maar mijn vader en manager zeiden beiden, dat Ajax de beste club is voor een jonge spe ler, die zich wil ontwikkelen. Om voorbe reid te worden voor het hoogste niveau. Bij AA Gent werd ik al eens eerder bena derd door Ajax, maar dat ging toen niet door omdat Ajax op zoek was naar een linksbuiten; niet naar een centrumspits. Ik zei toen, dat ik op die positie ook wel uit de voeten zou kunnen. Niet van harte, uiteraard. Maar ik wilde toen al zö graag naarAjax.dat ik er alles aan wilde doen om dat doel te bereiken. Ik houd van deze club. En plots was daar de kans. Ik ontving het contract per fax, nét toen ik met het nationale team weg was. Ajax was bang dat ik al rond was met Ander lecht en dus had men haast. Ik zag alleen het logo en wist genoeg. Ik begreep hele maal niets van wat er op het contract stond, want ik kon geen Nederlands lezen. Mijn handtekening heb ik er direct onder gezet. Ik koos niet voor het geld, want Anderlecht en AC Milan zouden zeker hetzelfde betaald hebben. Ander lecht werd daarna razend,omdat de club nét een persbericht had rondgestuurd met de mededeling dat ze mij van AA Gent gekocht hadden. Maar ik was niet bereid om bij een club als Anderlecht op de bank te gaan zitten. Ajax heeft meer uitstraling en bekendheid dan Ander lecht. Een jongetje van tien uit Cairo weet niet wat Anderlecht is... Maar Ajax kennen ze wel. Arme kinderen uit de sloppenwijken van de stad lopen zelfs in

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 6