Ik hoop natuurlijk dat Ajax kampioen wordt' Sander Berends nieuwe seizoen niet kunnen starten. Maar waar normaal twaalf maanden voor staan, stond Stam na amper negen maanden alweer onder de lat. Werd ik tweede keeper. Twee wedstrijden voor het einde van dat jaar, besloot trainer Co Adriaanse me plotseling toch in te zetten. We moesten nog twee punten pakken om ons te handhaven. En dat lukte, de laatste wedstrijd in een vol Zuiderpark versloegen we Willem II met i-o. Ik rekende het daaropvolgende jaar wederom op een basisplaats, maar ik kreeg geen nieuwe kans. Adriaanse koos voor de oude kern. Ik wilde daarom verhuurd worden, maar ik kon niet weg. Zijn opvolger Nol de Ruiter had wel weer vertrouwen in me. Maar tijdens een training scheurde ik na een duel met Danny Hoekman mijn enkelbanden af." Toen weer terug naar de amateurs? „Ja, bij Den Haag was het toen een rommeltje. Salarissen wer den niet ofte laat uitbetaald, en het fiasco met hoofdsponsor Alrecon. Maar ik had nog een contract. Het Bosman-arrest bestond nog niet en ik kon alleen via een teruggang naar de amateurs van die verbintenis afkomen. Cuido Smits, die ik nog kende van Ajax, vroeg me om naar AFC te komen. Dat heb ik gedaan. Bij AFC kreeg ik mijn plezier in voetballen terug. Heini Otto kwam er spelen, net als Jan Olde Riekerink. Roy Tular speelde er al. Ik had inmiddels een baan als vertegenwoordiger van Adidas. Het wasgoed zo, het betaalde voetbal had ik eigen lijk uit mijn hoofd gezet." Totdat Mark Wotte belde? „Dat was heel typisch. Ik las net op teletekst dat ADO Den Haag niet verderging met René Stam, toen ik zei'dan zal Mark Wotte zo bellen'. Warempel gaat de telefoon en was het Wotte. Ik dacht dat Heini Otto of een andere goede kennis een geintje uithaalde. Maar het was hem echt. Ik kende hem nog als assis tent van Adriaanse. In het begin schoof ik de belangstelling af. Maar Wotte bleef het proberen en toen begon het toch weer te kriebelen. Ik wilde laten zien dat ik het betaalde voetbal aan- Maar je hebt nu al een druk bestaan met je café? „Het is inderdaad druk. Zo'n 2,5 jaar geleden begon ik in Zuid laren café De Beuk. Vooral het eerste jaar kostte dat veel ener gie. Maar ik run het samen met een compagnon en we heb ben vijftien personeelsleden in dienst. Zelf ben ik er tijdens het voetbalseizoen vaak één dag in de week. Maar met Oud en Nieuw vind ik het wel leuk om een keer achter de tap te staan. Mijn werkzaamheden blijven daarbuiten beperkt tot het kan toorwerk. Het invullen van de avonden en het boeken van fees ten en partijen verzorg ik wel allemaal. Onder meer door dit werk, heb ik ook besloten om aan het einde van het seizoen afstand te doen van mijn aanvoerdersband. Er gaat toch veel tijd inzitten om alle verplichtingen na te komen. Op die twee jaar AFC na, ben ik altijd aanvoerder geweest. Ook in de jeugd. Ik zal desondanks wel nauw betrokken blijven bij alles, maar nu is het tijd voor een nieuwe aanvoerder." Heb je nog een band met Ajax? „Eén keer in het jaar hebben we een etentje met oud-spelers. Dat regelt FlorisThoolen. Dan zie je iedereen weer en worden er veel oude herinneringen opgehaald. Daarbuiten eigenlijk Roy Beukenkamp moet zich strekken om Andy van der Meyde het scoren te beletten. Ajax won eerder dit sei zoen in het Oos terpark met 1-4. kon. Die revanchegevoelens opgeteld bij de nieuwe start die ADO Den Haag wilde maken, overtuigden me. Het werd een mooie tijd. We werden direct periodekampioen." Waarom dan je overstap naar FC Groningen? „De overgang kwam rond op een moment dat FC Groningen nog op een veilige plaats in de Eredivisie stond. Ik was toe aan een nieuwe uitdaging en Groningen sprak me aan. De herin neringen aan Europa Cup-wedstrijden, veel publiek,een mooie entourage en het gevoel dat je het als tegenstander altijd moeilijk had in het Oosterpark Stadion, versterkten die uitda ging. Alleen belandden ze uiteindelijk in de nacompetitie. Wij met Den Haag ook. Gelukkig zaten we in een andere poule. Doordat Groningen degradeerde, speelde ik weer in de Eerste Divisie. Het volgende doel lager: zosnel mogelijk promoveren. Groningen als stad beviel direct goed. Het is net klein-Amster- dam. Een gezellig centrum en door het studentenleven is er altijd wel wat te beleven." En je toekomst ligt er? „In mijn contract staat de clausule dat ik na mijn actieve voet balcarrière een managementfunctie krijg. Werken op de com merciële afdeling, lijkt me hartstikke leuk en bovendien heb ik al ervaring in die branche. Mijn contract loopt tot 2003. Of ik dan stop? Ik hoop zo lang mogelijk te voetballen. Maar ja, ik ben nu 34, dus het is afwachten of clubs je dan nog willen aantrekken." niet meer. Ik vond het wel vreemd toen ik voor de eerste keer tegen Ajax speelde. Dat was met het tweede van ADO Den Haag. Wonnen we thuis met 5-0, dankzij drie doelpunten van Edwin Grünholz. Maar vooral het spelen in de Arena gaf een extra waarde voor me. Toen ik net voor ADO had getekend, wees ik eens naar de Arena. Als ik daar als keeper sta, weet ik dat mijn voetbalcarrière is geslaagd. Die eerste keer is dan een bevestiging voor jezelf. Ook al verloren met 3-1." Dit seizoen wordt het al de derde ontmoeting. „Terwijl we een jaar eerder Ajax thuis in een spectakulaire wedstrijd op 3-3 hielden, zat er dit jaar niet meer in dan die 1- 4 nederlaag. In de bekerwedstrijd begonnen we heel goed, maar lieten we enkele fraaie kansen onbenut. Grim maakte twee hele goede reddingen. Van der Vaart opende vervolgens de score waarop wij een strafschop misten, daarmee was het gedaan. Vanavond wordt het weer heel moeilijk voor ons. Wan neer zij een mindere dag hebben en wij zijn in vorm, dan... Maar ja, Ajax is ook goed bezig. Wij hebben ons hersteld van een min dere fase, waarvan de oorzaak voornamelijk in de vele bles suregevallen zat. Wie er kampioen wordt? Anderhalve maand geleden zou ik zeggen PSV. Maar nu is de situatie totaal gewij zigd. Feyenoord heeft een heel aardige reeks neergezet. Maar ik hoop natuurlijk dat Ajax het wordt." woensdag 3 april AJAX - FC GRONINGEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 11