ALLES OF NIETS JESPEROLSEN-SHOW ÜÜHaj Samen met Ronald Koeman - dus ook tij dens zijn voetballeven een krijgsgevan gene - kwam Ruud Geels uit voor Feye- noord, Ajax én PSV. Als jongeling vertrok Geels uit Rotterdam. Op i november 1975 hebben ze daar in de havenstad enorm veel spijt van gehad. Met vijf treffers was de topscorer die zaterdagavond hét feestvarken. „Ik kan me niet herinneren ooit zo veel vrijheid te hebben gehad en ik kan me eigenlijk niet voorstellen dat dit weerzo snel zal gebeuren ook," glim lachte Geels na de 6-0 zege tegen Feye- noord. In het Olympisch Stadion zetten de Rotterdammers na de 1-0 de deur achterin wagenwijd open, constateerde interim-coach Rinus Michels: „Feye- Emoties spelen altijd mee rond de Klassieker, maar in septem ber 1983 leek het alsof de hemel tranen met tuiten huilden om de manier waarop JC voor schut wordt gezet. In een drijfnat Olympisch Stadion was Johan Cruijff de bekendste 'krijgsge vangene' uit de Klassieker. Hij wilde sportief revanche nemen op Ajax, dat zijn contract niet had verlengd. Maar wraak nemen was er die dag echt niet bij. „De Jesper Olsen-show", publiceerde een krant met chocoladeletters op de eerste sportpagina. „Bij maar liefst zes van de acht(!) doelpunten waarmee de Amsterdamse titelverdediger Feyenoord en waarschijnlijk meer speciaal Johan Cruijff vernederde, speelde de ongrijpbare vechtjas uit Scandinavië een rol. Veelal als sto kebrand in het hart van de Rotterdamse afweer acterend, was hij het ook die de score in de zesde minuut openbrak. Nadat, o ironie, EdoOphof de bal van Johan Cruijff had afgepikt, kromde de getergde Olsen de bal briljant voorbij Joop Hiele", meldde hetzelfde dagblad. De Deen was zonder twijfel de 'Ajacied van de Wedstrijd'. Terwijl zijn meespelen vooraf hoogst twijfelach tig was. Door een scheur in de banden van zijn linkerenkel was lang getwijfeld tussen opereren of meespelen met een ban dage. Een speciale verpakking van de enkel (een creatie van bandagist Frans Coumans, zo werd later bekend) zorgde ervoor dat Feyenoord de grootste nederlaag te verwerken kreeg in vijftig jaargangen van de Klassieker. Erol Erdocan Op 18 september 1983 eindigde Ajax-Feyenoord in 8-2. Peter Boeve (rechts) maakte de derde treffer. Ondanks drie treffers van Shota Arveladze verloor Ajax vorig seizoen met 3-4 van Feyenoord. hoorbaar en gelijktijdig barstte er in de piste een ongelofelijk lawaai los:i-i."Bleyenberg maakte nog twee goals, SjaakSwart en Henk Groot completeerden het vijftal: „Feijenoord K.O.,Ajax O.K. In een kwartier was het gebeurd," kopte de krant blij na afloop. Er was nog meer feestvreugde: „Well done, boys, het was ongelofelijk mooi," sprak de normaal stoïcijnse Ajax-trai- ner Vic Buckingham zijn manschappen toe. De Ajacieden gin gen in polonaise onder de douche, zingend „En op het hoekie van de laan,zieje't met grote letters staan, Ajax is kampioen!" Maar er waren ook tranen. Cees Groot, broer van doelpunten maker Henk, liet zijn waterlanders de vrije loop: „Ja mensen, het is me wat. Het hele seizoen alles meemaken, 34 wedstrij den in het eerste spelen en dan uitgerekend op de dag datje kampioen wordt, langs de lijn zitten..." Broer Henk zal hem waarschijnlijk getroost hebben. Pikant detail: Feyenoord haalde de topscorer (in één seizoen trapte Henk Groot er 41 in) twee jaar later naar Rotterdam. Om hem vervol gens weer twee jaar later voor het toen lieve sommetje van bijna 400.000 gul den te verkopen aan Ajax. noord ging toen alles of niets spelen en het werd uiteindelijk - zo typisch is voetbal wel - niets." Dat oordeel werd bevestigd door Willem van Hanegem, die na het duel brommend zijn analyse gaf: „Er klopte bij ons geen donder van. Achterin niet, op het midden niet en van voren ook niet." Dooreen waas van regen zagen de toeschouwers dat Geels bijna (Arno Steffen- hagen maakte een doelpunt) een dubbele hattrick produ ceerde. Het regende op vele fronten. Ajax-weer. Als er al zoiets bestaat, dan is het regen en een grijs wolkendek. Onder die omstandigheden kwam namelijk tevens een van de meest memorabele Klassiekers tot stand. De zojuist beschreven 6-0 was een mooie, maar de 8-2 van 18 september 1983 mag er ook best zijn. zondag 3 maart AJAX - FEYENOORD

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 5