lanaeio Tuhuteru WERELDREIZIGER EVENTJES TERUG BIJ AJAX Zijn debuut in Ajax i was veelbelovend. Op sublieme wijze bereidde Ignacio Tuhuteru de winnende goal van Ronald de Boer voor in de Europa Cup 2-wedstrijd tegen Besiktas. Nadien kwam de inmiddels 28-jarige linksbuiten slechts drie keer uit in de hoofdmacht van Ajax. Na avonturen in China en Singa pore stapte 'Iggy' voor aanvang van het seizoen over van SC Heerenveen naar FC Groningen. Wat herinner je nog van je debuut in Ajax i? „Dat was tegen Besiktas thuis, tweede ronde van het Europa Cup 2-toernooi. Mare Overmars raakte in de voorbereiding op dat duel geblesseerd, waar door ik pas in een iaat sta dium bij de selectie werd gehaald. Een kwartier voor tijd viel ik in; voor Stefan Pettersson. Ronald de Boer, die aanvankelijk als links buiten opereerde, ging in de spits spelen. Ik was zenuwachtig, maar eenmaal op het veld viel die spanning direct weg. Enkele minuten eerder had ook Martijn Reuser zijn debuut gemaakt.Toen kwam het moment. Ik zette vanaf links voor, Martijn kopte de bal door en Ronald de Boer maakte de winnende goal. De volgende dag moest ik echter weer met het tweede elftal voetballen. Dat viel niet mee, omdat ik nog nage noot van de wedstrijd een avond eerder." Waarom is de doorbraak daarna uitgebleven? „Omdat ik net dat laatste stapje tekort kwam. Ik had de naam dat ik te klein en fysiek niet sterk genoeg was om de top te halen. Ik hield me altijd voor dat te compenseren met mijn technisch en tactisch vermogen. Dat deed mijn oom Simon Tahamata ook. Desondanks heb ik wel enkele keren de voor bereiding met de A-selectie meegemaakt. Ik ben nog ingeval len voor de beker tegen SC Heerenveen en in de competitie wedstrijd tegen Real Madrid. Stond ik even tegenover Redondo. Daar bleef het bij. Blijkbaar was de top niet voor me weggelegd.Toen ik de keuze moest maken om Ajax definitief te verlaten, vond ik dat vrij emotioneel. Maar ik besefte tege lijk dat het erg moeilijk was om in Nederland aan de bak te komen." Hoe kom je dan in China terecht? „Mijn zaakwaarnemer kwam er mee.'Wat moet ik daar nou zoeken?', was mijn eerste reactie. Maar die tijd bij Dalian Wanda bleek fantastisch. Een mooie ervaring die me als mens en als voetballer sterker heeft gemaakt. Ik zat helemaal alleen aan de andere kant van de wereld en moest alles zelf regelen. Niemand sprak Engels. Al had ik wel de beschikking over een tolk. Grappig moment was toen ik het vliegtuig uitkwam. De mensen verwachtten een gezonde, blonde Hollandse jongen. Tuhuteru snelt voorbij een tegen stander van De port ivo Marino. FC Groningen versloeg de Spaanse amateurs tijdens het trai ningskamp op Tenerife met 1-14. foto: Pix Online/ Jan Kanning I donderdag 7 februari KWARTFINALE AMSTEL CUP Wanneer kwam je bij Ajax terecht? „In de zomer van 1987. Ik was toen dertien jaar. Tonny Bruins Slot had me gescout tijdens een wedstrijd van het Noord-Hol lands elftal. Ik speelde sinds de D-jeugd voor VVZ in mijn geboorteplaats Zaandam. Daarvoor nog bij KFC. Bij Ajax mocht ik als eerstejaars C-junior op proef meetrainen onder leiding van Wim Rijsbergen. Later heb ik nog verschillende andere trai ners meegemaakt. Barry Hulshoff, Herman Wijnands, Herman Bormann, Dick de Groot en Spitz Kohn. In het tweede elftal kreeg ik te maken met Gerard van der Lem.Tot mijn lichting behoren jongens als Jordi Cruijff, Clyde Wijnhard, André Ooijer en Olaf Lin den bergh. De speler met wie ik het blindelings kon vinden was Tarik Oulida. Het zal je niet verbazen dat we ieder jaar kampioen werden. Ik speelde toen ook al linksbuiten, af en toe zelfs in de spits." wedstrijd uit tegen FC Groningen. Ik weet nog dat het toen heel koud was en de meeste jongens met handschoenen lie pen." Je vertrok in 1994 op huurbasis naar RBC. Waarom? „Omdat ik niet aan spelen toekwam bij Ajax. Maar dat seizoen RBC werd niet wat ik ervan verwacht had. Desondanks was het een leerzaam jaar, omdat ik nu een keer niet in een topteam speelde. Na een seizoen ben ik teruggegaan naar Ajax. Viel ik nog een kleine tien minuten in tijdens de Champions League-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 9