BEVRIJD GEDULD MIJN MANIER BBfflsCHARE HELPEN de basis te staan. Ik wil weer spelen zoals ik vroe ger deed en mezelf terug vinden." zelfvertrouwen en met een goed gevoel naar Amsterdam, keek echt uit naar Ajax. Ik kwam hier als een tijger. Maar vervolgens ging het mis." De frustraties van de jonge Zweed over de eigen prestaties uitten zich in bij voorbeeld de elleboogstoot die Gronin- gen-speler Melchior Schoenmakers ont ving. Een schorsing van vijf duels volgde. Voor Zlatan is dat een lang gepasseerd station. Hij richt alle energie op het ver beteren van zijn eigen spel: „Wat ik op de trainingen doe, wil ik op het veld laten zien. Er is een verschil tussen hoe iktrain en hoe ik wedstrijden speel. Op het trai ningsveld ben ik zekerder aan de bal. Alles gaat losser, makkelijker. Met de nieuwe trainer voel ik me bevrijd, ik voet bal meer als Zlatan. Ook hij zegt wat ik wel en niet moet doen. Dat is logisch, elke trainer geeft opdrachten. Het grote verschil is dat ik nu naar hem luister, maar ook mezelf kan zijn. Voor mij is het momenteel niet eens zo belangrijk om in Voormalig Ajax-en Oranje- coach Rinus Michels doceerde zijn pupil Marco van Basten al eens:'Speel simpel, dan slaag je met vlag en wimpel.' Ajax' hui dige trainer, Ronald Koe man, heeft Michels en Van Basten van nabij meege maakt. Bijvoorbeeld tij dens het gewonnen EK van 1988. Hij heeft een soort gelijke les voor het talent Ibrahimovic: „Soms kan je zien dat ik niet in de wed strijd zit", zegt Zlatan alsof hij naar een videoband van zichzelf kijkt. „Wanneer ik dan de bal krijg, heb ik het gevoel dat ik er een prachtige actie uit moet gooien, om maarte laten zien wat ik wél kan. Koeman vindt dat ik dan geduld moet opbrengen. Dat is een kwestie van balans. Als ik de bal krijg, is het soms beter een simpele oplossingte zoeken. Pas als de kans zich aandient voor een actie, dien ik er vol voor te gaan. Maar ik heb geduld. In de Arena heb ik nog niet getoond wie ik ben en wat ik kan. Nog helemaal niet." Zlatan zocht geen steun in het moeilijke eerste halfjaar bij Ajax. „Het enige wat ik deed, was keihard trainen", merkt hij daarover op. „Ik zoek geen hulp bij iemand als ik het moeilijk heb. Zo zit ik niet in elkaar. Hard werken en goed lui steren; op die manier probeer ik er weer bovenop te komen. Soms irriteerde het me wanneer mensen mij adviezen gaven. Ik begreep het verkeerd, dacht dat ze alleen maar over mij aan het klagen waren. Het was juist goed bedoeld, men sen wilde mij helpen. Ik sloot mezelf daarvoor af in plaats er open voor te staan. Ik wilde alles op mijn manier doen, maar misschien is dat niet de juiste manier. Wat dat betreft heb ik veel geleerd. Voetbal was voor mij alleen plezier.Maar het is ook een serieuze aange legenheid. Ik ben in het voetbal op zoek naar de voor mij goede combinatie tussen serieus zijn en ple zier maken." donderdag 7 februari KWARTFINALE AMSTEL CUP De strijd om de spitspositie in Ajax 1 gaat nu voornamelijk tussen Nikos Machlas en Zlatan. Mido was de afgelopen weken in Mali voor het toernooi om de African Nations Cup. De Egyptenaar sluit zich straks weer aan bij de concurrentiestrijd. Drie spelers voor één positie, dat is inhe rent aan het door Koeman gekozen sys teem met buitenspelers, weet ook Zla tan: „Daar was ik me al van bewust toen ik naar Ajax kwam. Voorheen had de club geschiktere spelers voor het systeem met drie aanvallers. Uit de opleiding kwamen steeds voetballers in het eerste elftal terecht die dat beheersten." Zlatan doelt op het Ajax van 1995. Hij zag de wereldkampioenen schitteren op televi sie en werd Ajax-supporter.„Het publiek wil dat aanvallende voetbal ook nog steeds zien. Daarom zijn wij de afgelo pen tijd nog wel eens uitgefloten in het eigen stadion. Bij één foute pass stonden ze al te fluiten. Maar op dat moment moeten ze ons juist helpen, zodat we er weer bovenop komen. Ik hoop dat de fans in de toekomst met die bedoeling naar het stadion komen." Erol Erdocan

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 7