De oude Ziatan komt terua S PITS VOELT ZLCH BEVRIJD ONDER Langzamerhand begint Ziatan zich op z'n gemak te voelen in AmsterdamIn Zwe- den was hij een ster. Malmö FF promoveerde, mede dankzij dertien goals van ibra- himovic, naar de Allsvenskan, de hoogste Zweedse divisie. In Amsterdam voelt hij het zelfvertrouwen, na een haperende start, weer groeien: „Met de komst van de nieuwe trainer voel ik me bevrijd, ik voetbal meer als Ziatan." VASTE VOET 'Ik kwam hier als een tijger. Maar vervolgens ging het mis.' Leven als profvoetballer in de hoofdstad van Nederland is anders dan Ziatan gewend was: „Ik ben geboren en geto- ik kon gaan doen. In Amsterdam had ik geen idee. Hier leef ik vooral thuis, eet wat en kijk een beetje televisie. De stad alles. Hier vind ik het vaak gestresst.Toch begin ik een beetje te wennen aan de stad, ik leer Amsterdam langzaam aan beter kennen." Ziatan is niet op zoek naar het bruisende leven waarde hoofd stad bekend om staat: „Ik wil dat mijn woonomgeving kalm is, dat iedereen mij met rust laat.Toen ik voor het eerst naar Amsterdam kwam, had ik een vriendin. Dat ging niet goed en nu woon ik alleen. Maar ik vermaak mezelf wel. Ik trek veel op met Cristian Chivu en Mido. We doen dezelfde dingen als andere jongens van onze leeftijd: spelletjes op de computer, muziek luisteren en winkelen. Wat dat laatste betreft is Amsterdam een geschikte stad. Maar in mijn huis voel ik me inmiddels ook prima op mijn gemak. De eerste weken in Nederland ben ik bezig geweest het naar mijn eigen smaak en wensen in te richten." Het eerste halfjaar benutte de boom lange Zweedse aanvaller om vaste voet aan de Amsterdamse grond te krijgen. Maar de in zijn vaderland opgehemelde ster viel in Nederland een eindje naar beneden. Bij vallende sterren is de beste reactie: een wens doen. En dat is wat de Ajax-liefhebbers deden; vurig wensen dat Zlatans vooruit gesnelde roem op de Nederlandse velden werd bevestigd. Tot nu toe is dat nog niet gebeurd, weet hij ook zelf: „Ik dacht dat ik goed speelde toen ik net bij Ajax was. Maar Co Adri- aanse had daar een andere mening over. Hetzelfde gold voor Mido. Wij hadden het in het begin moeilijk. Tijdens het Amsterdam Tournament bijvoorbeeld vond ik dat we goed voetbalden. Toch kregen we kritiek. Ik begon te twijfelen aan mijn eigen kwaliteiten en wilde geforceerd anders gaan spelen; pro beerde de adviezen van de trainer-coach op te volgen. Hij wilde van mij een tar getman maken, eiste dat ik meer bewoog en niette veel balverlies zou lei den. Zijn mening telde voor mij; hij weet toch als trainer wat goed voor mij is? Maar daardoor raakte ik verward, her kende mezelf niet meer. Ik ging angstig voetballen, wilde liever niet in balbezit komen. Ik werd onzeker. Zo wil ik niet zijn, bedacht ik toen. Ik ben daarna mijn gen in Zweden en weet alles van mijn stad Malmö", vertelt de zoon van de in Bosnië geboren vader Ibrahimovic. De twintigjarige bracht zijn vroege jeugd door in de immigrantenwijk Rosengart. „Als ik wakker werd, wist ik precies wat is ver weg voor mij. Het parkeren alleen al is een ramp. In Malmö belde ik wat vrienden en gingen we leuke dingen doen." „Malmö is veel relaxter, in Amsterdam zijn er meer mensen en gebeurt er van eigen gevoel weer gaan volgen. Nu komt de oude Ziatan langzamerhand terug. Ik begin me steeds beterte voelen." Desge vraagd ontkent Ziatan dat zijn terugslag te maken had met het hoge verwach tingspatroon: „Nee! Ik kwam boordevol donderdag 7 februari KWARTFINALE AMSTEL CUP

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 6