■HB CASSIUS CLAY KOEMAN Sjaak Swart heeft zojuist de beslissende 1-2 gemaakt in De Kuip. Ajax kegelde Feyenoord in het seizoen 7970/1977 uit de kwarttfinaie van de beker, (foto: Frans Flemelrijk) vóór de seizoenstart op straat stond. Zijn relatie met de spe lersgroep was tot onder het vriespunt gedaald. „De rijkelijk met dertigers bedeelde provincieclub had aan zijn tomeloze enthousiasme en tactische slimheid genoeg om Ajax de gif beker vanaf de eerste minuut tegen de lippen te drukken", schreef Van Nieuwenhuizen. Zelfs de reputatie van Michels liep ondertussen een beetje gevaar. Moedeloos had de trainer besloten geen wissels toe te passen: „Ik vond het niet fair tegenover welke wisselspeler dan ook om hem in deze misère te laten delen. Slechter dan vandaag moet het niet kunnen", merkte de trainer droogjes op. Zwolle, in die dagen van car naval omgedoopt in Sassendonk, was luidruchtig aan het fees ten toen de spelersbus van Ajax vertrok. In de eerste dubbele kwartfinale van Ajax, in 1978, werd Roda JC verslagen. Twee jaar later was de ploeg uit Kerkrade wederom het slachtoffer. Ajax was op de weg terug. „Ze tik ken je zo suf, draaien je zo dol, dat het zelfvertrouwen al na een paar minuten begint te verdwijnen. Binnen de kortste keren kon je in onze ploeg de koppies al zien hangen", ver klaarde routinier Theo de Jong. Ajax'overmacht bleek uit de uitslag: 5-1. Slechts 5.500 toeschouwers had den de moeite genomen voor het eerste kwartfina leduel in De Meer. Keeper Jan Jongbloed had vijf keer de gang naar het doelnet gemaakt en analyseerde het verlies als volgt: „Als ik morgen voor een miljoen tegen Cassius Clay moet boksen, dan begin ik aan zo'n gevecht met de hoop dat die gozer misschien een paar minuten staat te sla pen, zodat ik mijn slag kan slaan. Blijkt dat niet het geval, dan weet ik dat ik ga verliezen. Zo simpel was het ook vanavond en daar moe ten we ons bij neerleggen." Toch volgde er genoegdoe- Vanavond is FC Groningen de tegenstander van Ajax 1. Toe vallig ontmoetten beide clubs elkaar eerder, op 23 april 1986, al in een kwartfinale voor de nationale beker. De Groningers verweerden zich stug. Aan Ajax-kant pegelde Ronald Koeman een vrije trap tegen de lat, die door Marco van Basten prompt ook tegen het houtwerk werd gekopt. Ajax had geen zin in een tweede wedstrijd in en tegen Groningen en gaf vol gas. In de 76ste minuut kwam de beloning middels een doelpunt van Johnny Bosman. Trainer Johan Cruijff was tevreden: „Je kunt als verdedigende ploeg zeven of acht keer geluk hebben, maar die bal zal er op een gegeven moment toch ingaan. Het was een echte bekerwedstrijden de tweede helft kwam ieder een aan zijn trekken." Laten we hopen dat dit vanavond ook het geval is. Erol Erdocan In 1986 bekert Ajax verder na een 7-o overwinning op FC Groningen. John Bosman maakte de enige treffer, links Ronald Koeman. (Foto: George Verberne) donderdag 7 februari KWARTFINALE AMSTEL CUP ning voor Jongbloed en zijn collega's. De return was van Ajax-kant zo slecht dat trainer Leo Been- hakkerziedend de perste woord stond.„Het leek wel een speeltuinvereniging bij ons!" Bij rust stonden de Ajacieden in Kerkrade met 1-3 riant op voorsprong. Uit de 4-4 uitslag bleek dat er in de tweede helft toch iets mis was gegaan. Nog wat bleekjes om de neus vertelde gelegen heidsaanvoerder Dick Schoenaker na het dou chen dat Beenhakker behoorlijk tekeer was ge gaan: „Het zou me niet verbazen als we hiervoor een boete krijgen. Zo kwaad was 'ie." Leo Been hakker had, met de geruststellende 5-1 voor sprong in het achterhoofd, zijn 'jonkies' Martin van Geel, Piet Wijnberg,Ton Blanker en doelman Peter Jager een kans gegeven. Achteraf had hij er spijt van. „Verliezen, na halverwege de tweede helft met 4-1 voor te hebben gestaan, zou natuurlijk helemaal de limiet zijn geweest", oor deelde de trainer na afloop terecht. siK >V". 4§Ê

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2002 | | pagina 5