MENING Daan Schippers woensdag 19 december AJAX - VITESSE club te vinden. „Het is niet meer het Ajax van De Meer, maar het gevoel is er nog steeds. Ik wil proberen het grote Ajax tevoorschijn te halen, in alle opzichten." Na ruim twee weken Ajax en na over winningen op Fortuna Sittard en RBC Roosendaal alsmede een gelijkspel te gen Roda JC, begint Koeman zich langza merhand een mening te vormen over zijn selectie.„De organisatie is me in ver dedigend opzicht tegengevallen, we spe len niet agressief genoegen ook staat de verdediging vaak niet goed opgesteld. Zo speelt de ene speler bijvoorbeeld op bui tenspel, terwijl een ander dat niet doet. Ik probeer vast te houden aan een be paalde speelwijze, maar wil eerst achter in de boel verdedigend goed neerzetten." Toch heeft de nieuwe trainer ook posi tieve aspecten gezien. „We beschikken over veel voetballend vermogen en we hebben een aantal doelgerichte spelers, dat is positief. Tot het eind van het sei zoen gaan we met de huidige groep wer ken. Daarna gaan we vooruitdenken; kij ken wat volgend seizoen nodig is." In de korte periode dat Koeman bij Ajax aan het bewind staat, heeft hij de aan voerdersband aan Cristian Chivu overge dragen. Met de persoon Fred Grim heeft dat nikste maken. De doelman, die zaterdag gebles seerd moest uit vallen, is het aan voerderschap uit sluitend kwijtge raakt, omdat Koe man de voorkeur geeft aan een aan voerder in het veld. Én ook om Chivu nog wat meer te stimuleren.„Er zijn bijna geen leiders meer in het he dendaagse voet bal. Cristian Chivu heeft het in zich. Aan de andere kant wordt door bijna iedereen vergeten dat hij nog maar 21 jaar oud is; hij moet nog zö veel leren. Ik heb tegen hem gezegd dat hij zich eerst altijd gepresteerd moet worden; zoals dat van Ajax gevraagd wordt. Dan mis sen we ervaring en persoonlijkheden in de spelersgroep." Vanavond staat Koeman tegenover een ploeg die hij door en door kent. Het wordt dus een heel speciale wedstrijd voor de trainer. Een verschil tussen Vi tesse en Ajax kan Koeman moeilijk aan geven omdat hij de spelers van Ajax nog niet zo goed kent als de Arnhemmers. „Bij Vitesse is het gelukt om de verdedi ging - qua organisatie - goed neer te zet ten; we gaven weinig kansen weg. Bij Ajax is het 'verdedigingsblok' niet zo sterk. Aan de andere kant, in Arnhem liep het aanvallend juist minder. Ik probeer de juiste balans te zoeken tussen aan vallen en verdedigen. Aanvallen is mooi, maar we moeten ook mensen hebben die verdedigend denken." SCHARF moet richten op het organiseren van de verdediging en daarna pas op de aanval. Daar probeer ik aan te werken, misschien dat de aanvoerdersband daarbij een po sitieve stimulans is." Om vóór de winterstop het maximale resultaat uit de wedstrijden te halen, heeft Koeman inmiddels meerdere spe lers uitgeprobeerd. „Ik koos daarom de laatste weken wat sneller voor afwisse ling in het elftal. Ik heb Trabelsi en Hei- tinga inmiddels uitgeprobeerd. Ik wist natuurlijk al dat O'Brien, Yakubu en Ga- lasek alledrie controlerende middenvel ders zijn, maar ik wilde ze ook in wed strijden aan het werk zien. Er zitten veel jonge jongens in de groep; Ibrahimovic, Mido en Van der Meyde bijvoorbeeld. De balans is heel jeugdig. Op zich fijn na tuurlijk, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Het is alleen lastig als er

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 7