VOORUIT UNIEK KADO WspfllPi^ woensdag 19 december AJAX - VITESSE benaderen zijn", zei Jansen in juni 1991. „Surinaamse gezinnen bijvoor beeld die worden benaderd door Jan en Alleman. Laat die mensen met rust en ga ze niet gek lopen maken met waanzinnige uitlatingen als 'Ik doe het beter'en 'ik haai er meer uit'." Uiteindelijk slaagde Ajax erin de meeste talenten aan de club te bin den en er volgde een jarenlange zege tocht langs nationale en internatio nale velden. Louis van Gaal nam op 1 juni 7997, na Ajax-Vitesse, afscheid van de club en het Amsterdamse publiek. daarna voor Vitesse), bracht met twee treffers het totaal op zeven. „De met langdurig applaus begroette honderdste goal van Ajax kwam van Gerrie Mühren", schreef Van Nieuwenhui- zen.„Na ruim een kwartier in de tweede helft sneed de rossige Volendammer de bal met een strak schot door Vitesses verde diging en via de binnenkant van de paal werd keeper Beukhof verslagen."Ook de eretreffer van de Arnhemmers werd met kla terend applaus gehonoreerd, waarna de Ajacieden lustig door gingen. De teller eindigde op twaalf Amsterdamse doelpunten. Eind jaren zeventig verbleef Vitesse drie seizoenen op het hoogste niveau.Tussen 1980 en 1989 was er een lange tussen stop in de Eerste Divisie. In de jaren negentig wortelde Vitesse zich stevig in de Eredivisie en deed de club dus sportief een grote stap voorwaarts. Ook in Amsterdam wilde men vooruit in de vaart der volkeren: doel was terug te keren naar de Euro pese voetbaltop. Een landskampioenschap was de eerste stap. In een met 52.000 toeschouwers goed gevuld Olympisch Sta dion speelde Ajax op 16 juni 1991, de laatste competitiedag, tegen Vitesse. Naaste concurrent PSV moest verliezen, maar deed dat niet. Michael van Praag sprak zichzelf na het net gemiste kampioenschap moed in en verklaarde:„Ajax heeft een jonge ploeg met wereldspelers die alleen nog maar beter kan worden." Bij elkaar houden van het ta lentvolle elftal, dat was de taak van het nog niet zo lang aangetreden bestuur met onder anderen Michael van Praag.ArievanOsen Uri Co ronet Zaakwaarnemer Rob Jansen, ook toen al begelei der van een groot aantal Ajacieden, zag de dreiging vooral komen van louche types die zich voordeden als belangenbehartigers van de spelers: „Kijk, in Amsterdam is er momenteel een abso luut drama gaande, wat be treft allerlei vreemde figu ren die jeugdspelers aan het Was Rinus Michels eind jaren zestig één van de grondleggers van het suc ces, in de jaren negentig was die rol weggelegd voor trainer-coach Louis va n Gaa I. Wederom figureerde Vitesse, weliswaar in een bijrol, in een voor Ajax historische wedstrijd. Op 1 juni 1997 nam de club afscheid van Aloysius Pauius Maria van Gaai. De mooie 4-0 overwinning op de Arnhemmers was eigen lijk bijzaak. Het afscheid was indrukwekkend. „Hier zal ik nog vaak aan terugdenken", stelde een geëmotioneerde Van Gaal na afloop. „Het kon niet mooier. Als je in zo'n sfeer afscheid kan ne men. Als je door een erehaag mag lopen van spelers waarmee je het allemaal gedaan hebt. Want, laat ik dat vooropstellen, Louis van Gaal had het nooit kunnen doen als ik niet de goeie mensen was tegengekomen. Al die toejuichingen voor mij waren ook voor hun." Een van die'goeie mensen'was vanzelfsprekend assis tent-trainer Bob Haarms. Het mooiste kado, vond ook Van Gaal achteraf, sneeuwde die dag een beetje onder in alle dankbetui gingen en loftuitingen. Assistent Haarms had, zonder dat Van Gaal het wist, alle vellen met tactische besprekingen van zijn hoofdtrainer in een container bewaard. Eens zou het van pas ko men. In combinatie met persoonlijke brieven en actiefoto's van spelers ontstond een uniek boekwerk. Zelfs de benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau verbleekte daarbij lichtelijk. Erol Erdocan Vitesse werd op 8 oktober 1978 met 4-0 verslagen. Frank Arnesen maakte de eerste treffer. (Foto: Ceorge Verberne)

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 5