^■11 I t gaaf om tegen Koeman te spelen' Sander Berends Hoe verliep jouw voetbalcarrière? „Ik ben op mijn vierde begonnen met voetballen in een zaal tje. Vier jaar later hebben mijn ouders me aangemeld bij RODA Deventer. Ik speelde in de C-jeugd toen een ploegge noot en ik werden uitgenodigd om deel te nemen aan een aantal woensdagmiddagtrainingen van Go Ahead Eagles. Na zes keer hoorde ik dat ik mocht blijven. Op 16-jarige leeftijd maakte ik mijn debuut in het eerste elftal. De toenmalige trainer Ab Fafié beloofde me te laten debuteren tegen FC Volendam. Ik zou twintig minuten mee mogen doen. Dat gebeurde niet en ik was op dat moment redelijk pissig. Ik debuteerde vervolgens in de uit- ff A wedstrijd tegen RKC. Twintig mi- H t IS J U 15 nuten voor tijd viel ik in, maar na vijf minuten zat ik al helemaal kapot. Ik had zoveel spanning in me, dat het net leek of ik een koelkast op mijn rug mee zeulde. Mijn thuisdebuut maakte ik tegen FC Groningen. Flet stond o-i toen ik erin kwam. Ik maakte vijf minuten voortijd de i-i. Ik was na afloop zo nerveus om de pers te woord te staan, dat ik zelfs mijn schoenen en scheenbeschermers per ongeluk in de was gooide. Sindsdien ben ik er in die vier sei zoenen niet meer uit geweest." neefje speelt bij Olympia Warschau en heeft een aantal jaren deelgenomen aan het Hanzetoernooi in Deventer. Maar hij lijkt niet op mij, is blond en vrij breed gebouwd." Je Oranje-shirts, heb je die goed bewaard? „Tuurlijk. Flet shirt van mijn debuut tegen Turkije hangt inge lijst in de kamer. Maar ik heb de afgelopen jaren al vrij veel Oranje-shirts verzameld en uitgedeeld aan vrienden en fami lie. Ik heb alle vertegenwoordigende elftallen doorlopen. Gel derse jeugdselectie, Deventerse pupillen zaalvoetbalteam en alle Nederlandse selecties vanaf Oranje onder 15." Je zult altijd aan Deventer verbonden blijven? „Ik heb vorig jaar een stuk grond gekocht in Deventer, in de nieuwe wijk Gelreland. Daarop hebben we een huis gebouwd, waarin ik binnenkort met mijn vriendin ga wonen. Ze komt uit Boxtel en is de jongere zus van de vrouw van mijn ploeg genoot Louis Laros. Maar ook al zou ik naar het buitenland vertrekken, dat huis wil ik blijven aanhouden." Hoe is de overgang naar Vitesse tot stand gekomen? „Vitesse wilde me op mijn zestiende al aantrekken. Mijn vader hield dat tegen.'Willen ze je echt graag, dan komen ze over vier jaar ook nog wel'. Ik vond het zelf in eerste instan tie jammer, want ik vond Vitesse een mooie club. Go Ahead Eagles wilde later mijn contract openbreken en met vijfjaar verlengen. Voor mijn ontwikkeling was het beter om een stapje vooruit te doen. Ik kon kiezen tussen FC Twente, FC Utrecht en Vitesse. Twente zag een rechtshalf in me, in een 4-4-2 systeem. Daar had ik geen zin in. Mark Wotte, de trainer van FC Utrecht, kwam direct met een shirt met nummer 10 aanlopen. Ik was wat hem betreft verzekerd van een basisplaats. Nee, dat wilde ik ook niet. Van Vitesse kwamen Flerbert Neumann en Jan Streuer bij ons thuis. Ze vertelden dat ik op concurrentie kon rekenen en moest knokken voor mijn plaats. Dat leek me een stuk aantrekkelijker. We gingen niet met buitenspelers spelen. Van Hooijdonk wilde graag een systeem met twee aanvallers. Ik zwierf daardoor voorin, om Pierre heen. Dat liep als een trein." Hoe ga je de winterstop doorbrengen? „Ik ga met vakantie. We vertrekken volgende week naar de Dominicaanse Republiek. Lijkt me heerlijk.Terwijl het in Neder land misschien vriest, liggen wij aan het strand in de zon. Maar daar ga ik me de komende dagen pasop richten. Eerst telt Ajax en zaterdag spelen we nog thuis tegen RKC Waalwijk. Ik hoop met een goed gevoel in het vliegtuig te stappen." Is je vader Jasiu erg belangrijk geweest in je voetbalcarrière? „Dat klopt. Hij bleef erop hameren dat ik volle dig voor de voetbalsport moest leven. Altijd komt hij samen met mijn moeder naar me kij ken. Zelf speelde hij in het eerste elftal van een amateurclub uit Deventer. Mijn vader en ik lij ken wel op elkaar, zeker als voetballer. Beiden vechten we door totdat we er bij neervallen. We zijn allebei spijkerhard. Mentaal gezien wellicht niet, maar op het veld zeer zeker wel. Hij is gestopt toen hij problemen kreeg met beide knieën. Ik heb nog meegespeeld in zijn laatste wedstrijd. De ouders tegen de kinderen. Ik was elf jaar en stond op doel. Scoort hij ook nog tegen me. Mijn ouders en familie zitten altijd op de tribune als ik speel. Wanneer we het veld opkomen, zwaai ik direct even naar ze. Het con tact met de familie in Polen is niet zo sterk. Mijn Sikora debuteerde op 28 februari in het Nederlands Elftal. Tegen Turkije werd het 0-0. (foto: Pix Online/ Stanley Contha) woensdag 19 december AJAX - VITESSE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 11