WIüIai WATERLOO IN ALMELO KLEINE ZELFSTANDIGEN de gelijkmaker. Het werd een complete heksenketel in het knusse maar met 10.000 man overvolle stadionnetje. Westerhof (geen familie van) en spits Polko zorgden dat de afgang voor Ajax com pleet was. Een verslaggever beschreef de ontlading bij de man nen van Heracles: „Eigelijk schoten superlatieven tekort om alle losgemaakte emoties te beschrijven. Uitzinnige, schorre sup porters, snikkende spelers, een volkomen leeggespeelde Herac- les-aanvoerder Mulder die ver na afloop nog steeds geen pap kon zeggen, maar die toch strompelend de triomftocht langs de tri bunes wilde meemaken." Ronald de Boer kapt een speler van Cambuur uit. Desondanks wonnen de Frie zen op een ijskoude 30ste januari 1996 met 2-0 van Ajax en bekerden zij door. geen krimp gaf: „Ik begrijp best dat Hughes boos is. Tenslotte hebben die jongens de hele week naar die wedstrijd toegeleefd. Dan is verliezen extra zuur. Waarom ik mijn grensrechter niet raadpleegde? Kijk, ik had gefloten voor buitenspel van Hans Ble- ijenberg. Die grensrechter had daar niet op gelet. Maar keek wel nauwlettend toe of de bal over de lijn ging. Voor hem was het een doelpunt, voor mij niet. Duidelijk buitenspel." Na het onte recht afgekeurde doelpunt zakten de'Eagles'verwegen toen de Ajax-machine op volle toeren ging draaien, wonnen de Amster dammers met 3-0. Twee jaar later volgde voor Ajax een onverwachte en harde nederlaag. DeAjacieden hadden waarschijnlijk alvast iets te veel van de oliebollen gesnoept, want op 29 december 1974 vonden de Amsterdammers hun Waterloo in Almelo. In een zinderend en traditioneel bekerduel gingen de mannen van oefenmeester Hans Kraay met 4-2 ten onder. Al het in Almelo aanwezige vuur werk werd twee dagen eerder ontstoken. Ron Dellow, wie kent hem niet, was de trotse trainer van Heracles: „Dat was mijn doch ter", schreeuwde hij geëmotio neerd na de wedstrijd, niet doe lend op een van de dames uit het dorp die zich in het feest gedruis stortten, maar op zijn ploeg. „Man, wat is dit een gran dioze dag.Trouwens, voor ieder een in Almelo. Het was een over winning voor ons allemaal." Lur kend aan een fles sherry haakte hij aan bij een polonaise. „Deze nederlaag is afgrijselijk", beken de een aangeslagen Barry Huls- hoff. „Vooral omdat we ons op deze wedstrijd goed hadden voorbereid. Dan komt zo'n klap des te harder aan."Tomeloze in zet en een degelijk tactisch con cept brachten de Almelöers na een verlenging de overwinning. Ajax kwam voor door een goal van Rep.Grobben maakte gelijk. Brokamp bracht de Ajacieden op voorsprong, Lalopua zorgde voor Ajax zorgde 22 jaar later weer voor een feeststemming in Almelo. In de laatste Heracles-Ajax ooit - het Gemeentelijk Sportpark aan de Borneostraat werd aan het eind van dat seizoen verlaten - gin gen de Amsterdammers weer kopje-onder. Dit keer was het een wedstrijd in de zestiende finale. De KNVB-bekerwas pas een jaar omgedoopt in Amstel Cup, de commerciële belangen hadden steeds meer grip gekregen op het voetba I. Zo hadden kleine zelf standigen uit Almelo en omgeving hun naam verbonden aan een clubnaam op het scorebord van het stadion.'Bromminga Uitlaten'stond dus bijvoorbeeld voor Go Ahead Eagles,'Panklaar Dakbedekkers' voor Cambuur. Op serieuze toon meldde de vrou welijke stadionspeaker: „Bromminga tegen Panklaar, 2-1." De op de perstribune aanwezige Klaas Vos, voormalig dominee, radio maker en journalist, kon én wilde zich niet beheersen.„Grote lap pen vlees tegen grote flessen Coca-Cola,4-0!" bulderde hij vanaf de tribune. Er werd smakelijk gelachen, ook door de op die 28 november 1996 aanwezige Sinterklaas. Maar voor Ajax was er na de wedstrijd totaal geen reden om nog te lachen. Heracles-speler Jorg Smeets scoorde in de tweede helft, nadat Ajax handenvol kansen liet liggen. David Endt beschreef de voor Amsterdammers pijnlijke nederlaag: „Arbiter Wegereef fluit voor het einde en voor even is Heracles wereldkampioen. De Ajacieden ijlen naar de kleedkamer, waar doodse stilte regeert. De klap komt hard aan. Er is een prijs weggegeven realiseert iedereen zich. Het drama is compleet en de weg naar Amsterdam is lang, erg lang." Onder schatting kan dodelijk zijn, dat bewees deze donkere herfstavond in Almelo maar weer eens. Erol Erdocan Marco van Basten gaat op de schouders. In zijn trotse bezit de zojuist, ten koste van RBC, veroverde KNVB Beker. (Foto: Ceorge Verberne) woensdag 12 december ACHTSTE FINALE AMSTEL CUP

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 5