pot niet 'We gaan de dichtgooien' JOHN VAN 'T SCHIP MWIGAS7 STRUCTUUR KRITIEK John van 't Schip heeft nog altijd een speciale band met Ajax. Als trainer van FC Twente volgt de voormalig Ajacied zijn oude club met buitengewone interesse. „Maar als de scheidsrechter straks gefloten heeft, is het een wedstrijd als alle andere." voetbalcarrière. Met Ajax veroverde hij vier kam pioensschalen, drie nationale bekers, de Europa Cup II en de UEFA Cup. Voor het Nederlands elftal kwam hij 41 keer in het veld én hij behoorde tot de selectie die in 1988 het Europees Kampioen schap won. (foto: Stanley Contha/PIX Online) „Het is uiteraard een speciaal duel voor me", vertelt John van't Schip. „Ajax is de club waar ik groot ben geworden. Later heb ik de jeugd getraind en ben ik assistent-trainer geweest. Ik heb ze dit seizoen twee keer zien spelen. Als ik tegenstanders van FC Twente moet analyseren, is het leuk wanneer Ajax bij die wedstrijd betrokken is. Ja, Ik heb Co Adriaanse nog wel eens gesproken. Dan is het van 'hoe gaat het ermee?', puur belang stelling. En Peter Boeve spreek ik regelmatig. Je komt elkaar altijd en overal tegen, het is een kleine wereld." Vorig jaar kreeg John van't Schip het gevoel dat de tijd rijp was om hoofdtrainerte worden.In 1996,in dienst van het Italiaanse Genoa, moest hij noodgedwongen stoppen met voetballen. Een rugblessure verhinderde verlenging van zijn imposante De rechtsbuiten met de scherpe voorzet bouwde zijn trainersloopbaan geleidelijk op, via de D-, B- en A-junioren van Ajax. Toen Co Adriaanse vorig jaar bij Ajax in dienst trad, werd John van 't Schip, samen met Peter Boeve, assistent-trainer. Na één seizoen stopte hij daar dus mee. „Voor de buiten wereld lijkt het misschien dat ik te snel hoofd trainer ben geworden, maar voor mezelf had ik allang bepaald dat de tijd rijp was om zelf te ondervinden wat het hoofdtrainerschap precies inhoudf'Een hoopvan zijn kennis vergaarde Van 't Schip tijdens zijn carrière, waar hij onder meer getraind werd door Johan Cruijff en Louis van Gaal. Het ligt voor de hand dat hij een aantal trainingsvormen van deze oefenmeesters heeft overgenomen. „Ik heb een mapje met trainings vormen, terwijl ik ook nog eens veel oefeningen in mijn hoofd heb zitten. Maar hoe die trainingen in de praktijk uitpakken, leer ik pas nu ik het aan den lijve ondervind. Aan de hand daarvan probeer ik structuur aan te brengen." De buitenwereld had wellicht verwacht dat FC Twente volgens de Ajax-filosofie, waar Van 't Schip groot mee is geworden, was gaan spelen. „Die speelstijl hóórt bij Ajax.Topclubs hebben in Nederland de mogelijkheid om 4-3-3 te spelen op de helft van de tegenstander. Subtoppers kunnen wel van datzelfde systeem uitgaan, maar hebben niet de kracht zoveel druk uit te oefenen. Daarom moeten wij ons wat meer terugtrekken op eigen helft. Daaruit blijkt dat een te spelen systeem alles te maken heeft met 'de middelen'waarmee gewerkt moet worden." Na Frank Rijkaard, Ruud Gullit, Jan Wouters, Wim Koevermans en Ronald Koeman, werd Van 't Schip de zesde speler van het 'Gouden Oranje' uit 1988 die het als trainer op het hoogste niveau ging proberen. Sceptici meenden dat FC Twente met de benoeming van Van 't Schip in de fout was gegaan, maar de jonge coach trok zich vanaf het begin niets aan van de kritische geluiden. „Ik kan er toch niets tegen doen, behalve dan hard werken. Als ik eerlijk en duidelijk ben, kom ik niet in moeilijk heden. Ik sta volledig achter de beslissingen die ik neem."Toch verliep de start van het seizoen 2001/2002 niet erg voortvarend voor FC Twente. Daar waar de doelstelling was om een plek in de subtop te veroveren, bleven de punten uit. FC Twente speel de te veel wedstrijden met twee gezichten. Binnen het elftal I woensdag 28 november AJAX - FC TWENTE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 9