ISfHARF m TOEKOMST LINKSHALF gelijkte voetballen. Mij zul je een bal niet zien hooghouden tijdens de wedstrijd. Of even lekker achter mijn standbeen langs spelen. Zo zit ik niet in elkaar. Vroe ger trainde ik ook niet op dit soort tech nische hoogstandjes. Ik schoot liever op het doel, al vind ik het wel leuk het publiek iets mooiste laten zien. Mindere punten zijn mijn snelheid en mijn rech terbeen. Niet dat ik langzaam ben, maar ik ben gewoon nooit één van de snelsten geweest. Door een situatie goed in te schatten, kun je afstand winnen op de eerste meters." De ontwikkeling van Rafael van der Vaart, die een contract tot 2006 heeft, wordt ook in het buitenland op de voet gevolgd.Voordefans is het treurig, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat deze 'Parel van DeToekomst'zijn hele carrière bij Ajaxzal blijven. Het is het lot van goede Ajax-talenten dat ze alle maal ooit eens de club ver laten. Enerzijds om zichzelf zowel sportief als finan cieel te verbeteren en an derzijds om de financiële draagkracht van Ajax te verbreden. Voorlopig wil de rasechte Ajacied niets weten van een buiten lands avontuur. Daarvoor is Van der Vaart te nuch ter. Alleen bij Ajax kan hij zich blijven ontwikkelen tot een echte wereldster; een status waarvan velen aannemen dat hij die eens zal bereiken: „Ik weet ook niet of ik door buitenlandse clubs word gevolgd. In ieder geval heb ik daar geen signalen over ontvangen. Maakt me ook niet uit, want ik wil hier blijven voetbal len. Bij Ajax. Mijn vader zegt ook dat ik dat moet doen." Vader Ramon van der Vaart is de belang rijkste persoon in het leven van Rafael. Hij was het die zijn tienjarige zoontje aanmeldde voor de talentendagen van Ajax. Rafael speelde destijds bij De Ken- nemmers en was daar zó veel beter dan de rest, dat zijn vader hem snel hogerop wilde brengen. Het was Rafaels grote wens om ooit bij Ajax - destijds Europese top - te spelen. Nadat hij de zware selec tietrainingen met succes had doorstaan, ging het eerste deel van zijn wens in ver vulling: „In het begin had ik niet ver wacht ooit prof te zullen worden. Maar toen ik op mijn zestiende mijn eerste contract tekende, besefte ik dat ik ervoor moest gaan." In tegenstelling tot veel van zijn leeftijd genoten, vindt Van der Vaart het niet moeilijk om met beide benen op de grond te blijven staan: „Sommige talen ten tekenen een jeugdcontract en draai en - terwijl ze nog niets bereikt hebben - vervolgens helemaal door. Mijn vader let scherp op me en met hem wil ik zéker geen ruzie. Hij zegt me dat ik normaal moet blijven doen. En dat doe ik ook. Ja, ook mijn vader wil dat ik voorlopig bij Ajax blijf." ArnoutVerzijl Van der Vaart behoudt het over zicht, Groningens Braziliaan Hugo kijkt op gepaste afstand toe. zondag 25 november AJAX - PSV maken is daarbij geen verplichting: „Natuurlijk ben ik verbaasd over mezelf. Ik heb nu al negen keer gescoord, terwijl ik aan het begin van het seizoen met tien goals tevreden zou zijn geweest. Het is nog nét niet zo, dat ik me iedere dag in m'n arm moet knijpen of ik droom of niet. Maar het blijft apart. Voorlopig gaat het fantastisch. Ik besef dat ik - dankzij die goals - van grote waarde ben voor het team, maar ik bestrijd dat ik de belangrijkste Ajacied ben. Ik ben vooral een teamspeler." Rafael van der Vaart debuteerde ander- halfjaargeleden onder Hans Westerhof. Dat was in een uitwedstrijd tegen FC Den Bosch. Vorig seizoen brak hij defini tief door. Hij had slechts enkele wed strijden nodig om Richard Witschge uit de basis te spelen. Sindsdien groeide hij uit tot een onmisbare schakel op het Amsterdamse middenveld:„Zelf speel ik het liefst linkshalf. Aanvallen, verdedi gen, het spel controleren en vaak aan de bal zijn, dat is het belangrijkste. Ook op positie 'tien' kan ik goed uit de voeten. Als ik maar veel aan de bal ben! Nu het zo goed met me gaat, voel ik geen extra druk, ook al besef ik dat de verwachtin gen zijn toegenomen. Ik ben nog jong en kan ook slechte wedstrijden spelen. Er komt zeker een tijd dat het minder gaat." Rafael van der Vaart beschikt over uit zonderlijke talenten. Niet alleen van wege zijn scorend vermogen is hij uiterst waardevol voor Ajax. De middenvelder is door zijn tegenstanders ook nog eens nauwelijks van de bal te krijgen en behoudt altijd het overzicht, z'n blik gericht op de vrije medespeler. Van der Vaart: „Mijn grootste kwaliteit is mijn inzicht. Dat koppel ik aan een goede techniek. Ik doe geen overbodige dingen op het veld, probeer zo functioneel mo-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 7