SPRAAKMAKEND SIMON Hij ontving de bal terug en scoorde beheerst. In de tweede helft deed Ajax er aanvallend nog een schepje bovenop. Geheel in de clubtraditie scoorde een debutant, zo zag ook de heer van de 'Wakkere Ochtendkrant': „Doordat Suurbier gewond raakte, kwam Danielsson - luid begroet - hem ver vangen. Swart nam de plaats van Suurbier in, terwijl de Zweed de aanval ging leiden en Cruijff zich naar rechts verplaatste. Al gauw bleek dat Danielsson, ondanks zijn nog te verbeteren conditie,tot heel wat in staat is. Hij was het ook die in de acht ste minuut van de tweede helft uit een verre, hoge pass van Swart fraai langs doelman Heijink kopte en de stand op 2-0 bracht." De Zweedse aanwinst Inge Danielsson zorgde ook nog voor de assist voor de 3-0 en kon terugkijken op een meer dan geslaagd debuut. Toch vertrok de spits al in de zomer van 1969 - bijna onopgemerkt - weerterug naarzijn geboortestad Helsingborg. Nog steeds doet een hardnekkig gerucht de ronde dat Inge Danielsson een relatie had met één van de Ajax-nota beien. Spitsen en keepers, het zijn vaak ook de meest spraakmakende figuren in het voetbal. In het gouden Ajax van begin jaren zeventig was Heinz Stuy de keeper. De man uit IJmuiden heeft nog steeds een ongekend record opzijn naam staan: in de com petitie werd Stuy maar liefst 1082 minuten niet gepasseerd. Desondanks stond de lijnkeeper regelmatig ter discussie. Ajax speelde in de lente van 1971, tussen twee belangrijke Europese kwartfinale-wedstrijden (Arsenal was de tegenstander) in, tegen PSV. Tot de rust stonden de Amsterdammers achter en Heinz Stuy kreeg de schuld van de openingstreffer. De doelman vertelde na het duel: „Ik heb wel eens momenten dat ik denk: Het is iy maart "ik ben er weer helemaal". Maar vanmiddag liep het gewoon 1968. Ajax heeft niet zoals ik wilde. Als keeper van Ajax krijg je weinig gelegen- geen kind aan psv heid om je na een fout te revancheren." Assistent-trainer Han en stuurt de Grijzenhout nam het op voor Stuy: „Als Heinz hartstikke goed gasten met een keept, zegt niemand een woord. Maar maakt 'ie een fout, dan g-o nederlaag breken ze hem af. En dan is hij niet het type dat zich daartegen terug naar verzet. Hij stapelt alles in zijn binnenste op en dan wordt zijn Eindhoven. reactie daarop wel een beetje begrijpelijk. Ze zouden hem best psv-doelman wat meer kunnen opbeuren." Heijink is sneller Mededogen stond echter niet bovenaan het gedragslijstje van dan debutant Inge de meeste Ajacieden, ook onderling niet. Presteren, premies Danielsson. binnenhalen en Ajax-waardig voetballen, dat was belangrijk. Piet Keizer (twee goals) en de zijnen overrompelden na een slechte start de Brabanders.Gerrie Mühren scoorde nog uit een strafschop en PSV-aanvoerder Strik toonde meteen eigen doel punt aan totaal de weg kwijt te zijn in De Meer. Met die 4-1 kwam PSV er nog genadig van af. Zeven jaar later werd het in de topper tegen PSV wederom 4-1. In De Meer was dit keer Simon Tahamata de absolute uit blinker. Ajax-trainer Leo Beenhakker gaf dat na het duel vol mondig toe: „Normaal gesproken ben ik echt niet iemand die iedereen om de nek zal hangen als hij goed heeft gespeeld. Maar in dit geval vond ik dat ik een uitzondering moest maken. Simon is fantastisch teruggekomen. En ja, ik heb echt van hem genoten." De kleine linksbuiten Tahamata stak destijds al weken niet in een beste vorm. Maar juist in een uitverkocht Ajax-stadion, in het altijd beladen duel tegen PSV, toonde hij aan weer op de goede weg te zijn. De tegenstanders Scheepens en Van Kraay werden gek van de watervlugge dribbelaar, die hen linksen rechts passeerde en af en toe de bal treiterend tus sen de benen door speelde. Nog natollend had Scheepens het na de wedstrijd over'Tamahata'. Met een half-volley maakte de Molukker na rust schitterend de 2-0 en assisteerde vervolgens bij de 3-0 van Arnesen."Simon, Simon, Simon" klonk het waar derend van de tribunes. Meteen ongekend mooi lobje nam hij ook de 4-0 voor zijn rekening. Een staande ovatie was zijn belo ning. „Wat heb je nou aan een grote mond? In het veld moet je het waarmaken", sprak Tahamata na het duel. Voor de hand liggend, maar daardoor niet minder waar. Erol Erdogan Andy van der Meyde en Jan Heintze vormden vorig seizoen een koppel. zondag 25 november AJAX - PSV

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 5