John Steen Olsen AJAX-SCOUT IN SCANDINAVIË ZENUWEN De wedstrijd tegen FC Kopenhagen was voor John Steen Olsen een prima gelegenheid om eens te kunnen bijpraten met al zijn Ajax-vrienden. De 58-jarige Deen struint - namens Ajax - al jaren de Scandinavische velden af op zoek naar talent. Jesper Crönkjser, Zlatan Ibrahimovic en de broers Laudrup kozen - mede dankzij zijn bemiddeling - voor Ajax als speelhoven. DICHTE MIST ROOD FN WIT bij het Zweedse Malmö.Op een gegeven moment werd ik gebeld door een jour nalist, met de vraag of ik interesse had in Nederland te gaan spelen. Dat had ik. En zo kwam ik in Utrecht terecht. Bij DOS moest ik een tweetal proefwedstrijden spelen. De laatste daarvan vond plaats in dichte mist. Ze konden eigenlijk niets zien en hebben toen maar besloten me te contracteren", lacht Olsen. Hij was 26 jaar toen hij in Nederland terecht kwam; het begin van een fan tastische tijd: „Achteraf bezien heb ik er eigenlijk spijt van, dat we ooit naar Denemarken zijn teruggekeerd. Dat heb ben we destijds voor onze twee kinderen gedaan; die moesten naar school. De mensen in Nederland vertonen veel overeenkomsten met de Denen, hoewel Hollanders meer tijd met en aan elkaar besteden. Denen trekken zich wat vaker terug. Ook de voetbalbeleving in Neder land is groots. Er wordt, door iedereen, werkelijk altijd en óveral over het spel letje gepraat. Dat aspect van de samen leving mis ik hier. Wat ik nog meer mis? Ha, lekker Chinees eten! Vroeger haalden we het minimaal één keer per week. Als ik bij jullie ben, duik ik meteen de Chi nees in. Dat kunnen ze hier in het geheel niet goed klaarmaken. Smakeloos, bah." Ton Pronk was misschien wel de belang rijkste persoon die John Steen Olsen tij dens zijn Nederlandse avontuur ont moette. De lange Deen en de eveneens grote en blonde baas van de Ajax-scouts zijn contact blijven houden:„lk ben altijd dingen voor Ton blijven doen. Hij heeft een fantastisch netwerk van scouts en wist eigenlijk zelfs al meer van bepaalde spelers dan ik, wanneer hij om informa tie vroeg.Toen Louis van Gaal trainer was bij Ajax, heb ik hem opgebeld met het voorstel om officieel Ajax-scout van Scandinavië te worden. We hebben daar een goed gesprek over gehad, waarna ik een uitgebreid 'plan van aanpak' heb geschreven. Helaas vertrok Van Gaal in de zomer van 1997. Uiteraard heb ik het bestuur uitgebreid voorgelicht over zijn opvolger, Morten Olsen. Met hem, Arie van Os en Maarten Olden- hof heb ik destijds een sollicitatiege sprek gehad. Ik had toen meer last van zenuwen dan vroeger bij een wedstrijd, zo graag wilde ik deze baan. Ajax is altijd mijn club geweest. Zelfs toen ik bij Feye- noord speelde, waren de Amsterdam donderdag t november AJAX - FC KOPENHAGEN John Steen Olsen vertelt over zijn liefde voor Ajax. (Foto: Hans Willink) Aan de oevers van de 0resund die met haar stroom de Deense hoofdstad door klieft, pronkt het Marriott hotel. De felle zonnestralen weerkaatsen via het water tegen het glaswerk, waardoor de bin- nentemperatuur Zuid-Europese vormen aanneemt. In dit luxe onderkomen is de selectie van Ajax, met in het kielzog een grote groep volgers, neergestre ken. Klaas Nuninga geniet, zittend in de lounge en in het gezelschap van Peter Boeve, van een kopje koffie. Even ver derop zitten teammanager David Endt en scout John Steen Olsen nog aan de lunch. Het duo praat, lacht en slaat elkaar hartelijk op de schouders. Nadat hij is uitgegeten, maakt Olsen tijd voor de Kick Ojferi schuift aan voor een interview. Met een beminnelijke blik in zijn ogen begint hij ogenblikkelijk te ver tellen. De lange Scandinaviër geniet zicht baarvan het feit dat hij zich enkele dagen lang kan bewegen tussen de gehele Ajax- familie: „Ja, ik heb hier erg naar uitgeke ken. Van Klaas Nuninga heb ik ooit met 3-2 gewonnen toen ik als international tegen het Nederlands elftal speelde. Dat was in 1967,00k hier in Kopenhagen. En metCoAdriaanse en Leo van Veen heb ik nog bij FC Utrecht samengespeeld. We kennen elkaar al zo lang." Olsen typeert zichzelf als een flegma tieke rechtsbuiten die, naarmate de ja ren vorderden, langzaam naar achteren schoof. In Nederland kwam hij uit voor DOS, FC Utrecht, Feyenoord en opnieuw FC Utrecht. In totaal speelde hij achttien interlands: „Ik groeide op in Hvidovre, onder de rook van Kopenhagen. Vervol gens beproefde ik mijn geluk in het Ame rikaanse Boston. Overigens maar voor kort, want het profvoetbal sloeg daar toen nog niet aan. Ik keerde daarom terug naar Scandinavië en ging spelen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 15