HIHEsC HARE TELEURSTELLING NEDERLAND Oin$ocC droom uit voor John O'Brien. „Tijdens het WK 1990 in Italië was ik met een jeugdteam op een toernooi in Zweden en Denemarken. Toen keken we elke avond naar de wedstrijden en proefden we de sfeer van topvoetbal. Op het WK 1994 gingen we vaak met het nationale elftal onder 17 jaar naar wedstrijden van Team USA kijken. Toen heb ik ook de finale in Los Angeles tussen Brazilië en Italië gezien waar Roberto Baggio de beslissende penalty miste." In de voorbereiding op het WK 1998 in Frankrijk leek John O'Brien bij het nationale team te komen. Een halfjaar voor het toernooi werd hij opgeroepen voor een oefenwedstrijd. „Een goede tijd om in te stappen, zo'n zes maan den voor een WK." O'Brien hield het lang vol, kwam bij de laatste 24 spelers, maar viel op het laatste moment bui ten de boot. „Toen was ik teleurgesteld omdat ik het gevoel had dat ik het niveau wel degelijk aankon." Twee jaar later was de Amerikaan ech ter toch actief op een groot evene ment: de Olympische Spelen in Sydney. Een evenement dat O'Brien, net als de meeste Amerikanen, hoger inschat dan het WK voetbal. „In de wereld zijn de Olympische Spelen belangrijker. Er worden meer sporten beoefend en er doen meer landen aan mee. Het is een wereldsportevenement. Het WK voet bal beschouw ik als de top in mijn vak, wat niet wegneemt dat het een hoog tepunt in mijn carrière is. Het volgende doel is om net als in 1994 de eerste pouleronde door te komen." In zijn geboorteland behoort 'soccer' nog altijd niet tot de populaire sporten als honkbal, basketbal en American Football. „Ze zeggen dat er te weinig gescoord wordt, maar daar ben ik het niet mee eens. Het zou kunnen dat de Amerikanen alleen maar deze sporten beoefenen, omdat ze hun 'eigen' iden titeit willen behouden. Amerika is een kolonie van Engeland en misschien wilden ze hun manieren niet overne men." O'Brien beschouwt zichzelf als een combinatie van Amerikaan en Europe aan. De 24-jarige Californiër kwam tien jaar geleden voor het eerst naar Neder land. Eén van zijn coaches schreef een brief naar de KNVB en regelde een stage bij Ajax. Eenmaal terug in Ame rika kwam Co Adriaanse, destijds hoofd jeugdopleidingen, langs bij de familie O'Brien om de talentvolle middenvel der uit te nodigen om voor één jaar naar Ajax te komen. De jonge O'Brien nam de gok en waagde de oversteek naar de andere kant van de wereld. Vooral met het ver schil in sportbeleving had hij in het begin moeite. „In Amerika is de bena dering veel positiever. Als er iets fout gaat, zegt men: 'volgende keer beter!' Positieve impulsen. In Nederland wordt gescholden als er iets verkeerd gaat. Of ik dat al heb overgenomen? Ja hoor, nu scheld ik gewoon terug." Ondertussen spreekt O'Brien vloeiend Nederlands en is hij alweertoe aan zijn vierde woning. In zijn eerste twee jaar in Nederland werd hij geplaatst in een gastgezin in Diemen en daarna deelde hij met een kamergenoot een huis in Amsterdam Zuid-Oost. Daarna ging hij op zichzelf wonen in Bos en Lommeren onlangs verhuisde hij weer. In tegen stelling tot zijn collega's, die in Amstel veen, Ouderkerk aan de Amstel of Die- men wonen, vestigde O'Brien zich in de Jordaan in hartje Amsterdam. Zijn studie internationaal manage ment brak hij af om zich volledig op voetbal te kunnen focussen. En zijn inspanningen lijken beloond te wor den: een vaste plaats in Team USA en een basisplaats in Ajax i: „Ik voel me goed. Ik wil dit seizoen zoveel mogelijk bijdragen aan de komende prestaties. Wat dat wordt? De eerste drie, geloof ik hè? Ja, het kampioenschap hoort daar ook bij maar ik heb gehoord dat nie mand daar nog over praat. Dus dat doe ik ook niet." Daan Schippers Carry de Craef (RKC) kan O'Brien niet bijhouden. v v v.» zondag 28 oktobet AJAX - WILLEM II

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 7