DE OVERWINNING VAN Het eerste jaar van André Bergd0lmo bij Ajax ging nou niet bepaald over rozen. Ondanks een redelijke start van de competitie, verloor de Noors international al snel zijn basisplaats in het team van Co Adriaanse. Hij leek geruisloos van het hoogste podium te verdwijnen. Tot hij dit jaar, in het nieuwe systeem van Ajax, helemaal zijn draai heeft gevonden. Daar is de 29-jarige speler, die tegen AZ als één van de weinigen een voldoende haalde, dolblij mee. Deze basisplaats betekent meer voor me dan mensen denken' SfHARF „Nee, ik zie het niet als een doorbraak, wel als een persoonlijke overwinning. Ik heb vier maanden niet gespeeld, waar door iedereen me al bestempelde als een miskoop. Dat was geen fijne pe riode. Daarom betekent mijn huidige vaste plaats meer voor me dan de mees te mensen denken." Ben je ongelukkig geweest tijdens je eerste jaar in Amsterdam? „Ik heb zeker een moeilijke periode ach ter de rug. Voor het eerst in mijn car rière belandde ik op de bank. Misschien dat ik één of twee keereerder naast het elftal heb gestaan, vaker nooit. Toen ik op de reservebank terechtkwam, dacht ik nog: we zullen wel zien hoe lang het duurt. Dat bleek dus het hele seizoen te zijn. Hoe verklaar je jouw terugval tijdens het vorig seizoen? „Daar zijn diverse oor zaken voor aan te wij zen. Om te beginnen had het te maken met een gebrek aan zelf vertrouwen. Ik speel de voortdurend met de kwellende gedach te dat ik geen fouten mocht maken. De druk was hoog. Daarnaast had ik last van een rugblessure Uit bij Celtic speelde Bergdalmo op het gewenste niveau. zondag 23 september AJAX - SPARTA Betekent jouw huidige basisplaats de Daar had ik geen reke- èchte doorbraak van André Bergdplmo? ning mee gehouden." die maar niet over wilde gaan én moest ik afwisselend op links, dan wel op rechts spelen. De trainer zag het echter anders. Adriaanse noemde het namelijk de 'Scandinavische Ziekte'. Ik was het niet gewend om in oktober door te spe len, omdat de Noorse competitie dan is afgelopen. Mijn lichaam was daarop ingesteld. Ook had ik al een paar jaar nauwelijks vakantie gehad, vanwege interlandverplichtingen en de voorronde van de Champions League. Deze zomer ben ik dan ook eerst vier weken naar Amerika gegaan om daarna nog een week uit te blazen op Gran Canaria. Maar ik houd er niet van om excuses te zoeken." Ben je vorig seizoen desondanks een betere voetballer geworden? „Omdat er bij Ajax meer en sneller wordt gecombineerd, ben ik vooral een betere'passer' geworden.Tevens is mijn balcontrole flink verbeterd." Je plaats in het Noorse nationale elftal ben je nooit verloren? „Iedere wedstrijd in het nationale team was afgelopen seizoen een finale voor mij. Als ik het niet goed deed, zou de bondscoach een ander oproepen. Om dat ik bij Ajax geen basisplaats had. Ik speelde gelukkig goed en heb alleen de

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 6