Marco van Basten juicht na één van zijn zes treffers tegen Sparta op 8 december 1985. Doelman Bas van Noortwijk is verslagen. Het werd uiteindelijk 9-0. zondag 23 september AJAX - SPARTA DE NEGEN-ZOEN 25 Jaar én ruim veertig jaar later vlogen er wel meer goals in: in 1985 en in 2001 werd het 9-0. Of zoals Evert Vermeer het omschreef „De negen-zoen." Johan Cruijff negeerde in 1985 een conflict met de vereni gingvan Oefen meesters en nam plaats op de bank als trainer- coach van Ajax. Met offensief voetbal lieten de Ajacieden veel punten liggen, maar tegen Sparta was de oefenmeester tevreden: „Ik heb me prima vermaakt en verdedigend inge stelde spelers als De Wit en Vanenburg voerden hun taken naar behoren uit. Er sloop dit keer geen verslapping in de ploeg." De Spartanen Danny Blind en Louis van Gaal moeten bijkans moedeloos geworden zijn in het stadion, waar ze later vele triomfen vierden. Bij rust was het 3-0, Sparta was kansloos maar niet afgestraft. Nog niet. In de tweede helft verloor Sparta-keeper Bas van Noortwijk van ellende nog meer haren. In plaats van te gaan verdedigen, bleef Sparta jagen op een tegentreffer. Resultaat was dat Marco van Basten maar liefst zes keer doel trof. Hij schaarde zich daarmee in een illuster rijtje: Dick Lammers van DOS, Pierre Kerkhoffs van Enschede en Johan Cruijff flikten het eerder; zes keer scoren in één duel. AJAX 101 Cruijff was lovend over zijn jonge ploeg en ook Co Adriaanse was vorig seizoen na Ajax - Sparta heel tevreden: „Meestal zie je na de rust een team terugvallen. In dit geval ging de nachtkaars niet uit. Verdedigend stak het goed in elkaar. 9-0 TRAINERS De benadering van Sparta's huidige trainer, oud- Ajacied Frank Rijkaard, zal iets anders zijn. Met Ajax- huurling Aron Winter in de gelederen gaan de Kas teelheren vanmiddag er alles aan doen om goed voor de dag te komen. Frank Rijkaard scoorde eens, de dag vóór Sinterklaas in het jaar 1983, in een duel met Sparta twee doelpunten. De wedstrijd eindigde destijds niet in een bijzondere uitslag; de teller stokte bij 4-0. Opvallender was het aantal (assistent en jeugdtrainers in-de-dop dat die dag op het veld verscheen: aan Sparta-kant waren dat Louis van Gaaien Danny Blind, aan Ajax-kant zochten Ronald Koeman, Peter Boeve, John van 't Schip, Gerald Vanenburg en Frank Rijkaard later hun heil in het trainersschap. Wellicht is het aardig te bedenken wie van de 22 mannen van de opstelling van van daag later als trainer-coach aan de slag gaan. Erol Erdocan is een prachtige overwinning, zeker op de dag dat Ajax 101 jaar is geworden." De grote zege werd nog eens van een feestelijk randje voor zien, doordat niet een speler maar het hele team werd uit geroepen tot 'Men of the Match'. Shota Arveladze kwam niet tot de zes goals van Marco van Basten, maar de Georgiër deed het zeker verdienstelijk met vier treffers. Een andere vergelijking met de overwinning in 1985 gaat wel op: de houding van de trainers.Theo Vonk was trai ner van Sparta tijdens de afranseling in De Meer, Willem van Hanegem nam in 2001 de honneurs waar. „Je kunt tegen Ajax ook met z'n allen voor de goal gaan hangen, maar dat is niet mijn manier van voetballen. Of we nou met 5-0 of met 9-0 verliezen, dat maakt niet uit. Zij krijgen er niet meer punten voor en wij niet minder," aldus de nuchtere Van Hanegem. Johan Cruijff slalomt door de defensie van Sparta. Louis van Caal en Jan Keizer kijken toe. (foto: George Verberne)

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 5