De nieuwe orde bij ROBIN NELISSE GAST Hij heeft eigenlijk niet zoveel met Ajax maar als Rotterdammer is er natuur lijk altijd die 'speciale' rivaliteit. Robin Nelisse is inmiddels al twee jaar weg bij Feyenoord en bezig aan zijn tweede jaar in dienst van AZ. „Ja, ik heb toch wel extra gevoelens bij wedstrijden tegen Ajax." „Ik kreeg de bal in de buurt van de middenlijn en liep Witschge eruit, richting goal. Op een gegeven moment haalde ik uit en de bal zeilde in de kruising." Robin Nelisse vertelt met een onvervalste Rotterdamse tongval hoe hij Fred Grim vorigjaar oktober met een vlammend afstandschot passeerde en de Alkmaarders op een 2-1 voorsprong bracht. Ajax kwam nog op gelijke hoogte via Tomas Galasek maar dankzij een goal van Barry Opdam bleven de drie punten in Alkmaar. De wedstrijd in Amsterdam liep veel beter af voor Ajax. Er moest gewonnen worden om uitzicht op de derde plaats te houden. Ajax overklaste AZ en won met 5-1. Onder meer twee doelpunten van Rafael van der Vaart zorgden er voor dat Ajax kwalificatiewedstrijden voor de Champions League kon spe len. „Nee, ik heb geen revanchegevoelens voor dat duel", zegt Nelisse. „Ik was geblesseerd en deed niet mee." BANK Dat de lange spits met het rastakapsel vanmiddag ook op de bank zit, is niet geheel ondenkbaar. De eerste twee wedstrijden gaf de nieuwe AZ-coach Henk van Stee de voorkeur aan oud- Ajacied John Bosman boven Robin Nelisse. Pas in de derde competitiewedstrijd tegen Sparta begon de 23-jarige aan valler in de basis. Hoewel hij dat slechts te danken had aan een blessure van Bosman, beloonde Nelisse het vertrouwen van zijn trainer met een doel punt. Hij scoorde de openings treffer uit een penalty. „Ik moest even wennen aan de manier waarop Van Stee wilde spelen", vertelt Nelisse. „Hij heeft een andere spel opvatting dan ik gewend was. In plaats van met buitenspelers, wil hij met twee spitsen spelen. Ik ben echter gewend aan een drie-spitsen-systeem. Op zich vind ik het spelen met twee spitsen geen probleem, maar het is even omschakelen. Ik moest bijvoorbeeld wennen aan de manier hoe hij vond dat ik in het veld moest lopen. Maar doordat ik de eerste twee wedstrijden niet in de basis begon, ben ik de competitie wel met een klotegevoel begonnen. Als je niet speelt, hebje altijd de pest in je lijf." Henk van Stee nam de leiding halverwege vorig seizoen over van Gerard van der Lem, in de jaren negentig nog assistent van Louis van Gaal bij Ajax. „Van Stee is véél strenger en hij scherpte onmiddelijk de discipline aan. Of dat nodig was voor deze groep? De één zegt van wel, de ander van niet. Elke groep heeft wel een beetje discipline nodig. Van der Lem was relaxed, hij gaf de spelers meer verantwoordelijkheid. Daar naast trainen we véél meer onder Van Stee. Hij is erg ambiti eus en wil ook organisatorisch alles naar zijn hand zetten." Met Gerard van der Lem is een link tussen Nelisse en Ajax gelegd. „Ik heb veel van hem geleerd, vooral ook omdat hij me geregeld liet spelen. Daarnaast deden we op bijna iedere training een positiespel,daardoor bereikje vanzelf een hoger zondag 16 september AJAX - AZ Robin Nelisse in duel met Steve Coossen van Sparta. AZ won de thuis wedstrijd tegen de Rotterdammers, volgende week te gast in de Arena, met 3-0. (foto: Pix Online Jasper Ruhe)

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 9