Sander Berends Sf.HARF Yakubu in duel met Rui Costa van AC Milan tijdens het Amsterdam Tournament. Met welk type aanvaller heb jij de meeste moeite? „Met een lange spits. Helaas ben ik slechts 1,78 meter. Desondanks ga ik wel ieder kop duel aan met het doel mijn tegenstander af te troeven. Vooral bij corners is dat moei lijk. Maar ik geef niet op." Waarom zien we je nooit in het shirt van Ghana rondlopen? „Ik heb definitief bedankt. Het zou teveel worden. Ik wil me in de eerste plaats op Ajax richten. Omdat ik in het buitenland speel, zou ik ook nog extra veel moeten rei zen.Tevens komt het speelschema van Af rika niet met Europa overeen. Spelen in het nationale elftal zou daardoor een te hoge belasting worden. Vorig seizoen werd ik al enkele keren uitgenodigd. Maar ik speelde in het tweede elftal, het eerste en niemand mag vergeten dat het pas mijn eerste vol ledige jaar bij de selectie was. Wanneer ik op die invitatie was ingegaan, zou ik onge twijfeld nu fysiek helemaal op zijn. Aan het einde van het seizoen belde de bonds coach nogmaals en nodigde me uit voor het WK onder 20 jaar in Argentinië. Toen heb ik opnieuw gezegd dat ik niet ga. In de zomer heb ik rust genomen en dat is veel beter voor mijn lichaam. Daarnaast is het bestuur van de voetbalbond te onstabiel. Haast ieder jaar staat er weer een nieuwe bondscoach voorde ploeg. Dat is niet goed." Heb je veel contact met de spelers van het nationale elftal? „Alleen met de Ghanese spelers in Neder land, België en Duitsland. Matthew Amo- ah, Christian Gyan en ik zijn zelfs allemaal geboren in Tema, de tweede stad van het land. Gelegen aan de kust. In de zomer zijn Christian en Samuel Osei Kuffour van FC Bayern München ook teruggeweest naar Tema. Leuke vakantie hebben we daar ge had. De plannen voor komend jaar liggen er al." Is Yakubu Abubakari populair in Ghana? „Elke keer wanneer ik speel, staat het in de dagbladen en komt het op de radio. Daar gebruiken ze gewoon Abubakari, mijn ei genlijke achternaam. Het betekent 'ko ning', maar van mij hoeft dat niet. Spreek mij maar gewoon aan met'Yakubu'. Wan neer ik in Ghana ben, is het een waar gek kenhuis. Direct heb ik een hele groep, voor namelijk kinderen, achter me aan. Willen ze foto's, handtekeningen en me aanraken. Constant vragen ze of ik met ze kom voet ballen. Dat doe ik dan ook wel hoor. Vind ik erg leuk." Ga je in de winterstop weer terug? „Ja, dan ga ik drie, vier dagen naarTamela. Oké, ik ben in Tema geboren. Maar we ver huisden daarna naarTamela,enkele hon derden kilometers verderop. Daar ben ik opgegroeid. Nu kan ik mijn kleine broertje weer zien. Alhoewel klein, hij is alweer zeventien jaar. Mohammed, zo heet hij, voetbalt veel op straat, maar zit niet bij een club. Met zijn vrienden ga ik zeker een partijtje voetbal spelen. Ik heb trouwens ook nog een zus, Kende. Ze is 32 jaar, ge trouwd en moeder van een dochter. Mijn moeder woont in een mooi huis inTamela. Mijn vader is helaas overleden. Ik denk best vaak aan hem, maar ik heb weinig behoefte om daar met anderen over te praten." Bestaat erin Ghana veel aandacht voor voetbal? „Ja, het is volksport nummer 1. Vanaf de jongste jaren wordt de jeugd ermee groot gebracht. Vaak zonder schoenen trappen ze tegen een bal op veldjes, waarop nau welijks gras groeit. Wanneer de school uit gaat, staan ze binnen enkele minuten al opeen veldje. Allemaal hopen ze ooit voor een grote club in het buitenland te spelen. Topclubs in eigen land zijn niet populair. Er was ook een keer interesse voor me van Hearts Of Oak, de grootste en bekendste club van het land. Maar ik had geen inte resse. Ik speelde toen voor FC Ghapoha, dat ook in de hoogste divisie van het land uitkwam. Alleen voor een buitenlandse club zou ik weggaan. Dat werd Ajax." Wat doe je in je vrije tijd? „Iktrekveel op metWamberto, Daniel Cruz en Maxwell. We gaan regelmatig samen uit eten of iets anders leuks doen. Alleen jammer dat ze wat verder weg wonen. Maar ook thuis vermaak ik me wel." Je woont nog steeds bij een pleeggezin? „Ja, bij Adrie en Eveliene Kok in de Amster damse wijk Geuzenveld. Beva It nog steeds erg goed. Plannen om op mezelf te gaan wonen, heb ik niet. De familie Kok heeft me vanaf het begin,nu bijna vier jaargele den, goed opgevangen. Daar ben ik ze erg dankbaar voor. Hun zoontje, Jasper van 5 jaar, beschouw ik ook echt als mijn broer tje. Een mooi mannetje. Met die kleine speel ik ook vaak. Ik vind het belangrijk om met mijn pleegouders Nederlands te spre ken. In het begin heb ik les gehad. Door ook buiten die officiële uren Nederlands te spreken, heb ik de taal goed kunnen ont wikkelen. Ik hoef nu ook geen lessen meer te volgen en schrijven kan ik ook in het Nederlands. Maar of ik hier altijd blijf, weet ik niet. De voetbalwereld is onzeker. Net zoals ik niet weet of ik me na mijn loop baan nog zal vestigen in Ghana. Ik zie het allemaal wel." zondag 16 september AJAX - AZ

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 7