Alles voor de YAKUBU ABUBAKARI ÜÜBBs( IIA R I Wereldspitsen in bedwang houden, een basisplaats hebben bij een Europese topclub en in eigen land aanbeden worden. Het overkomt Abubakari Yakubu nu al, op 19- jarige leeftijd. De 'Koning'in de defensie staat binnen de selectie van Ajax symbool voor inzet, werklust en gedrevenheid. Ajax staat voor hem in hirarchie boven het nationale elftal van Ghana. De verdediger aan het woord over trainen, zijn vader land en zijn tweede ouderpaar. 6 Yakubu en Johan Mjalby leveren een luchtgevecht in Celtic Park. Een willekeurige Ajax-training. Zaterdag morgen 11 augustus, enkele dagen na de thuisnederlaag tegen Celtic. Tijdens het afsluitende partijtje neemt Nikos Mach- las de bal aan. Binnen een seconde wordt hij, middels een ferme duw, direct van de bal gezet. De te hulp geschoten Richard Knopper wordt vervolgens geblokt. Einde aanval, de bal wordt vergeefs afgespeeld. Het is geen incident, want een tegen stander in balbezit is Yakubu een doorn in het oog: „Fel en agressief spelen. Daar houd ik van," vertelt de jonge verdediger later. Op het veld maakt hij de ene na de andere sliding en beukt hij erop los. „Motiveren hoefje hem niet,"zei Co Adri- aanse vorig seizoen al eens. Een uitspraak die hijzelf onderstreept. „Als ik het veld betreed, wil ik winnen. Dan zal ik er alles aan doen en me helemaal geven. Ook al is het een duel tijdens een training, ik wil die bal. Ik hoef mezelf ook niet te moti veren trouwens. Als ik op het veld stap, gaat die knop automatisch om." zondag i6 september AJAX - AZ Celtic bijvoorbeeld zag ik Larsson er van doorgaan. Die mag natuurlijk nooit in ons strafschopgebied komen. Dan maar een flinke ingreep en een gele kaart pakken. Ondanks dat we thuis met 1-3 verloren, geloofde ik nog steeds in het bereiken van de volgende ronde. Larsson, mijn tegen stander, heeft in beide wedstrijden niet gescoord en nauwelijks een kans ge creëerd. Dus ik kon niet ontevreden terug kijken wat betreft mijn eigen prestatie. Eerlijk gezegd was ik ook niet onder de indruk van hun andere spits, Chris Sutton. Maar ja, hij is een kop groter dan ik." Duif de je dit seizoen aan een basisplaats te denken? „Vorig seizoen koos Co Adriaanse voor Pe tri Pasanen en Cristian Chivu in het cen trum. Niet vreemd natuurlijk. Daardoor was er geen plaats voor mij in de basis. Doordat Cristian vorig jaar geblesseerd raakte, speelde ik toch nog dertien wed strijden. Ik was tevreden over mijn presta tie. Tijdens wedstrijden van het tweede elftal en trainingen ben ik steeds mijn best blijven doen. Natuurlijk hoopje op een ba sisplaats, maar je weet dat zoiets moeilijk is. In de voorbereiding op dit seizoen stond ik er eigenlijk vanaf het begin in. Ik be schouw die oefenduels ook als echte wed strijden, dus ik heb me honderd procent ingezet. Later bleek ik me gelukkig ook staande te houden tegen die grote jongens van AC Milan en Liverpool tijdens het Am sterdam Tournament. En toen stond ik zo maar aan de aftrap van mijn eerste Cham pions League-wedstrijd. Eigenlijk ongelo felijk, maar waar. Ik moet ervoor zorgen dat ik geen domme dingen op het veld doe. Zo hoop ik een vaste waarde te blijven." Vanmiddag speel je tegen AI. Wat verwacht je van dat duel? „Vorig seizoen stonden ze in de laatste wed strijd van het seizoen hier op het veld. We wonnen vrij simpel met 5-1, maar ik ver wacht niet dat het weer zo makkelijk gaat. Maar sowieso moet een club als Ajax in de competitie altijd thuis kunnen winnen.Tij dens uitwedstrijden hebben we het in de regel lastiger, maar zo'n prestatie als tegen Feyenoord geeft natuurlijk hoop. Op tv kijk ik altijd goed naar onze volgende tegen standers. Ik let dan specifiek op de spitsen. Hoe bewegen ze zich, wat zijn de sterke pun ten? Ik probeer zo goed voorbereid te zijn." Het lijkt erop dat je tijdens trainingen daarmee een signaal afgeeft? „Ik zie mijn inzet als voorbeeld voor de nieuwe spelers. Die moeten nog bekend raken met het Ajax-systeem. Trainingen zijn voor hen erg belangrijk. Ik wil ze laten zien dat ze moeten vechten voor hun plaats. Dat ze niet alleen tijdens een wed strijd hoeven te presteren." Moet je af en toe niet worden afgeremd? „Adriaanse zegt op de training wel eens dat we moeten oppassen om elkaar niette blesseren. Een terechte opmerking. We kampen momenteel met acht geblesseer de spelers. Maar die actie tegenover Daniel Cruz, waarbij hij zijn enkel brak, was onge lukkig. Ik blesseerde hem niet met opzet. Dat geldt ook voor de actie waarbij Tomas Galasek zijn knieblessure opliep." Ook tijdens een wedstrijd deins je niet terug voor een forse ingreep? „Dat klopt. Als het moet, moet het. Uit bij

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 6