m iiiüS JALOERS CORFU S(~H ARF Voormalig Ajax-boegbeeld Stefan Pet- tersson durft het zelfs aan een vergelij king te maken. „Zlatan is technisch en "fysiek sterk. Zijn stijl komt het meest over een met die van Marco van Basten. Met mij is hij niet te vergelijken. Die doel gerichtheid en individuele actie miste ik. Wat dat betreft ben ik jaloers op Zlatan." In Zweden ontstond zelfs een ware 'Zla- tan-mania'. Haast dagelijks verscheen hij met zijn hoofd op de cover van de lande lijke dagbladen en de voetbaltijdschriften. Maar ja, wat wil je ook. Zlatan, de duurste Zweedse voetballer aller tijden is het vol gende talent dat zijn geboorteland ach terlaat. Voor de Nederlandse fans stelde hij zich in een interview met AjaxLife keu rig voor. „Mijn sterke punten? Ik beschik over een goede techniek, kan goed drib belen, ben fysiek sterk. Maar let op. On danks mijn 1,92 meter ben ik geen ster in koppen." De eerste beelden die in ons land de huis kamer binnensijpelden, beloofden veel goeds. Zijn techniek is onbeschrijfelijk. Fabuleus is wellicht de beste benaming. „Je ziet dingen op straat en probeert ze na te doen. Maar ik heb nooit durven geloven dat ik van het voetbal mijn beroep zou kunnen maken. Pas vanaf mijn debuut in het eerste elftal ben ik serieus met voet bal bezig." Of hij druk voelt in het roodwitte shirt? „Je moet ge woon zorgen datje zo goed bent dat nie mand zijn mond open doet." Al geeft Feye- noord-spits Johan El- mander een waar schuwing. „Zlatan is één van de grootste talenten van het land, een uitzonderlijke spe ler. Als hij zin heeft, dat wel." Roger Gustafsson, die als trainer enkele ke ren kampioen werd met IFK Göteborg en in eigen land bekend staat als talentenkwe ker, vond de transfer van Ibrahimovic op- merkelijk.„Hij had nog geen grote naam maar was meteen de duur ste speler van het land. Zlatan is een ta lent, dat staat voorop. Maar ik hoop niet dat hij teveel druk van de buitenwereld krijgt. Wat dat betreft denk ik dat hij met Ajax geen verkeerde keuze heeft gemaakt." Roda JC-spits Fredrik Berglund staat wat cynischertegenoverde ove rstapvanlbra- himovic. „Opmerkelijk. Hij heeft nog nau welijks in de hoogste divisie van Zweden gespeeld. Uit eigen ervaring weet ik dat het daar niet makkelijk is. En dan plotse ling al naar een topclub als Ajax gaan. Ik moet het nog zien." Desondanks had Ibrahimovic weinig tijd nodig om zijn eerste doelpunt in Ajax- shirt te scoren. Na vijf daagjes vakantie op het Griekse eiland Corfu ('ik heb geen bal aangeraakt'), begon hij op zaterdag 7 juli, aanvankelijk nog op de bank, tegen de amateursvanOWIOSin het Achterhoekse Oldebroek. Ruim tien minuten stond hij als invaller op het veld of zijn eerstetreffer op Nederlandse bodem bleek een feit. In de zeven oefenwedstrijden van de Am sterdammers prikte hij er achttien in. Daarmee werd Zlatan de absolute top scorer van de voorbereiding. Vanmiddag tegen Roda JC staat er een tegenstander van een ander niveau tegen over hem. Waar Ajax komend seizoen het landskampioenschap als doelstelling heeft, hoopt Roda JC opnieuw Europees voetbal te bewerkstelligen. Het betekent voor Ibrahimovic wederom een ontmoeting met een landgenoot in de spits van de tegenstander. Henrik Lars- son stond vorige week bij Celtic FC in de punt van de aanval geposteerd en Johan Mjallby hing daar twee linies achter. Van middag kiest Roda-trainer Jan van Dijk ongetwijfeld voor Fredrik Berglund om topschutter loannis Anastasiou te assis teren. Net als de Kerkraadse Zweed, heeft Zlatan inmiddels ook drie A-interlands achter zijn naam. „Maar zelf beschouw ik die eerste twee wedstrijden niet als offi ciële interland. We speelden met een ver edeld B-team. De internationals in bui tenlandse dienst ontbraken. De wedstrij den tegen de Faeroër Eilanden en Finland vonden ook niet plaats op een gewoon voetbalveld. Zelf houd ik het daarom nog op één interland."Op die 25ste april tegen Zwitserland in Genève liep hij overigens samen voorin met Larsson, die hij ko mende woensdag wederom als tegen stander zal ontmoeten. „De samenwer king verliep niet verkeerd. Maar bepaalde automatismen ontbraken uiteraard nog. In het Zweedse nationale elftal hoop ik een vaste waarde te worden. Net zoals bij Ajax. Ik heb er zin in om belangrijke wed strijden voor Ajax te spelen. Daarom kijk ik al dagen uit naar vanmiddag." Sander Berends

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 7