ZLATA N IB RA HIMOVIC Ook al gaat de KPN Eredivisie dit weekeinde pas van start, nu al zijn er vele en vele vellen tekst volgeschreven over Zlatan Ibrahimovic. Het verwachtingspatroon ligt blijkbaar hoog. Vanmiddag tegen Roda JC hoopt de Zweed zijn kwaliteiten vanaf de aftrap te onderstrepen, want tegen Celtic verscheen hij niet in de basis opstelling. VERKEERDE TIJD OODWITTE Toen hij op maandagmiddag 2 april even na 16.00 uur werd gepresenteerd in de persruimte van de Amsterdam Arena, was het een drukte van jewelste. Alle aanwe zige fotografen en journalisten verdron gen zich om de mooiste plaat te schieten of de beste quoot uit de mond te horen van Zlatan, zoals hij door het leven gaat. Boven zijn rugnummer 9 prijkt dus zijn voornaam. „Dat is makkelijker voor ieder een," vertelde de zoon van een Bosnische vader en een Kroatische moeder. Ibrahimovic kwam ter wereld in de immi- grantenwijk Rosengart, niet ver van het stadion van de plaatselijke voetbaltrots Malmö FF. Desondanks werd hij aange- zon tg augustus AJAX - RODA JC meld bij FBK Balkan. Niet snel daarna liep het huwelijk van zijn ouders op de klippen en ging Zlatan bij zijn vader inwonen. „Ook al kwam hij 's avonds pas laat thuis van zijn werk, dan nog stak hij veel tijd in mijn opvoeding. Hij stuurde me desnoods naar de training. Mijn vader heeft een be langrijke rol in mijn ontwikkelinggespeeld. Hij liet zien wat er ook van me terecht kon komen. Dat ik dag en nacht zou moeten werken voor een bescheiden loontje." Daarna speelde Zlatan nog enkele wed strijden voor Malmö Bollklub en BK Flagg alvorens hij op 13-jarige leeftijd bij het grote 'FF' mocht komen. Aanvankelijk leek het erop dat hij op het verkeerde moment op de verkeerde plaats arriveerde, want Malmö FF degradeerde, voor de eerste keer in de historie, uit de Allsvenskan (de Zweedse Eredivisie) op het moment dat Zlatan bij de selectie kwam. Nog drie wedstrijden pikte hij mee. Malmö promoveerde het jaar daarop. Dit voorjaar maakte Zlatan aldus zijn come back in de hoogste divisie van zijn land. Op dat moment had hij reeds een contract bij Ajax ondertekend.Terwijl Arsenal, Udi- nese, AS Monaco en de beide clubs uit Rome als fans aan hem trokken, tekende de lange centrumspits voor Ajax. „Ik ben blij dat de tijd van geruchten nu voorbij is,"deelde Zlatan de Zweedse pers onmiddellijk mee nadat hij zijn krabbel in de publiciteit had gebracht: „Ik heb eerst gekeken naar mijn ontwikkeling. Bij Ajax denk ik die het beste vervolg te kunnen geven. In Amsterdam hoop ik veel te leren en ik verwacht er meer aan spelen toe te komen dan in Italië of Engeland." Dat Zlatan eenfanatiekAjax-supporteris, steekt hij niet onder stoelen of banken. „De hele tijd vroeg ik me af'wanneer rea geert Ajax nou?'Steeds als ik Hasse Borg, die voor mij als manager optreedt, tegen het lijf liep, kwam diezelfde vraag.'Tn maart kon de manager van Malmö FF eindelijk een positief antwoord uitbrengen. „Toen is het snel gegaan."Voor Zlatan kwam een droom uit. „Ajax, ik kan nog haast iedere minuut naar voren halen uit de Champions League-finale tegen AC Milan. Wat speel den ze toen goed. Als je wilt, dreun ik zo de hele opstelling op. Toen wist ik zeker dat ik ooit voor Ajax wilde spelen. Op straat voetbalde ik al in een rood-wit tenue. Ajax speelt mijn soort voetbal. Weet je wie mijn idool was? Marco van Basten."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 6