'JE5s it. NOOIT ■AZERFM havdune^ In het seizoen 1994-1995 was Ajax oppermachtig in de nationale compe titie. De mannen van Louis van Gaal, veelal spelers uit de eigen jeugdoplei ding, veroverden aan het eind van een glansrijk seizoen in Wenen de Europa Cup 1. In Nederland was er een zowel opvallende als verrassende concur rent: Roda JC. Niet Feyenoord, niet PSV maarde Limburgse formatie onder lei dingvan Huub Stevens eindigde op de tweede plaats achter het ongenaak- doelman Sies Wever stond plots oog in oog met Roda-aanvaller De Goede. Slechts met een overtreding kon het tegendoelpunt worden voorkomen. Dick Advocaat, geen familie van maar de huidige Rangers-coach zelf, miste de strafschop. Op de tribunes ging hilariteit over in Amsterdams ge mopper. Was er geen lichtpuntje te ontdekken in deze donkere dagen voor de kerst? Toch wel. De nieuwe aan koop Zoltan Varga, in het veld gekomen voor Jan Mulder, bracht met fraaie acties weer leven in de brouwerij. Zijn steekpassje werd door Arnold Mühren achter doelman Van der Mierden gewerkt. Het werd uiteindelijk 3-0, Ajax had twee punten en Roda was een pak rammel bespaard gebleven. Ajax eindigde dat seizoen op een voor de Amsterdammers ongebruikelijke derde plaats en er werd in het seizoen 1973-1974 geen eremetaal gewonnen.'Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen' liet de trainer George Knobel optekenen door journalist Ad Hovers van Deze Week. Het betekende het einde van zijn carrière bij Ajax en het gaf tegelijk aan dat het machtige voetbalbolwerk in Amsterdam scheuren begon te vertonen. Tussen 1973 en 1994 wist Ajax de onderlinge duels meestal win nend af te sluiten. Dat gold ook de wedstrijden op Kaalheide, het vorige stadion van de Limburgse formatie. Uitschieters in posi tieve zin voor de Limburgers waren de duels in het midden van dejaren zeventig. Dick Nanninga, de kopsterke en boomlange spits (1.91 meter) was afkomstig uit het hoge noorden. Trainer Bert Jacobs haalde de Groninger in 1974 naar Roda en Nanninga maakte vanaf dat moment tegen Ajax maar liefst negen doelpunten. Eén speler maakte in de onderlinge confrontaties nog meer goals: midden velder Dick Schoenaker. In totaal tien doelpunten kwamen ervan zijn voet tegen Roda JC. Dat aantal haalde hij in 24 duels, zowel uit als thuis. Met 32 wedstrijden tegen Ajax is Eugène Hansen, de zeer fanatieke middenvelder, de man met de meeste ervaring tegen de Amsterdammers. Martin van Geel, Sten Ziegler, John van Loen, Alfons Groenendijk, Danny Hesp, Tijjani Ba- bangida en Gerald Sibon speelden zowel in het geel-zwart als in het rood wit een duel tussen Ajax en Roda JC. bare Ajax. Roda JC was het enige elftal dat beide wedstrijden in het seizoen 1994-1995 tegen Ajax met 1-1 gelijkspeelde.Met doel man Ruud Hespen verdedigers Gerrie Senden,Johan de Koeken Marco van Hoogdalem hadden de Kerkradenaars een hechte defensie. Voorin liepen de goaltjesdieven Maurice Graef en Richard Roelofsen, gesteund door de middenvelders Eric van der Luer, Arno Doomernik en Barry van Galen. Het forse punten- aantal van 54 was normaal gesproken genoeg geweest voor de kampioensschaal, ware het niet dat Ajax met een totaal van 61 punten het Nederlandse voetballandschapalseen vorst regeerde. Eén jaar later haalde Ajax fors uit tegen de mannen uit Kerkrade. De laatste keer tegen Roda JC in de Meer was een ongekende voetbalshow van de Amsterdammers, met een 6-1 uitslag als kei hard bewijsmateriaal. De seizoenen daarna bleef het bij magere overwinninkjes voor Ajax, met af en toe een gelijkspel en een nederlaag. Roda JC streed vorig seizoen tot de laatste speeldag voor de derde plaats, waaruit blijkt dat de geel-zwarten uit Kerkrade sinds 1973 zijn uit gegroeid tot een sterke subtopper in de hoogste Nederlandse voetbalcompetitie. Erol Erdogan Cristian Chivu bewaakt de Griekse topscorer van Roda JC, loannis Anastasiou. (20 oktober 2000, 4-2) Tscheu la Ling rent juichend weg nadat hij thuis heeft gescoord tegen Roda JC. (7 oktober 1979, 4-0) JAFFADRINld PpfiB V zon 19 augustus AJAX - RODA JC

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2001 | | pagina 5